Pomysły na dodatkowe miejsce do spania

Pomysły na dodatkowe miejsce do spania
W małej przestrzeni mieszkalnej nie zawsze znajdzie się miejsce na osobną sypialnię - tym bardziej gdy domowników przybywa. Nie musi to być powód do zmiany mieszkania czy decyzji o spaniu na rozkładanej sofie. Czasem, gdy chce się wygodnie wyspać, a w mieszkaniu brakuje kilku metrów kwadratowych, warto pomyśleć o rozwiązaniu nietypowym, szytym na miarę. To wnętrze powinno się dostosowywać do naszych potrzeb, a nie my do wnętrza.
0
Pomysły na dodatkowe miejsce do spania

Łóżko schowane w ścianie

Mieszkanie Justyny ma trzy pokoje - dwie sypialnie oraz pokój dzienny z aneksem kuchennym. Wyzwaniem było stworzenie przestrzeni dla każdego z trójki domowników, jednocześnie zapewniając im mozliwość spania na wygodnym łóżku. Było więc oczywiste, że jedno z łóżek będzie musiało znaleźć się w przestrzeni dziennej. Po rozpatrzeniu kilku możliwości podjęto decyzję o tym, że łóżko, które będzie rozkładane na pokój dzienny, zostanie ukryte w szafie sąsiedniej sypialni. Rozwiązanie to spowodowało, że przestrzeń pokoju dziennego nie uległa pomniejszeniu, natomiast istniejąca zabudowa szafy w pokoju sąsiednim została poszerzona i pogłębiona tak, aby mogła pomieścić zarówno wieszaki i półki szafy ubraniowej, jak i schowek na łóżko.Ponadto w pokoju dziennym zaprojektowano i wykonano kanapę z lakierowanej sklejki, na którą po zdjęciu poduszek, idealnie nachodzi otwierane ze ściany łóżko. Zatem kanapa jest salonowym siedziskiem i jednocześnie stanowi podporę dla części łóżka. Posiada w dodatku trzy praktyczne szuflady, idealne do przechowywania na przykład pościeli. 
Strefę wypoczynkową można wydzielić przeszklonymi przesuwnymi drzwiami, które zostały przewidziane dla zapewnienia poczucia prywatności, na przykład w porze nocnej.
 
 
Łóżko ukryte w platformie

W dwupokojowym (41 m2) mieszkaniu na wrocławskich Krzykach postanowiono zmieścić dwa wygodne podwójne łóżka - jedno dla domowników, drugie dla gości. W sypialni powstała platforma o drewnianej konstrukcji, na której znajduje się dwuosobowy materac - to sypialnia gospodarzy. Platforma mieści w sobie również dodatkowe łóżko, które wysuwa się w sąsiednim pokoju. Rama z materacem wyjeżdża spod biurka i stanowi wygodne miejsce do spania dla gości. W platformie znajdują się także trzy schowki: na pościel, walizki i rzadziej używane rzeczy, a także wpust na grzejnik, co sprawia, że zabudowa podestu jest całkowicie zagospodarowana.

Za tym nietypowym rozwiązaniem przemawiał jeszcze jeden argument. Platforma może być użyta dwojako - z jednej strony jest łóżkiem, a z drugiej może w przyszłości zmienić się w podest, na którym znajdzie się biurko bądź łóżeczko, a pokój zmieni funkcję sypialni na biuro domowe lub pokój dla dziecka. Jednocześnie domownicy w dalszym ciągu będą mogli korzystać z wygodnego miejsca do spania mieszczącego się pod podestem. Wieko dodatkowego łóżka zostało sprytnie ukryte pod biurkiem i nie rzuca się w oczy. Wieczorem, gdy łóżko jest wysunięte, można oglądać filmy na komputerze.

 

Projekt i zdjęcia: Daria Pietryka

Zobacz wizytówkę pracowni Miejsca Daria Pietryka w Bazie Architektów

Zobacz mieszkanie zaprojektowane przez Miejsca Daria Pietryka

Architektka, projektantka wnętrz, malarka. W projektowaniu szczególnie interesuje ją temat mebla indywidualnego, nietypowych rozwiązań (nie tylko) wnętrzarskich oraz wykorzystanie materiałów szlachetnych, takich jak ceramika, kamień czy drewno. Inspiracją do projektów jest potrzeba, którą następnie należy okrasić dobrym detalem. Inspiruje ją między innymi kultura i sztuka Japonii.
Wczytywanie rekomendacji...