zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Metamorfoza pokoju nastolatka

Metamorfoza pokoju nastolatka
Wszyscy rodzice w pewnym momencie stają przed wyzwaniem zmiany pokoju dziecięcego w pokój dla nastolatka. W całym tym przedsięwzięciu chodzi głównie o zwrócenie uwagi na zmieniające się wraz z wiekiem dziecka potrzeby. Nie bez znaczenia jest również szacunek dla jego zainteresowań i kształtującego się gustu.
0
Metamorfoza pokoju nastolatka

Na dobry początek

Projektując pokój Filipa rozpoczęłam od szczegółowej, standardowej rozmowy klient-projektant. Rozmawialiśmy o jego codziennym funkcjonowaniu. O tym czego mu brakuje w pokoju, co się sprawdza, a co nie. Jakie ma zainteresowania, jak spędza wolny czas, itd. Na koniec ustaliliśmy główne wytyczne dotyczące warstwy wizualnej.

Rozpoczęłam od zmiany ustawienia mebli. Pierwotnie łóżko stało tuż przy wejściu, które tylko tarasowało i optycznie pomniejszało pomieszczenie. Dodatkowo pokój ma skosy, chciałam więc odzyskać jak najwięcej przestrzeni umożliwiającej korzystanie z pełnej wysokości pomieszczenia. Z tego względu w nowym układzie łóżko stanęło przy ścianie kolankowej, pod skosem. Poprzednio stało tu biurko, a ponieważ Filip ma już ponad 170 cm wzrostu, konieczne było zapewnienie mu wygodnej strefy do nauki.
Regały na książki i zamykane szafki o różnych głębokościach zostały powieszone na ścianie z drzwiami, umożliwiając tym samym swobodną komunikację i zajmując minimalną ilość miejsca.

 

 

Zamknięta garderoba 

Konieczne było również zamknięcie garderoby. Zimą pokój mocno się wychładzał, ponieważ nieogrzewana garderoba znajduje się bezpośrednio nad tarasem. Zastosowałam drzwi składane, wykonane z płyty MDF i pomalowane farbą tablicową. 

 

Warunki do nauki

Pokój ma zachodnią ekspozycję. Po zmianie lokalizacji biurka należało odpowiednio przesłonić okno, zapewniając kontrolowany dostęp światła, a tym samym sprzyjające warunki do nauki popołudniami. Drewniana żaluzja nie tylko skutecznie chroni przed nadmiarem światła słonecznego, ale również pięknie wygląda!

Filip to tak zwany umysł ścisły, co musiało znaleźć odzwierciedlenie w wystroju jego pokoju. Najbardziej rzucającym się w oczy elementem wnętrza jest fototapeta z motywem technicznym, wydrukowana na lateksowym podkładzie umożliwiającym czyszczenie.
 

 

Miejsce na pasję

Największą pasją chłopca jest budowanie z klocków LEGO robotów, maszyn, pojazdów, itd. Dlatego przewidziałam sporą ilość półek, na których może on eksponować swoje kolejne konstrukcje.

Klamka przy drzwiach do garderoby również została zbudowana z LEGO, a jej największym atutem jest to, że jeśli tylko znudzi się chłopcu, w jej miejsce może on zbudować nową, o dowolnym kształcie i w dowolnej wersji kolorystycznej. 

 

Tablica na drzwiach 

Pomalowane farbą tablicową drzwi do garderoby stanowią zarówno element dekoracyjny, jak i funkcjonalny. Można na nich zapisać ważne myśli, rozwiązania matematycznych wzorów czy chociażby listę spraw do załatwienia. Farbą tablicową pomalowane zostały również fronty szafek przy biurku.

Innym miejscem służącym dobrej organizacji jest przymocowana do ściany przy biurku deska kreślarska, która wiele lat temu należała do dziadka Filipa. W tym wypadku jest to oryginalna i niecodzienna wersja tablicy korkowej. 

 

Panele 3D

Do „technicznego” klimatu wnętrza wpisuje się także zagłówek łóżka, wykonany z przyklejonych do ściany miękkich paneli, których zróżnicowana grubość daje efekt 3D. Całość zaprojektowana została z wykorzystaniem dwóch ulubionych kolorów mojego klienta: szarego i granatowego, przełamanych czerwonymi akcentami.

Projektując młodzieżowy pokój, pamiętajmy, że powinien on odzwierciedlać potrzeby, zainteresowania oraz gust dziecka. Jeśli w efekcie nastolatek będzie chciał spędzać w nim swój wolny czas i zapraszać znajomych, będzie to oznaczało, że osiągnęliśmy cel.

Tak wyglądał pokój przed metamorfozą:

 

 

PLAN POKOJU PRZED


 

PLAN POKOJU PO

 

 

 

Projekt wnętrza: Pracownia Wielkie Rzeczy

Zdjęcia pokoju po metamorfozie: Christophe Lorin

Zobacz mieszkania zaprojektowane przez Pracownię Wielkie Rzeczy:

Mieszkanie pełne praktycznych pomysłów

Mieszkanie w klimacie Skandynawii

Zobacz wizytówkę Pracowni Wielkie Rzeczy  w Bazie Architektów

Założycielka Pracowni Wielkie Rzeczy. Projektując wnętrza, stara się nadać każdemu indywidualny charakter odzwierciedlający osobowość mieszkańców. "Nie ma dwóch identycznych osób - mówi. Każdy jest inny. Jak można zatem oczekiwać, że rozwiązania uniwersalne, standardowe sprawdzą się w każdym przypadku?”
Wczytywanie rekomendacji...