Funkcjonalne mieszkanie dla rodziny

Funkcjonalne mieszkanie dla rodziny
Właściciele prezentowanego mieszkania to rodzice trzech chłopców w wieku od 2 do 15 lat. Z zakupem nowego mieszkania w stanie deweloperskim wiązali nadzieje na stworzenie komfortowej przestrzeni dla wszystkich domowników. Udało się to dzięki kilku sprytnym pomysłom.
0
Funkcjonalne mieszkanie dla rodziny

Sypialnia dla każdego

Powierzchnia 66 m2, podzielona klasycznie na dwie sypialnie oraz pokój dzienny oznaczała, że albo trójka rodzeństwa w zróżnicowanym wieku będzie dzielić wspólny pokój albo rodzice będą zmuszeni spać na rozkładanej sofie w salonie. Kluczową decyzją, którą musieliśmy podjąć na samym początku współpracy, był więc funkcjonalny podział pokoju dziennego.

 

Minianeks sypialny

Dzięki postawieniu mniej więcej w połowie pokoju niepełnej ścianki wykroiłam z salonu minisypialnię, która jest jednocześnie minigarderobą i minigabinetem. Nieźle, jak na niecałe 10 m2. 

Praktyczne triki 

Podnoszony stelaż łóżka zapewnił gospodarzom dodatkową przestrzeń do przechowywania pod materacem, a przesuwne skrzydła szafy umożliwiają korzystanie z niej bez zabierania dodatkowego miejsca.

Ściana ze szkła

Ścianka działowa łączy się z przeszkleniem wyposażonym w przesuwane drzwi. Takie rozwiązanie optycznie powiększa przestrzeń oraz, co równie ważne, zapewnia dobre doświetlenie po obydwu stronach przegrody. Mały rozkładany stół na co dzień jest wystarczający dla 5-osobowej rodziny, a po rozłożeniu mieści w sumie 10 osób. 

Kanapa na zamówienie

Specjalnie na potrzeby tego salonu zaprojektowałam sofę o niestandardowych wymiarach, by wpisała się w nową przestrzeń salonu. Wykonała ją firma specjalizująca się w produkcji mebli na zamówienie. Wbrew pozorom taka opcja wcale nie jest droższa od zakupu gotowego mebla w sklepie, a dodatkową zaletą jest możliwość wyboru dowolnej tkaniny tapicerskiej z kilkuset dostępnych opcji.

Zwijany ekran

Ściana między salonem a kuchnią też częściowo została wybita. Celem tego zabiegu było optyczne powiększenie przestrzeni oraz stworzenie miejsca do zamontowania wysuwanego ekranu idealnego na rodzinne seanse filmowe. Na co dzień niewysoki murek służy jako barek z wygodnym blatem, z którego można odbierać posiłki i stawiać je bezpośrednio na stół.

Przytulna kuchnia

Kuchnia mimo swoich małych rozmiarów pomieściła wszystkie niezbędne funkcje i wyposażenie. Dzięki zastosowaniu klasycznych białych frontów, oryginalnej, ręcznie formowanej cegły, drewnianego blatu i wzorzystych płytek podłogowych ma ona przytulny domowy charakter.

Bateria z ruchomą wylewką

Dzięki zastosowaniu ruchomej baterii kuchennej możliwe jest uchylanie okna, przy którym znajduje się zlewozmywak. Obniżana bateria ma też taką zaletę, że przy napełnianiu zlewu czy zmywaniu naczyń woda nie rozchlapuje się na blat.

Ściana do rysowania

Pomalowanie ściany farbą tablicową jest optymalnym rozwiązaniem, gdy się posiada małe dzieci. Zawsze bezkarnie można je zaprosić do rysowania po ścianach.

Młodzieżowy azyl

Pokoje dzieci są ukłonem w stronę ich indywidualizmu i potrzeb. Nastoletni uzdolniony rysownik, którego prace są widoczne na ścianach mieszkania, zajmuje przestrzeń w neutralnych barwach, które nie rozpraszają go podczas pracy czy nauki. Buntowniczy aspekt tego wieku podkreślają nietypowe meble: łóżko z pomalowanych na biało palet, metalowe szafki, jakie można spotkać w szatniach, czy wolno stojący wieszak na garderobę.

Moc pomarańczu

Młodsi chłopcy z kolei dostali w spadku po starszym bracie piętrowe łóżko. W ich pokoju dominuje ciepły, energetyczny pomarańczowy kolor. Znalazł się w nim kącik z biurkiem do nauki dla starszego z braci, a także niski stoliczek z przyborami do malowania dla żywiołowego dwulatka.

Gama kolorów 

To mieszkanie jest nie tylko rodzinne, ale też kolorowe. Wbrew panującemu powszechnie trendowi aranżacji wnętrz w gamie szarości, jego właściciele od początku postulowali, aby ich mieszkanie było pełne barwnych akcentów. Kolorowe nie znaczy pstrokate, bo stąd już tylko krok do kiczu. Punktem wyjścia była podłoga w kuchni i przedpokoju. Wzorzyste płytki, których stylistyka wywodzi się z południa Europy, wyznaczyły kierunek kolorystyczny. Błękit, pomarańcz, brąz, szarość - te kolory pojawiają się we wnętrzu w postaci zgaszonego błękitu na ścianach, czerwonej cegły w kuchni i w sypialni, kolorowych krzeseł w jadalni, barwnej narzuty w sypialni. Powtarzające się kolory nadają wystrojowi spójność i wprowadzają estetyczny ład. Przeciwwagą dla wielokolorowych płytek jest stonowana podłoga wykonana z olejowanych na ciemny brąz dębowych desek oraz białe meble występujące w przeważającej większości.

 

PLAN MIESZKANIA

 

Projekt wnętrza: Renata Blaźniak-Kuczyńska - Renee's Interior Design

Zdjęcia: Katarzyna Nowakowska

Zobacz inne moje wpisy

Metamorfoza małej kuchni

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Pokój dla nastolatki z pasją

Pochwała minimalizmu, czyli łazienka bez glazury

Piękno Wabi Sabi

Zobacz wizytówkę Renee's Interior Design  Bazie Architektów 

Renata Blaźniak-Kuczyńska od ponad 4 lat prowadzi autorskie studio projektowania wnętrz Renee's Interior Design. Zajmuje się kompleksowymi projektami wnętrz dla osób prywatnych i firm, ale nie stroni też od metamorfoz pojedynczych pomieszczeń czy konsultacji stylistycznych i kolorystycznych. Wierzy, że mała zmiana może dać we wnętrzu duży efekt. Lubi pracować w małych wnętrzach i z małymi budżetami, gdyż w jej opinii, taka sytuacja wymaga większej kreatywności i otwartości na nieszablonowe rozwiązania. Wielbicielka minimalizmu i japońskiego wzornictwa. Aktualnie buduje dom i dzieli się swoimi doświadczeniami z budowy na fanpage'u Dom w 6 miesięcy.
Wczytywanie rekomendacji...