zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej, z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować, lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji. więcej
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Banda od designu

Banda od designu
Z wykształcenia architekci, z wyboru projektanci. Tabanda to mocna marka w polskim wzornictwie.
0
Banda od designu

Jest ich troje: Megi Malinowska, Filip Ludka i Tomek Kempa. Poznali się jeszcze na studiach. Później były jeszcze wspólne podróże i dzielenie się doświadczeniem, które zdobywali na zagranicznych stażach i uczelniach. W 2009 roku powstała Tabanda - grupa projektowa z siedzibą w Gdańsku, która dziś jedną jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w polskim wzornictwie.

Lampa "Nocna"

Ich największą miłością jest sklejka - tani i trochę zapomniany materiał. To właśnie z tego tworzywa powstały m.in siedzisko Falon, lampa Lampania czy stół Maciek. Perfekcyjne, geometryczne formy zawdzięczają użyciu skrawarki numerycznej CNC.

Siedzisko "Falon"

Lampa "Lampania"

Jeden z ostatnich projektów Tabandy - krzesło Diago - zdobył sobie spore uznanie również zagranicą. Wielokrotnie nagradzany i wystawiany. Krzesło docenił m.in prestiżowy angielski magazyn o designie "Wallpaper" - Diago znalazło się wśród projektów wybranych przez redakcję w dodatku poświęconym polskiemu wzornictwu ("Polska Revealed"). Otrzymało też tytuł Must Have 2013 i wystawiano je podczas Łódź Design Festival w 2013 roku.

Sam pomysł, by zaprojektować krzesło, chodził za projektantami już od dawna. Dużym bodźcem, by zacząć eksperymentować, była wystawa "Chcemy być nowocześni", na której znalazły się projekty krzeseł Marii Chomętowskiej i Teresy Kruszewskiej. Pierwsze próby gięcia sklejki wykonali metodami chałupniczymi - polewali materiał wrzątkiem i gięli go ręcznie. Później pojawił się pomysł, by sklejkę zastąpić arkuszem aluminium - kolejnym wyklętym materiałem. Z aluminium powstało siedzisko, którego forma przypomina układankę origami. Po uformowaniu blachy maluje się ją proszkowo na jeden z siedmiu kolorów. Krzesło opiera się na nogach ze sklejki brzozowej ciętych numerycznie.

Krzesło "Diago"

Oprócz projektowania form przemysłowych, Tabanda spełnia się też w przestrzeni miejskiej. Grupa przygotowała m.in. projekt przystanku autobusowego w formie huśtawki w Sopocie. W Warszawie zaś z okazji setnej rocznicy przyznania nagrody Nobla Marii Curie - Skłodowskiej na Krakowskim Przedmieściu stanęła instalacja "Totem" -  pierwiastek polonu ze sklejki w towarzystwie podświetlanych siedzisk.

Przystanek-huśtawka w Sopocie

Instalacja "Polon"

Gdańskie trio dało się też poznać jako kuratorzy wystaw. W tym roku podczas Łóź Design Festiwal na wystawie "Strefa Testów" można było sprawdzić potencjał drewna, metalu, papieru i tekstyliów.

 

Projekty Tabandy znadjdziecie w naszym sklepie >>

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...