Sposoby na małą łazienkę

Sposoby na małą łazienkę
Twoja łazienka wydaje Ci się za mała, by pomieścić w niej niezbędne funkcje? To problem, z którym boryka się wiele osób. Pamiętaj, że w pustej, nieurządzonej łazience lub w takiej, która jest niefunkcjonalnie zaprojektowana, trudno dostrzec potencjał. Jednak nawet na bardzo małej przestrzeni, dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu i dobrze dobranym sprzętom możemy zdziałać cuda.
0
Sposoby na małą łazienkę

Wanna

Często stoimy przed dylematem, co wybrać – wannę czy prysznic? Wbrew pozorom, często w małej łazience łatwiej jest umieścić niewielką wannę niż prysznic. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze, możemy mieć spełnione dwie funkcje w jednym. Poza możliwością wzięcia gorącej kąpieli, dochodzi nam też opcja szybkiego prysznica. Wystarczy zamocować przy wannie parawan, który będzie chronił wnętrze przed zachlapaniem. Najwygodniejszy jest parawan składany na ścianę, który w ogóle nie zajmuje miejsca po złożeniu. Należy jednak pamiętać o odpowiednim usytuowaniu baterii już na etapie projektu, tak by nie kolidowała z parawanem.

Wanna to też bardziej dogodne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, dla których wanna jest znacznie bardziej komfortowa. Na rynku dostępne są nawet maleńkie wanny o wymiarach 100x70 cm. Oczywiście wygodniej będzie usiąść w takiej o długości 120, 130 czy 140 cm.

Deszczownica przy wannie

 

Alternatywą dla parawanu może być zasłonka prysznicowa. Takie rozwiązanie szczególnie pasuje do łazienek w stylu klasycznym, vintage czy skandynawskim. Na rynku dostępne są zasłonki o naprawdę różnorodnych i ciekawych wzorach, które w dodatku będą zdobić wnętrze.

Wzorzysta posadzka w łazience

 

Prysznic

Jeśli jednak zdecydujemy się na prysznic, również mamy kilka sposobów na to, by zajmował on jak najmniej przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem są kabiny prysznicowe składane na ścianę. Wówczas kabina prysznicowa zajmuje przestrzeń łazienki i zmniejsza ją tylko wtedy, gdy z niego korzystamy. Jeśli dodatkowo zrezygnujemy z brodzika i zastosujemy odpływ liniowy bezpośrednio w podłodze, strefa prysznica stanie się całkiem elastyczna. Możemy wybrać drzwi zaokrąglone zamykane wahadłowo lub składane na pół.

Kabina z zaokrąglonymi drzwiami zamykanymi wahadłowo:

Łazienka z pasem wzorzystej glazury 

 

Innym sposobem zyskania wolnej przestrzeni w miejscu prysznica są zasłonki.

Prysznic za zasłonką

 

Wersja dla osób odważnych i mniej pedantycznych, czyli tzw. wet room, gdzie prysznic jest zupełnie niczym nie osłonięty. Jest to rozwiązanie szczególnie popularne w krajach skandynawskich.

Łazienka z płytkami subway z czarną fugą

 

Umywalka

W małej łazience najczęściej wykorzystujemy maleńkie umywalki, ale nie zawsze musimy rezygnować z komfortowych, większych rozwiązań. Zazwyczaj pod umywalką chcemy umieścić szafkę do przechowywania kosmetyków, co często przeszkadza nam w swobodnym poruszaniu się. Dlatego warto skorzystać z takiego rozwiązania, w którym szeroka, ale płytsza umywalka osadzona jest na dopasowanej do niej szafce, co widać na zdjęciu.

Skandynawska łazienka

 

Na rynku są też dostępne różne kształty umywalek, np. zwężające się z jednej strony, dzięki czemu możemy je wpasować w małą przestrzeń.

Biała łazienka z wolno stojącą umywalką

 

Pralka i miejsce do przechowywania

Na niewielkiej przestrzeni czasem trudno wygospodarować miejsce do przechowywania. Wykorzystajmy do tego wszelkie wnęki, a także zastosujmy szafki umieszczone wyżej, np. nad umywalką, toaletą czy pralką i zaprojektujmy je do samego sufitu.

Schowek na pralkę

 

Pamiętajmy przy tym, że warto wyrównywać linie mebli i blatów, tak by nie tworzyły zbyt wielu poziomów. Powiększa to optycznie przestrzeń i tworzy ją bardziej uporządkowaną. Np. możemy ukryć pralkę pod przedłużeniem blatu umywalkowego. Tego typu meble wykona nam stolarz na zamówienie.

Wzorzysta posadzka w łazience

 

Jeśli w Twojej łazience zdecydowanie nie ma miejsca na pralkę, ani nie dysponujesz osobnym pomieszczeniem na pralnię, możesz zdecydować się na przeniesienie jej do kuchni. W łazience zyskasz przestrzeń i wygodę.

Pralka pod blatem w kuchni

 

Optyczne powiększenie

Wszelkie podziały, drobne wstawki i dekory zazwyczaj zmniejszają przestrzeń. Dlatego najlepiej płytki danego rodzaju układać na dużych płaszczyznach. Wykorzystajmy też duże lustra. Niezwykle ważne jest także odpowiednie oświetlenie. Brak dobrego światła dodatkowo zmniejsza pomieszczenie. Zadbajmy o mocne oświetlenie górne, jak również klimatyczne lampy punktowe czy podświetlane lustro.

Miętowe płytki w łazience

 

 

Karina Maksimczuk, MAKAO home

Zobaczcie również moje wpisy:

METAMORFOZA KAWALERKI

STYL SKANDYNAWSKI

TRENDY WNĘTRZARSKIE W 2017 ROKU

Uwielbia niebanalne połączenia starego z nowym, wykorzystanie sztuki we wnętrzu, ciekawe zestawienia faktur i barw… Swoje poczucie estetyki wzbogaciła, mieszkając w Szwecji, gdzie „na żywo” poznała skandynawski design i tamtejszą umiejętność urządzania bezpretensjonalnych, pięknych wnętrz. Z zawodu, ale też pasji jest projektantką wnętrz i autorką bloga MAKAO home.
Wczytywanie rekomendacji...