zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Funkcjonalne rozwiązania w kuchni

Funkcjonalne rozwiązania w kuchni
Kuchnia to domowe laboratorium. Czasem bardzo małe, innym razem większe. Niezależnie jednak od metrażu przy jej projektowaniu trzeba zwrócić szczególną uwagę na pewne rozwiązania funkcjonalne, które mogą nam znacznie ułatwić życie.
0
Funkcjonalne rozwiązania w kuchni

Żeby zaprojektować funkcjonalną przestrzeń, wcale nie trzeba inwestować w skomplikowane i często drogie mechanizmy czy systemy. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów funkcjonowania tego pomieszczenia oraz uwzględnić specyfikę miejsca.  


W prezentowanym przykładzie kuchnia znajduje się w niewielkim 40-metrowym mieszkaniu, w dosyć nowym budownictwie. Samo mieszkanie ma ekspozycję wschodnią, w związku z czym jest dosyć ciemne. Konieczne więc było takie zaprojektowanie przestrzeni, żeby zadziałać światłem odbitym.

 

 

Więcej światła

 

By uzyskać jaśniejszą przestrzeń, projektanci budynku zdecydowali, że aneks kuchenny będzie miał wbudowany w ścianę pas luksferów. Dzięki temu zabiegowi kuchnia znajdująca się w głębi mieszkania, ale przylegająca do przeszklonej klatki schodowej, otrzymała dostęp do naturalnego światła. Ponieważ same luksfery nie wyglądały zbyt estetycznie, zdecydowaliśmy się na całej ich długości zamocować szafkę przeszkloną satynowanym szkłem mlecznym. Dzięki temu zabiegowi z jednej strony zasłoniliśmy niepożądane elementy, z drugiej - nie odcięliśmy dopływu światła. Poświata podkreśla kontury kolorowego szkła i ceramiki, przechowywanych w szafce.

 

 

Wyspa na kółkach

 

Taka wyspa kuchenna jest elementem, który nie tylko urozmaica przestrzeń, ale przede wszystkim potrafi dalece usprawnić jej funkcjonowanie. Może ona służyć jako minibarek, przy którym domownicy zjedzą szybkie śniadanie, jak również jako dodatkowy blat roboczy, który można przesunąć w dowolną część kuchni, a nawet mieszkania. Dzięki takiemu ułatwieniu szybko da się otworzyć przestrzeń podczas imprezy domowej lub wykorzystać mobilny mebel podczas przygotowywania obiadu i ustawić go na przykład bliżej płyty grzejnej.

 

 


Stół blisko kuchni

 

Stół jadalniany powinien być umiejscowiony możliwie blisko kuchni ze względów czysto ergonomicznych - dzięki temu skraca się droga z kuchni do stołu z potrawą w ręku, a gdy czegoś zapomnimy podać, będzie tuż, tuż – na wyciągnięcie ręki.

 

 

Dobre oświetlenie

 

Każde domowe laboratorium powinno mieć możliwie jak najlepsze oświetlenie. Warto je w dodatku zróżnicować. Innego światła potrzebujemy, gdy wchodzimy do kuchni, żeby nalać sobie soku do szklanki, a innego, gdy siekamy warzywa na sałatkę. Dlatego w pierwszym przypadku zapewne chcielibyśmy użyć oświetlenia ogólnego, natomiast w drugim - jasnego, precyzyjnego źródła światła, które ułatwi nam dokładną pracę.  

 

W przypadku omawianej kuchni mamy dostęp do czterech źródeł światła:

 

- subtelnego światła naturalnego (luksfery)

- światła centralnego w postaci wiszącej lampy ze złoconym wnętrzem (działa jako ozdoba i akcent kolorystyczny)

- światła roboczego nr 1 – pod podłużną szafką zamocowaną na luksferach

- światła roboczego nr 2 – nad kuchenką, w okapie kuchennym

 

 

Kilka słów o dobrej organizacji kuchni

 

Ciąg technologiczny

 

Ergonomicznie zaprojektowana kuchnia opiera się zazwyczaj na prostym schemacie lodówka – zlew – kuchenka. To logiczny układ, ponieważ chcąc przygotować posiłek, najpierw sięgamy po produkty do lodówki, potem myjemy je w zlewie, a na koniec poddajemy obróbce termicznej. Wyjątkiem od reguły jest sytuacja, gdy kuchnia jest mała i na przykład nie da się w niej wprowadzić takiego porządku lub jego zastosowanie w gruncie rzeczy byłoby niefunkcjonalne.

 

Jak najdłuższy blat

 

W opisywanej kuchni musieliśmy nieco zmienić kolejność elementów ciągu technologicznego, ale postaraliśmy się, żeby to nie wpływało negatywnie na funkcjonowanie pomieszczenia. Pomogło zlokalizowanie lodówki, kuchenki i zlewu bardzo blisko siebie. Dogodną przestrzeń roboczą zapewnia długi blat roboczy oraz blat wyspy kuchennej na kółkach. W wyspie znajdują się również schowki na sztućce oraz garnki.

 

Umiejętne wykorzystanie przestrzeni

 

Im mniejsza przestrzeń, tym kładę większy nacisk na wykorzystanie każdego wolnego kąta (choć bez przesady). W tej kuchni każdy narożnik został w pełni urządzony, a szafka sąsiadująca z ruchomą wyspą otwiera się na salon i służy do przechowywania obrusów i podkładek na stół. W kuchni zmieściła się nawet pralka, która została dodatkowo wyciszona akustycznie.

 

W razie gdyby potrzeba było jeszcze więcej miejsca do przechowywania naczyń czy produktów spożywczych, można pokusić się o dodatkową szafkę lub półkę na ścianie południowej, w całości pokrytej glazurą. Nie została ona zamocowana od razu, gdyż nie chcieliśmy zagracać przestrzeni. Dodatkowym atutem jest to, że wpadające przez luksfery późnym popołudniem promienie słońca pięknie odbija się w płytkach o trójwymiarowej teksturze. Dzięki temu we wnętrzu pracuje się i przebywa z przyjemnością.

 

PLAN KUCHNI

 

 

Projekt wnętrza i zdjęcia: Daria Pietryka

Zobacz także moje wpisy: 

Pomysły na dodatkowe miejsce do spania

Jak powiększyć wąską łazienkę?

Zobacz wizytówkę pracowni Miejsca Daria Pietryka w Bazie Architektów

Zobacz mieszkanie zaprojektowane przez Miejsca Daria Pietryka

Architektka, projektantka wnętrz, malarka. W projektowaniu szczególnie interesuje ją temat mebla indywidualnego, nietypowych rozwiązań (nie tylko) wnętrzarskich oraz wykorzystanie materiałów szlachetnych, takich jak ceramika, kamień czy drewno. Inspiracją do projektów jest potrzeba, którą następnie należy okrasić dobrym detalem. Inspiruje ją między innymi kultura i sztuka Japonii.
Wczytywanie rekomendacji...