zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej, z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować, lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji. więcej
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Jak powiększyć wąską łazienkę?

Jak powiększyć wąską łazienkę?
Małe pomieszczenia zmuszają projektanta do zagospodarowania przestrzeni w jak najbardziej funkcjonalny sposób. Każdy centymetr musi być starannie przemyślany i zaprojektowany. W takim wnętrzu absolutnie nie ma miejsca na zbędne dodatki.
0
Jak powiększyć wąską łazienkę?

Okno na plus

Opisywana łazienka znajduje się w domu z początku XX wieku. Jej metraż wynosi zaledwie 3,4 m2. W dodatku jest bardzo wąska. Niestety nie dało się jej powiększyć kosztem sąsiednich pomieszczeń, ponieważ z jednej strony znajduje się klatka schodowa, a z drugiej szacht kominowy, a za nim niewielka kuchnia. Niewątpliwym atutem tej małej łazienki jest okno znajdujące się na wprost wejścia.

Optyczne powiększenie

Od właścicieli dostałam kilka priorytetowych wytycznych. Zależało im na tym, aby pomieszczenie było utrzymane w oszczędnej stylistyce i żeby je możliwie jak najbardziej powiększyć optycznie. Chcieli też mieć dużo miejsca do przechowywania przyborów higienicznych i kosmetyków. Konieczne okazało się też wizualne "wygładzenie" wnętrza - pozbycie się wszelkiego rodzaju wnęk, garbów i niefunkcjonalnych zakamarków. 

Funkcjonalny układ, jasne kolory

W związku z powyższymi wymaganiami postawiliśmy na jasne płytki gresowe, co spowodowało, że przestrzeń wypełniła się światłem odbitym. Dodatkowo po lewej stronie (patrząc od wejścia) do ściany przykleiliśmy wielką taflę lustra. Zaczyna się na wysokości około 90 cm i sięga sufitu. Ten element wizualnie poszerzył przestrzeń. Pozbyliśmy się też wanny, która zajmowała sporą część łazienki, a w zamian zaprojektowaliśmy kabinę prysznicową. Znajduje się ona na końcu pomieszczenia, przy oknie. Kabina została wyposażona w przesuwany panel ze szkła. Ponieważ jest on przezroczysty, nie stanowi bariery i nie skraca optycznie pomieszczenia.
Tuż przy kabinie zaprojektowaliśmy w.c. z zabudowanym stelażem systemu spłukującego. Przestrzeń nad nim wykorzystaliśmy pod płytką szafką na kosmetyki, ręczniki oraz akcesoria toaletowe.
Ponieważ umywalka musiała pozostać w tym samym miejscu co w pierwotnej aranżacji, zdecydowaliśmy się na model węższy, ale za to z szerokim rantem, na którym można postawić dozownik z mydłem czy kubek z pastą i szczoteczkami do zębów. Taka zgrabna umywalka umożliwia swobodną komunikację we wnętrzu. 

Akcent retro

Niewątpliwie urokliwym akcentem we wnętrzu są stare (lecz odnowione) drzwi w dębowej okleinie – ocieplają wnętrze swoją naturalną strukturą. Akcent dekoracyjny stanowi zawieszone nad umywalką lustro o nietypowym kształcie.

Dużo światła

Istotnym aspektem projektowanej łazienki było jej oświetlenie. Zostało ono podzielone na cztery kategorie:

- światło ogólne – dwie lampy punktowe wbudowane w sufit podwieszany (2)
- oświetlenie lustra przy umywalce (1)
- oświetlenie liniowe, boczne – stanowiące raczej element dekoracyjny aniżeli funkcjonalny (4)
- oświetlenie szafki nad w.c. (z frontem z mlecznego szkła) – subtelne, dekoracyjne światło, choć po części ma też charakter roboczy. Zostało zaprojektowane z myślą o zapalaniu go w nocy, gdy domownik będzie chciał skorzystać z łazienki bez konieczności zapalania centralnego oświetlenia, które mocno drażni zaspane oczy.

 

 

PLAN ŁAZIENKI PRZED I PO:

 

A tak wygladała łazienka przed remontem...

 

Projekt wnętrza i zdjęcia: Daria Pietryka

Zobacz także mój wpis: Pomysły na dodatkowe miejsce do spania

Zobacz wizytówkę pracowni Miejsca Daria Pietryka w Bazie Architektów

Zobacz mieszkanie zaprojektowane przez Miejsca Daria Pietryka 

Architektka, projektantka wnętrz, malarka. W projektowaniu szczególnie interesuje ją temat mebla indywidualnego, nietypowych rozwiązań (nie tylko) wnętrzarskich oraz wykorzystanie materiałów szlachetnych, takich jak ceramika, kamień czy drewno. Inspiracją do projektów jest potrzeba, którą następnie należy okrasić dobrym detalem. Inspiruje ją między innymi kultura i sztuka Japonii.
Wczytywanie rekomendacji...