Grillowanie pełną parą

Grillowanie pełną parą
Bez nich barbecue na tarasie czy w ogrodzie nie może się odbyć. Jaki grill i akcesoria wybrać? Oto gorące propozycje tego sezonu.
0
Grillowanie pełną parą

Zakup grilla to nie tylko decyzja na poziomie estetyki. Od tego, na jaki rodzaj sprzętu się zdecydujemy, zależy czas przygotowywania potraw, a nawet ich smak. Wybór należy zacząc od rodzaju zasilania grilla. 

Grill węglowy

Najbardziej popularna i najtańsza opcja. Od kamiennych i stacjonarnych konstrukcji po jednorazowe, które świetnie sprawdzą się na wycieczce. Grill węglowy zasilany jest węglem drzewnym – w naturalnej formie lub w brykietach. Najczęściej wykonany ze stali lub żeliwa. Najlepiej, jeśli posiada również pokrywę – zapobiega to wysuszaniu się potraw i rozprzestrzenianiu ognia oraz znacznie skraca czas przygotowywania potraw.
 

1. GRILL WĘGLOWY KETLER
2. GRILL WĘGLOWY ORIGINAL KETTLE

 

Grill gazowy

To trochę droższa opcja, ale o wiele wygodniejsza niż grill węglowy. Gotowanie przypomina przyrządzanie potraw w piekarniku. Palenisko szybko się nagrzewa, można regulować temperaturę i nie trzeba doglądać ognia. Taka metoda grillowania uchodzi też za zdrowszą, gdyż podczas pieczenia nie wydzielają się szkodliwe węglowodory aromatyczne. Grill gazowy zasilany jest gazem ziemnym lub propanem – trzeba więc regularnie napełniać butlę na stacji LPG.
 

 

1. GRILL GAZOWY FIESTA
2. GRILL GAZOWY FLORIDA 

 

Grill elektryczny

Na takim grillu potrawy przygotujemy równie szybko jak na grillu gazowym. Grille elektryczne wymagają jednak stałego zasilania, więc najczęściej stosowane są wewnątrz lub na balkonach i tarasach z dostępem do prądu (przyda się wodoodporny przedłużacz ogrodowy). Zazwyczaj są dużo mniejsze niż grille gazowe i węglowe.
 

1. GRILL ELEKTRYCZNY Q1400 STAND
2. GRILL ELEKTRYCZNY PATIO

 

Stacjonarny czy mobilny?

Posiadacze ogródków mogą zdecydować się na grill betonowy – rozkładanie grilla i poszukiwanie części zostanie tylko wspomnieniem. Dodatkowo solidna konstrukcja z cegły lub betonu będzie ozdobą ogrodu. Stworzy klimat rustykalnej kuchni na zewnątrz. Grille betonowe mają kilka poziomów palenisk – można przygotować kilka potraw jednocześnie i dostosować poziom wypieczenia. Można stworzyć taką konstrukcję samodzielnie lub kupić gotowy model – złożenie elementów jest bardzo proste.
 

 

1. GRILL BETONOWY RUEN
2. GRILL BETONOWY SCAN STOCKHOLM

 

Jeśli nie chcecie, by grill stał się całoroczną ozdobą ogrodu albo po prostu nie macie na niego miejsca, a składanie i przenoszenie go nie jest wam na rękę, warto zdecydować się na grill przenośny. Można łatwo go przechować w domu lub garażu.

 

1. GRILL WĘGLOWY FESTIVAL
2. GRILL GAZOWY PARTY GRILL

 

Co zamiast grilla?

Palenisko – dzięki niemu można rozpalić ogień w dowolnym miejscu i nie niszczyć przy tym trawnika lub łąki. Potrawy przypiekane w żywym ogniu smakują inaczej, więc to idealne rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za grillem.
 

1. PALENISKO OGRODOWE
2. PALENISKO KOK

 

Wędzarnia to domowy sposób na wędzone potrawy i alternatywa dla grilla.

 

1. WĘDZARNIA WĘGLOWA
2. WĘDZARNIA TURYSTYCZNA 

 

Można gotować także bezpośrednio w ognisku. Przyda się do tego kociołek, w którym można przyrządzić potrawy jednogarnkowe.

 

1. KOCIOŁEK MYŚLIWSKI
2. KOCIOŁEK MYŚLIWSKI Z PALENISKIEM

 

Akcesoria

Przyrządzanie potraw na grillu ułatwią specjalne dodatki. Oto kilka niezbędników, które powinny się znaleźć w waszej kuchni.
 

1. RUSZT DO KIEŁBASEK
2. RUSZT DO GRILLA
3. RUSZT DO RYBY

 

1. UCHWYTY DO KUKURYDZY
2. ZESTAW SZTUĆCÓW W WALIZCE INOX
3. ZESTAW - MISECZKA Z PĘDZELKIEM

 

1. KOSZ DO GRILLOWANIA
2. TERMOMETR GRILLOWY
3. KAMIEŃ SOLNY

 

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...