Piękno Wabi Sabi

Piękno Wabi Sabi
Oto coś dla osób poszukujących alternatywnych sposobów aranżacji wnętrz. A także dla miłośników prostoty i naturalnych materiałów. Poznajcie filozofię Wabi Sabi!
0
Piękno Wabi Sabi

Filozofia i styl życia

Wabi Sabi to japońskie sformułowanie określające tradycyjną estetykę, która stanowi pochwałę prostoty, skromności, niedoskonałego piękna naturalnych materiałów, ich organicznych kształtów i faktur. To także akceptacja przemijania.

Wabi Sabi we wnętrzu

Wnętrze urządzone zgodnie z filozofią Wabi Sabi obejmuje paletę kolorów ograniczoną do kilku jasnych i neutralnych barw. To także wykorzystanie naturalnych surowców, takich jak drewno, kamień, wiklina czy trawa morska, których zróżnicowana i niepowtarzalna faktura stanowi ich największą ozdobę. To w końcu rośliny, których piękno polega na rozkwicie i przemijaniu, a których obserwowanie stanowi dla nas źródło przyjemności, ale też refleksji.

Łazienkowy minimalizm

Przygodę z minimalizmem warto zacząć od jednego pomieszczenia w mieszkaniu czy domu i w moim mniemaniu łazienka najlepiej się do tego celu nadaje. Jest to bowiem przestrzeń, którą postrzegamy nie tylko użytkowo, ale także jako miejsce świadomego relaksu. Minimalizm łazienkowy może przejawiać się chociażby w eliminacji ozdobnych płytek - glazury czy gresu - na rzecz ścian pomalowanych farbą czy betonowej podłogi, w której zainstalowane jest wodne ogrzewanie.

Ściana przy natrysku

Pod prysznicem można zastosować specjalnie zaimpregnowany tynk strukturalny, który odznacza się tak samo jak glazura wodoodpornością, ale w przeciwieństwie do niej jest ciepły i przyjemny w dotyku.

Ascetycznie, ale estetycznie

Minimum sprzętów pozwala na wyeksponowanie kilku kluczowych elementów wyposażenia, w tym wolnostojącej wanny, która posiada piękny organiczny kształt i stanowi centralny element łazienki.

Organiczne kształty i dodatki

Umywalki wpuszczane w blat powielają zaokrąglone kształty wanny. Wodoodporne drewno bambusa, z którego wykonany jest blat, oraz rośliny doniczkowe i cięte kwiaty, poustawiane to tu, to tam, wprowadzają do wnętrza pożądany efekt bliskości natury.

Sztuka w łazience

W tym wnętrzu ważne są detale. Monochromatyczną łazienkę ożywia wielkoformatowy obraz artystki Magdaleny Kossakowskiej, którego kolorystyka stanowi uzupełnienie i podkreślenie naturalnych barw obecnych w jej przestrzeni. Abstrakcyjna tematyka malowidła pozwala myślom swobodnie płynąć, a tym samym uprzyjemnia odpoczynek w trakcie kąpieli. Rośliny czy mata z trawy morskiej to proste i naturalne dekoracje pomieszczenia. Wszystko to sprawia, że łazienka, a raczej pokój kąpielowy w japońskiej estetyce Wabi Sabi to prawdziwe SPA dla ciała i zmysłów.

 

PLAN ŁAZIENKI

Projekt wnętrza: Renata Blaźniak-Kuczyńska - Renee's Interior Design

Zdjęcia: Katarzyna Nowakowska/www.knfotografia.pl

Zobacz inne moje wpisy:

Metamorfoza małej kuchni

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Pokój dla nastolatki z pasją

Pochwała minimalizmu, czyli łazienka bez glazury

Zobacz wizytówkę Renee's Interior Design  Bazie Architektów

Renata Blaźniak-Kuczyńska od ponad 4 lat prowadzi autorskie studio projektowania wnętrz Renee's Interior Design. Zajmuje się kompleksowymi projektami wnętrz dla osób prywatnych i firm, ale nie stroni też od metamorfoz pojedynczych pomieszczeń czy konsultacji stylistycznych i kolorystycznych. Wierzy, że mała zmiana może dać we wnętrzu duży efekt. Lubi pracować w małych wnętrzach i z małymi budżetami, gdyż w jej opinii, taka sytuacja wymaga większej kreatywności i otwartości na nieszablonowe rozwiązania. Wielbicielka minimalizmu i japońskiego wzornictwa. Aktualnie buduje dom i dzieli się swoimi doświadczeniami z budowy na fanpage'u Dom w 6 miesięcy.
Wczytywanie rekomendacji...