Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?
Moment, kiedy niemowlę musi opuścić zaciszny kąt w sypialni mamy i taty, by rozpocząć „samodzielność” we własnym pokoju, bywa trudny dla obu stron. Gorzej, gdy rodzice wstrzymają się z tą decyzją do czasu, aż dziecko będzie starsze. Tak zrobili rodzice 4-letniego Krzysia. By skłonić go do przeprowadzki, musieli uciec się do podstępu, zyskać sprzymierzeńca w postaci starszego brata i... zatrudnić projektanta wnętrz.
0
Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

W wyniku negocjacji i uzyskanej drogą kompromisu gwarancji, że tylko on będzie zajmował górny poziom piętrowego łóżka oraz otrzyma większe biurko, 7-letni Bartek stanął na wysokości zadania i wykazał się ponadprzeciętną jak na swój wiek wielkodusznością, godząc się dzielić pokój z młodszym bratem.

Piętrowe łóżko w pokoju dla rodzeństwa

Piętrowe łóżko jest świetnym rozwiązaniem do pokoju dla dwójki dzieci. Zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż dwa osobne łóżka, a maluchy wprost je uwielbiają. Kładzenie się spać „na piętrze” to atrakcja i przywilej, który można odstąpić młodszemu bratu lub kuzynowi tylko od czasu do czasu.

Tapeta w tle

Pokój, który zajęli chłopcy, był wcześniej sypialnią rodziców, więc konieczna była całkowita zmiana jego stylistyki. Początkowo zastanawialiśmy się nad modną fototapetą z motywem superbohaterów rodem z komiksów Marvel, ale uznaliśmy, że taki krzykliwy wzór może się po pierwsze szybko znudzić, a po drugie jest zbyt dominującym elementem wystroju. Wybór tapety zadrukowanej pojazdami i budynkami kojarzącymi się z Londynem narzucił paletę kolorystyczną: neutralny beż i jasną szarość przełamaną pastelowym błękitem oraz żywą czerwienią słynnego angielskiego autobusu.

Miejsce do przechowywania ubrań i książek

Dwaj mali chłopcy potrzebują sporo miejsca do zabawy, więc aby racjonalnie wykorzystać ograniczoną przestrzeń, zaprojektowałam w strefie wejścia pojemną szafę, którą wykonał zaprzyjaźniony stolarz. Mebel mieści ubrania chłopców. U jego szczytu natomiast znajduje się sprytnie zintegrowany regał na książki, wyposażony dodatkowo w praktyczne szuflady.

Miejsce do odrabiania lekcji i nauki

Jako że starszy z braci rozpoczął właśnie naukę w pierwszej klasie, konieczne było wygospodarowanie miejsca do odrabiania lekcji, rysowania, a także składania modeli ukochanej przez obydwu chłopców serii Lego Star Wars. Strefę do nauki zagospodarowałam dwoma biurkami z tej samej serii, z tym że starszy Bartek otrzymał większe biurko, stosownie do jego potrzeb. Własne biurko było dla młodszego Krzysia dodatkową motywacją, by opuścić wreszcie sypialnię rodziców.

Wybrane dla braci krzesła to ikony wzornictwa. Nie bez powodu cieszą się niesłabnącym powodzeniem już od prawie 70 lat. Są bardzo wygodne, a z racji na plastikowe siedzisko, łatwo je również utrzymać w czystości, co ma spore znaczenie przy dwójce małych urwisów.

Ścienna ekspozycja

Nad biurkami przewidziałam miejsce na rząd półek-kubików, które pełnią obecnie rolę gablotek na rozrastającą się kolekcję modeli z klocków, a z czasem zapełnią się książkami i zeszytami. Również te elementy zostały wykonane na zamówienie u stolarza, z którym dobieraliśmy kolory tak, aby idealnie pasowały do tapety nadającej kolorystyczny ton całemu pokojowi.

W efekcie powstał przyjazny dzieciom pokój, który z racji na swoją neutralną kolorystykę i rozsądne zagospodarowanie przestrzeni, będzie służył temu rodzeństwu długie lata bez konieczności wprowadzania radykalnych i kosztownych zmian.

Plan pokoju

Na co zwrócić uwagę, urządzając pokój dla rodzeństwa?

  • Podziel przestrzeń na strefy aktywności (sen, wypoczynek, nauka). Pomoże to utrzymać porządek w pokoju.

  • Postaw na neutralną kolorystykę. Dzieci na co dzień są narażone na ogrom bodźców. Dlatego ich pokój powinien być raczej ostoją spokoju i bezpieczeństwa, w czym pomogą wyważona kolorystyka i naturalne materiały zastosowane w projekcie.

  • Przy ograniczonym metrażu zatrudnij stolarza, który przygotuje zabudowę na wymiar. Unikniesz w ten sposób straty przestrzeni. Przy więcej niż jednym dziecku potrzebujesz mnóstwo miejsca na przechowywanie ubrań, obuwia, zabawek, itd.

 

Projekt wnętrza: Renata Blaźniak-Kuczyńska - Renee's Interior Design

Zdjęcia: Katarzyna Nowakowska

Zobacz inne moje wpisy

Metamorfoza małej kuchni

Pochwała minimalizmu, czyli łazienka bez glazury

Pokój dla nastolatki z pasją

Zobacz wizytówkę Renee's Interior Design  Bazie Architektów

Renata Blaźniak-Kuczyńska od ponad 4 lat prowadzi autorskie studio projektowania wnętrz Renee's Interior Design. Zajmuje się kompleksowymi projektami wnętrz dla osób prywatnych i firm, ale nie stroni też od metamorfoz pojedynczych pomieszczeń czy konsultacji stylistycznych i kolorystycznych. Wierzy, że mała zmiana może dać we wnętrzu duży efekt. Lubi pracować w małych wnętrzach i z małymi budżetami, gdyż w jej opinii, taka sytuacja wymaga większej kreatywności i otwartości na nieszablonowe rozwiązania. Wielbicielka minimalizmu i japońskiego wzornictwa. Aktualnie buduje dom i dzieli się swoimi doświadczeniami z budowy na fanpage'u Dom w 6 miesięcy.
Wczytywanie rekomendacji...