Metamorfoza kawalerki

Metamorfoza kawalerki
Urządzenie kawalerki tak, by była funkcjonalna, estetyczna i wydawała się przestronna to nie lada wyzwanie. Takie zadanie otrzymałam od właściciela, który chciał to maleńkie mieszkanie zmienić niewielkim kosztem w perełkę na rynku wynajmu nieruchomości.
0
Metamorfoza kawalerki

Kamienica na Starym Mokotowie. Marzenie dla projektanta! Ale wrażenie po przekroczeniu progu koszmarne. Mieszkanie o powierzchni 31 m2 pierwotnie było podzielone na maleńkie pomieszczenia – przedpokój, pokój, kuchnię i łazienkę. Wrażenie ciasnoty i braku komfortu potęgował sposób urządzenia wnętrz. Na szczęście właściciel zdecydował się na generalny remont, a nie tylko na lekkie odświeżenie. Główną decyzją była zmiana układu i otwarcie przestrzeni poprzez wyburzenie ściany dzielącej kuchnię od salonu. Wszystkim planującym remont doradzam to rozwiązanie. Nie bójmy się takich decyzji, jeśli czujemy że mała przestrzeń nas przytłacza! Pamiętajmy jednak o sprawdzeniu, czy dana ściana nie jest przypadkiem nośna. Instalacje hydrauliczne i elektryczne również wymagały wymiany i dostosowania do nowego układu. Konieczna była też wymiana podłogi i skuwanie tynków – a wszystko przy ograniczonym budżecie!

Oto założenia, jakimi kierowaliśmy się podczas remontu.

1) Wykorzystaj jak najwięcej zalet miejsca

W tym mieszkaniu pierwsze, dość ponure wrażenie pojawiło się jednocześnie ze świadomością jego ogromnego potencjału. Zawsze warto wykorzystać jak najwięcej zalet i odzyskać elementy, które uważamy za ciekawe i godne uwagi. W tym mieszkaniu wykorzystaliśmy takie atuty jak:

wysokość pomieszczeń…

 

…piękne okna ze wspaniałym widokiem na starodrzew…

 

 

…ściany oryginalnie wybudowane z cegieł. 

 

Niestety nie udało się odrestaurować istniejącej podłogi ułożonej w jodełkę. Za to pod nią kryła się niespodzianka. Deski podłogowe, do których częściowo dosztukowaliśmy nowe, a całość zabieliliśmy. Efekt przekroczył nasze oczekiwania. A do tego osiągnęliśmy go przy minimalnych nakładach finansowych!

 

2) Zorganizuj przestrzeń na miarę potrzeb

Zanim przejdziemy do etapu zmian w układzie funkcjonalnym i wyburzenia ścian, zastanówmy się nad naszym stylem życia, potrzebami i upodobaniami. Wspólnie z właścicielem założyliśmy, że mieszkanie będzie przeznaczone dla singla lub pary w młodym wieku. Dlatego uznaliśmy, że lepiej będzie otworzyć przestrzeń, która pierwotnie podzielona była na małe klitki. Otworzyć, ale nie całkowicie – nawet w niewielkim mieszkaniu warto wydzielić odrębne miejsce do spania. Jest to znacznie bardziej komfortowe niż korzystanie z rozkładanej kanapy. I nie trzeba w tym celu stawiać ścian, montować drzwi. Za pomocą zasłon czy zabudowy stolarskiej możemy wydzielić część sypialną i zyskać przytulny kącik.

 

3) Zapewnij miejsce do przechowywania

Na małej powierzchni może to stanowić wyzwanie, ale jest koniecznością. Wykorzystajmy do tego wszelkie wnęki, wydzielmy przestrzeń na szafy w zabudowie sięgającej do sufitu. W tym mieszkaniu bardzo duża szafa, dostępna od strony przedpokoju, pełni jednocześnie funkcję ściany – od strony łóżka wykończona jest frontami meblowymi i zawiera wnękę-półkę na książki. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie cennych centymetrów przestrzeni.

 

4) Łącz funkcje

W małej przestrzeni często musimy łączyć różne funkcje w jednym miejscu. Na przykład stół może jednocześnie pełnić rolę biurka i tak też został skonstruowany – jest to blat ze sklejki oparty na szafkach biurowych, które stanowią dodatkowe miejsce do ukrycia drobiazgów.

 

5) Zdecyduj się na stylistyczny klimat wnętrz

Po pierwsze dopasujmy styl wnętrz do charakteru budynku. Nie musimy tego jednak traktować zbyt serio! Nie bójmy się łączenia stylów. Eklektyczne mieszanie starego z nowym daje spektakularne efekty, pod warunkiem, że mamy intuicję i umiejętnie łączymy ze sobą różne elementy. Jeśli nie czujemy się na siłach, zdajmy się na pomoc specjalisty. W tym mieszkaniu motywem przewodnim jest styl vintage pomieszany z elementami skandynawskimi i industrialnymi. Całość łączy spójna kolorystyka.

 

6) Dodaj przestrzeni

Gdy planujemy metamorfozę małego mieszkania, pamiętajmy o zabiegach banalnych, ale często niedocenianych. Przede wszystkim rozjaśnijmy wnętrza. Stosujmy biel i inne jasne barwy, a dla przełamania monotonii bawmy się fakturą. Tu wykorzystano cegły, ale w nowocześniejszym wnętrzu może się pojawić np. tapeta imitująca tkaninę. Odpowiednio dobrana sztuka, czyli obrazki, grafiki czy plakaty także urozmaicą wystrój. Poza tym wykorzystajmy lustra do powiększania przestrzeni. My niestandardowo użyliśmy luster jako górnych szafek kuchennych, co dało efekt znacznie lżejszy niż pełna zabudowa.

 

7) Zadbaj o komfort w łazience

Łazienka była bardzo niewygodna, a w dodatku brakowało w niej umywalki. Wielkość łazienki pozostała bez zmian, ale nieco zmieniony układ i jaśniejsze kolory sprawiły, że stała się ona miejscem komfortowym, w którym można się przyjemnie zrelaksować po męczącym dniu.

 

Na koniec zobaczcie, jak wnętrza wyglądały przed i po naszej ingerencji i sami oceńcie rezultaty zastosowanych zabiegów. Efekt naprawdę można osiągnąć niskim kosztem! Zatem, do dzieła poszukujący przestrzeni właściciele kawalerek!

 

  

Dawny salon zastąpiła otwarta przestrzeń z aneksami – kuchennym i sypialnym

 


  

Kuchnia stała się widna dzięki nieosłoniętemu oknu, jasnym kolorom i lustrzanym szafkom wiszącym

 

  

Zagracona niefunkcjonalna łazienka zmieniła się w komfortowe wnętrze z efektowną posadzką

 

Jeśli chcesz zmienić wygląd swojego mieszkania, a nie dysponujesz dużym budżetem, pamiętaj o tych trikach:

• Pomaluj ściany na jasny kolor, jeśli chcesz powiększyć przestrzeń optycznie.

• Jeśli ściany są zbudowane z cegieł, możesz je odsłonić i dopiero wtedy pomalować. Uzyskasz unikatową dekoracyjną strukturę.

• Zbuduj łóżko z palet.

• Zamiast drzwi użyj zasłon, ale zadbaj o dobrej jakości naturalną tkaninę i zawieś ją pod sufitem.

• Wykorzystaj sklejkę – to niedrogi, a trwały i naturalny materiał.

• Zrób stół, wykorzystując blat i szafki biurkowe.

• Meble kuchenne nie muszą być drogie. Wybierz proste fronty, ale pamiętaj o urozmaiceniu ich jakimś elementem zaskoczenia. Mogą to być ciekawe uchwyty czy nietypowe szafki górne.

• Odśwież starą drewnianą podłogę przez cyklinowanie i np. zabielenie.

• Możesz zrezygnować z zasłon, jeśli widok za oknem na to pozwala.

• Zadbaj o oświetlenie. Jeśli nie chcesz przerabiać instalacji elektrycznej, postaw na dodatkowe lampy podłogowe czy stołowe. Na rynku dostępnych jest mnóstwo ciekawych modeli w rozsądnych cenach.

• Poszukaj mebli z recyclingu.

• Obramuj stare płyty winylowe lub ich okładki i udekoruj nimi ściany.

 

Projekt: Karina Maksimczuk, MAKAO home

foto: Yassen Hristov

Zobaczcie również mój projekt: Dom z ogrodem

Uwielbia niebanalne połączenia starego z nowym, wykorzystanie sztuki we wnętrzu, ciekawe zestawienia faktur i barw… Swoje poczucie estetyki wzbogaciła, mieszkając w Szwecji, gdzie „na żywo” poznała skandynawski design i tamtejszą umiejętność urządzania bezpretensjonalnych, pięknych wnętrz. Z zawodu, ale też pasji jest projektantką wnętrz i autorką bloga MAKAO home.
Wczytywanie rekomendacji...