Sypialnia ze schowkiem

Sypialnia ze schowkiem
Mieszkanie, które jest małe, ale ma łączyć w sobie funkcje domu i biura, to naprawdę duże wyzwanie. Kluczowym założeniem projektu było więc maksymalne otwarcie przestrzeni, by mimo małego metrażu nie odnosiło się klaustrofobicznego wrażenia. Stąd pomysł na stworzenie oryginalnego studia, w którym specjalnie zaprojektowany podest wydziela prywatną przestrzeń sypialni.
0
Sypialnia ze schowkiem

Mieszka tu pewna para z kotem. Ona jest architektką wnętrz, a on prawnikiem. By mogli pracować w domu, potrzebowali przestrzeni biurowej. Ważne więc było dobre rozplanowanie stref w mieszkaniu i znalezienie miejsca dla każdej rzeczy.

Nietypowa sypialnia 

Część dzienna jest otwartą przestrzenią, co sprawia, że mieszkanie wydaje się znacznie większe niż w rzeczywistości. Biała podłoga z żywicy epoksydowej jest wszędzie poza sypialnią. Dodaje ona wnętrzu światła i optycznie je powiększa.

Aneks sypialny wydzielono z przestrzeni dziennej za pomocą podestu. Jego odrębność akcentują dodatkowo odmienne materiały i kolorystyka. Celem było stworzenie intymnej przestrzeni, która z jednej strony będzie otwarta, z drugiej zaś będzie strefą prywatną, niedostępną dla gości. Podniesienie podłogi i użycie wykładziny sprawiło, że powstał przytulny zakątek. Materac leży bezpośrednio na wykładzinie, dlatego całość robi wrażenie, jakby cały podest był olbrzymią ramą łóżka. 

Sprytny schowek

Podest ma też inną rolę. Poza tym, że wydziela przestrzeń sypialną, służy jako praktyczny schowek dla rzadziej używanych wielkogabarytowych rzeczy. Powstał według starannie przemyślanego planu. Musiał być odpowiednio głęboki, a przy tym stabilny, żeby dawał solidną podstawę dla łóżka. Jest na tyle wysoki, by można było wygodnie na nim usiąść, a jednocześnie na tyle niski, żeby wchodzenie i schodzenie z niego kilka razy dziennie nie było uciążliwe. Szczególnie sprawdza się w trakcie spotkań ze znajomymi, podczas których stanowi dodatkowe siedzisko, a niekiedy nawet "parkiet" do tańca. Żeby mógł udźwignąć te obciążenia, jego konstrukcja została obudowana dookoła, a środek wzmocniony stalowymi belkami.


Zamiast garderoby

Niezbędnym  elementem w sypialni jest szafa. Przestronny mebel na całą wysokość aneksu przejął rolę garderoby, której nie dało się zaprojektować nigdzie indziej. W miejscu, gdzie stoi szafa, nie ma podestu. W schowkach poniżej poziomu podłogi przechowywane są rzeczy niepotrzebne na co dzień.

Dzięki dobrej proporcji szuflad i drążków szafa stanowi wygodne miejsce do przechowywania ubrań dla dwóch osób. Początkowo ze względu na ograniczone fundusze, mebel był przesłonięty tkaniną - efektowne i proste rozwiązanie. Ponieważ jednak kot upodobał sobie spanie na ubraniach, zmobilizowaliśmy się do zamontowania frontów. Są wykonane z płyty OSB, bo mam wielką słabość do tego materiału; lubię go za naturalność i bezpretensjonalność. Dzięki temu, że fronty znajdują się tylko w górnej części szafy, a szuflady i półki poniżej są białe, udało się zachować lekkość mebla i sprawić, że nie przytłacza pomieszczenia. 

W sypialni jest też efektowny zagłówek z poduszek, wykonany według własnego pomysłu. Poduszki są przymocowane za pomocą tasiemek do haczyków wbitych w ścianę. Można im w łatwy sposób zmienić poszewki i zawiązać inne tasiemki, przeobrażając tym samym charakter sypialni i dopasowując go na przykład do pory roku czy świąt. To łatwe do wykonania, tanie i zarazem efektowne rozwiązanie.

Lustrzane drzwi

Na początku sypialnia była całkowicie otwarta. Jednak gdy założyłam własną pracownię, a w domu coraz częściej zaczęli się pojawiać klienci, poczułam potrzebę odgrodzenia części prywatnej od biurowej. Szukałam rozwiązania, które nie zmniejszy optycznie przestrzeni, stąd pomysł na zastosowanie luster.

Zależało mi też na dogodnym sposobie otwierania przesłony i na tym, żeby dobrze wyglądała zarówno otwarta, jak i zamknięta. Poczucie przestronności zostało zachowane dzięki systemowi przesuwanych na boki, łamanych drzwi. I choć w ciągu dnia są one zazwyczaj otwarte, możliwość odcięcia pomieszczenia podczas gotowania, czy wtedy, gdy jedna z osób śpi, a druga pracuje albo po prostu po to, żeby schować bałagan, daje duży komfort.

 

 

PLAN MIESZKANIA

Projekt wnętrza i zdjęcia: Zuzanna Dziurawiec

Zobacz mieszkanie zaprojektowane przez SIC! Zuzanna Dziurawiec

Czarno-białe mieszkanie projektantki

Zobacz wizytówkę pracowni SIC! Zuzanna Dziurawiec  w Bazie Architektów

Projektantka, miłośniczka vintage i nieoczywistych wnętrz. Uwielbia podróże związane z designem. Od 2013 roku prowadzi w Warszawie autorskie studio projektowe SIC!
Wczytywanie rekomendacji...