Eko dom

Eko dom
Moja fascynacja skandynawskim designem jest już wszystkim znana i nikogo nie muszę już o tym zapewniać. Jak dotąd żaden styl nie był w stanie zdetronizować tego trendu.
0
Eko dom

Jakie są charakterystyczne detale, które definiują skandynawski styl wnętrza? Wszechobecna biel, duże, nie przysłonięte okna, otwarta przestrzeń, naturalne materiały, drewno, kamień. Do tych najbardziej charakterystycznych cech należy dodać jeden aspekt kultury państw północy, która ma wpływ na wygląd skandynawskich apartamentów, mieszkań i domów.


Chodzi o ekologię!

Norwegom, Finom i ich najbliższym sąsiadom brakuje ciepła i słońca. Te dwie tęsknoty przejawiają się w wyglądzie skandynawskich domostw. Wszechobecna biel, duże, niczym nie osłonięte okna, wielkie kaflowe piece albo choćby żeliwne kominki opalane drewnem oraz naturalne akcenty dekoratorskie ocieplające wnętrza. To wszystko ma swój cel. Naszym północnym przyjaciołom brakuje długich dni, naturalnego światła i ciepła. Pomimo to kochają swój region i cenią go za to jakim jest. Tylko tam zobaczysz zorzę polarną w Europie, tam mieszka Święty Mikołaj. Kochają i dbają o to co mają. Dlatego montują energooszczędne okna, panele solarne, sortują śmieci i stosują innowacyjną politykę ekologiczną. Są na takie działania otwarci.

Dlatego właśnie w Danii powstał prototyp multi-ekologicznego domu o nazwie Home for life.
Prosty w formie, bardzo nowoczesny z wielkimi szklanymi taflami, z drewnianą okładziną i dachem pokrytym panelami solarnymi. Bardzo otwarte wnętrze sprzyjające rodzinnym spotkaniom. Zastosowana nowoczesna technika podniosła do maksimum wskaźniki zarówno komfortu jak i energooszczędności.
Dla potwierdzenia tych badań oddano multi eko dom do dyspozycji dwóm rodzinom. Życie w nim okazało się nie tylko komfortowe ale bardzo ekonomiczne.

Myślę, że wszechogarniający nas zachwyt skandynawskim stylem dekoratorskim nie wziął się znikąd. W końcu nasze kraje nie są tak odległe, nasze kultury nie całkiem różne a przede wszystkim nasz klimat jest całkiem zbliżony do nordyckiego. Skoro malujemy już ściany na biało i nie wieszamy zasłon dlaczego nie pójść o krok dalej w tym naśladownictwie? Montujmy okna o wysokiej klasie energooszczędności, z potrójnymi szybami zatrzymującymi ciepło i korzystajmy z energii słonecznej montując panele słoneczne na dachach naszych domów albo choćby sortujmy śmieci skoro już mamy taką ustawę.Fot. Velux.com

 

Blogerka, pomysłodawczyni MEETBLOGIN, ogólnopolskiego zjazdu blogerów wnętrzarskich oraz inicjatorka Bloggers Zone, współpracuje z wieloma festiwalami designu w Polsce. Na swój blog zaprasza po garść inspiracji do tworzenia pięknych przestrzeni wokół siebie. Jest pasjonatką skandynawskich bieli i zamiłowania do naturalnych materiałów, industrialnych dodatków oraz loftowych, otwartych przestrzeni. Uwielbia meble vintage w nowoczesnych aranżacjach. Ceni polski design dlatego też jest ambasadorką Łódź Design Festival.
Wczytywanie rekomendacji...