Shou Sugi Ban - sposób na czarne deski

Shou Sugi Ban - sposób na czarne deski
Planując czarną elewację domu (to pewnie na wiosnę) odkryłam, że desek nie trzeba malować, można je... spalić.
0
Shou Sugi Ban - sposób na czarne deski

asearchhistory.weebly.com

Shou Sugi Ban to metoda impregnacji drewna poprzez opalanie. Tradycyjnie stosowana była w Japonii.

Mocne wypalenie desek na elewację zwiększa ich trwałość, chroni przed szkodnikami, grzybami oraz ogniem. Tak, tak,  takie drewno jest o wiele trudniej zapalić, bo zwęglona warstwa jest pozbawiona najbardziej palnych składników.

andrewburns.net.au

Deski najpierw się opala, a następnie chłodzi i czyści. Powierzchnię można wykończyć naturalnym olejem lub woskiem. Proces żmudny i czasochłonny, ale efekt czarnych desek utrzymuje się nawet kilkadziesiąt lat. W zalezności od stopnia spalenia uzyskuje sie różny kolor desek, od lekko pociemniałuch do czysto czarnych.

No i się zajarałam. Już widzę siebie z palnikiem w dłoni. Tymczasem kilka domów z elewacją z desek przygotowanych metodą Shou Sugi Ban.

phaidonatlas.com

architectenweb.nl

inhabitat.com

shousugiban.com

zwarthout.com

inthralld.com

W sieci mozna znaleźć mnóstwo filmów pokazujących krok po kroku jak stosować tą metodę. Oczywiście nie tylko deski elewacyjne można opalać.

Pani Pieska

 

 

 

 

 

 

Pani Pieska czyli Marta Lubaszewska. Tworzy głównie dla dzieci, czasem również dla dorosłych. Jest również dziennikarką i stylistką. Pisze o wnętrzach, designie i wszystkim co ładne i ciekawie zaprojektowane.
Wczytywanie rekomendacji...