Industrialna przestrzeń dla singla

Industrialna przestrzeń dla singla
Kiedy nie mamy jeszcze rodziny i urządzamy swoje pierwsze mieszkanie, możemy zaszaleć i zrealizować marzenia o indywidualnym stylu własnego M. Jedynym ograniczeniem może być jedynie budżet. Tak było w przypadku tego mieszkania na warszawskim Muranowie. Mimo wszystko udało się uzyskać ciekawe, indywidualne wnętrze. Zobaczcie sami!
0
Industrialna przestrzeń dla singla

Po pierwsze przestrzeń

To pięćdziesięciometrowe mieszkanie singla jest utrzymane w lekko industrialnym, surowym stylu. Czuć w nim mocny męski charakter. Podstawowym założeniem było uzyskanie wrażenia przestrzeni i ograniczenie sprzętów do minimum. Właściciel chciał, aby znalazły się w nim tylko niezbędne meble, a główną atrakcję stanowiły obrazy oraz typowo męskie gadżety.

Nowy układ

Pierwotnie mieszkanie nie spełniało tych założeń. Podzielone na wiele małych pomieszczeń, w typowo babcinym stylu, nie robiło dobrego wrażenia. Jednak właściciela urzekła okolica, duże okno i zieleń za nimi. Mieszkanie miało też idealny metraż. Od początku wiedzieliśmy, że będziemy musieli wyburzyć kilka ścian, żeby otworzyć przestrzeń. Pierwotnie mieszkanie posiadało trzy wydzielone pokoje, malutką, ale jasną kuchnię oraz łazienkę i przedpokój.

Industrialny styl w bloku

By w typowym mieszkaniu w bloku uzyskać efekt postprzemysłowej przestrzeni, trzeba się trochę nagłowić. Postanowliśmy całość utrzymać w surowym charakterze. Od bazy architektonicznej, jak beton na ścianach i widoczne bruzdy po dawnych podziałach, przez techniczne drzwi, po oświetlenie: spoty szynowe, techniczne reflektory (przy kanapie) oraz druciane lampy nad stołem jadalnianym. W industrialnym stylu są też zabudowy. Meble kuchenne zostały wykonane ze sklejki iglastej, a blat przy nich imituje beton. Z kolei szafa-garderoba ma zrobione na zamówienie uchwyty w formie trójkątów. Klimat tworzą także obrazy i grafiki właściciela, bardzo prosta, ale efektowna sofa Blow marki Puff Buff oraz hamak i stół do gry w piłkarzyki. Nad wejściem błyszczy - dosłownie i w przenośni - efektowny neon.

Koszty i kompromisy

Ważnym czynnikiem w trakcie planowania prac był ograniczony budżet. Aby uzyskać zamierzony efekt, musieliśmy działać sposobem. Zmiana układu oraz zrobienie nowej elektryki (istniejącej nie zmieniano od 50 lat) było koniecznością. W pozostałych kwestiach można było pójść na pewne kompromisy. Zdecydowaliśmy się wykorzystać istniejącą podłogę drewnianą, którą trzeba było poddać gruntownej renowacji. Jednak koszt tych prac był i tak znacznie niższy niż zerwanie starej posadzki i położenie nowej. A podłoga po odnowieniu prezentuje się świetnie! Zrezygnowaliśmy też z gładzi, które mocno podniosłyby koszt remontu, a nie do końca pasowałyby do surowości mieszkania. Za to na dwóch ścianach, tak jak marzył właściciel, pojawił się beton strukturalny.

Beton i sklejka 

Kuchnia połączona z salonem miała być integralną częścią otwartej przestrzeni. Ponieważ właściciel je głównie na mieście, zdecydowaliśmy się na małą lodówkę podblatową i niewielkie szafki wiszące. Zabudowa kuchenna została wykonana z lakierowanej na mat sklejki i obramowana blatem o betonowym wykończeniu. Betonową ścianę zabezpiecza przezroczysta szyba w czarnej ramce nawiązującej do szyn z reflektorami oraz rur pod sufitem. Widoczna rura od wentylacji to świadomy zabieg, który miał podkreślić inudustrialny charakter zabudowy. Dodatkowym elementem dekoracyjnym jest replika neonu z dworca Łódź Fabryczna. Zostawiliśmy też bruzdę na suficie, zdradzającą wcześniejszy układ ścian.

Niestandardowy stół 

Równolegle do zabudowy kuchennej ustawiliśmy bardzo długi, ale wąski stół. Został zrobiony na zamówienie, jego blat jest wykonany z tej samej sklejki co fronty kuchni i opiera się na metalowych koziołkach. Jest nie tylko wygodnym miejscem spotkań i wspólnych posiłków dla dziesięciu osób, ale również doskonale sprawdza się jako dodatkowy blat roboczy w razie większego gotowania.

Funkcjonalna łazienka 

Największym wyzwaniem była łazienka, w której pierwotnie mieściła się tylko wanna oraz toaleta i nie było miejsca na umywalkę. Właściciel chciał w dodatku, żeby znalazła się w niej pralka (u poprzednich właścicieli była zainstalowana w kuchni). We wnętrzu, które z założenia miało być bardzo proste, wykorzystaliśmy niedrogie białe płytki, a na podłodze ułożyliśmy szachownicę z kafelków kupionych w Leroy Merlin. Bez problemu zmieściły się tu umywalka, grzejnik łazienkowy, a nawet szafka na kosmetyki (nad toaletą). Wannę zastąpiliśmy zgodnie z preferencjami pana domu kabiną prysznicową. Udało się też zrobić wygodną niszę-półkę na kosmetyki przy natrysku.

Drzwi na blachę 

Właściciel chciał, by mieszkanie miało lekko industrialny charakter, dlatego zdecydowaliśmy się na techniczne drzwi pokryte ocynkowaną blachą. To był strzał w dziesiątkę! Nie dość, że dodały mieszkaniu charakteru, to przy naprawdę niskiej cenie są bardzo wytrzymałe i solidne.

PLAN MIESZKANIA


Tak wyglądało mieszkanie przed remontem:

 

Projekt wnętrza i zdjęcia: Zuzanna Dziurawiec

Zobacz inne moje wpisy:

Sypialnia ze schowkiem

Biuro w mieszkaniu

Remont małym kosztem

Zobacz mieszkanie zaprojektowane przez SIC! Zuzanna Dziurawiec

Czarno-białe mieszkanie projektantki

Zobacz wizytówkę pracowni SIC! Zuzanna Dziurawiec  w Bazie Architektów

Projektantka, miłośniczka vintage i nieoczywistych wnętrz. Uwielbia podróże związane z designem. Od 2013 roku prowadzi w Warszawie autorskie studio projektowe SIC!
Wczytywanie rekomendacji...