Łódź Design Festiwal 2015

Łódź Design Festiwal 2015
W czwartek 8 października rusza dziewiąta edycja międzynarodowego festiwalu designu. Podpowiadamy, dlaczego warto być w Łodzi.
0
Łódź Design Festiwal 2015

Przez dziesięć dni (8 - 18 października) centra festiwalowe i współpracujące instytucje zamienią się w galerie, warsztaty i sale wykładowe. Tegoroczna edycja upłynie pod hasłem "Konsekwencje". Organizatorzy oraz zaproszeni do udziału w festiwalu projektanci i artyści będą próbowali odpowiedzieć na pytanie o następstwa zmian społecznych, ekonomicznych i kulturowych oraz ich odzwierciedlenie we współczesnym designie. Z tej okazji przygotowano wystawę, na której zaprezentowane będą pomysły na ujarzmienie problemów z którymi mierzą się współczesne społeczeństwa.

Na festiwal przyjedzie też wystawa "Hidden Heroes. The Genius of Everyday Things" przygotowana przez Vitra Design Museum. Będzie można zobaczyć przedmioty codziennego użytku, bez których trudno nam się dziś obejść, a których design od lat się nie zmienia. Autorzy wystawy wybrali 36 prostych przedmiotów, genialnych bohaterów codziennego życia. Poznamy m.in. historię termosu, plastra na skaleczenia czy spinacza biurowego.

Na wystawie "Uwolnić projekt" spotkają się ludowość ze współczesnym designem. Kilkoro projektantów odkurzyło w Muzeum Etnograficznym w Warszawie tradycyjne sprzęty domowe i z pomocą lokalnych rzemieślników stworzyło ich współczesne wersje. Każdy może zrobić taki sam obiekt - projektanci przygotowali filmy oraz instrukcje krok po kroku. Wystawa pokazuje nie tylko efekt ich pracy, ale porusza też zagadnienie otwartej licencji w designie (tzw. creatice commons).

Zyyydel 02, projekt: Magda Jurek

Stałym punktem Łódź Design Festiwal jest wystawa wybranych laureatów konkursu Must Have! Wyróżnienia przyznanwane są najlepszym polskim produktom, które cechuje przyjazny i nowatorski design. Wśród nagrodzonych pojawiają się nie tylko przedmioty codziennego użytku, ale też książki i aplikacje mobilne.Wybraliśmy kilka ciekawych porojektów tegorocznych finalistów:

1. K Desk to biurko dziecięce z podnoszonym blatem. Specjalna konstrukcja pozowliła na schowanie wszyztkich śrub, amortyzatory zaś chronią dziecko przed przycięciem palców. Projekt: Rafa Kids.

2. Stalowe lustra "Tafla" wykonane w technologii FiDU polegającej na wypełnieniu powietrzem płaskiego arkusza metalu. Projekt: Oskar Zięta.

3. Papierowa torba na kwiaty "Bluma", alternatywa dla celofanowych opakowań. Przez oderwanie górnej lub dolnej części można zmienić jej rozmiar. Projekt: Adam Groch.

4. Krzesło KANU z giętej sklejki. Projekt: Tomasz Augustyniak.

Jak co roku, na festiwalu można będzie obejrzeć prace laureatów konkursu make me! Międzynarodowe wyróżnienia stały się wizytówką festiwalu i są dziś jedną z najważniejszych nagród przyznawanych młodym twórcom. Wybraliśmy kilka najciekwaszych projektów, ktore zakwalifikowały się do finału:

1. Marka VOLA_art of deco istnieje od pół roku, a już zążyła poruszyć rynek ceramiki. Talerze, wazony, kieliszki i filiżanki zodbione złotem nawiązują do stylistyki art deco. Dodatkowym atutem jest możliwość łączenia ich w dowolne zestawy. Projekt: Marcin Młoczkowski.

2. "Transparent Chair" to fotel wykonany z jednego arkusza stalowej siatki. Przemysłowy materiał dzięki perforacjom stał się ciekwszy i lżejszy. Projekt: Alicja Pałys.

3. "Tapio", czyli karafka z filtrem i szklanki. Projekt pozwala w efektowny sposób serwować wodę z kranu. Filtr zbudowany jest z materiału Madi Drop opracowanego na Uniwersytecie w Wirginii oraz z węgla drzewnego. Jest to porowaty element wykonany z ceramiki impregnowanej srebrem, który po zanurzeniu w wodzie oczyszcza ją poprzez uwalnianie cząsteczek srebra. Autorka projektu, Anna Łyszcz, chce oswoić Polaków z kulturą picia wody z kranu, która wciąż budzi niechęć.

4. "Nurn" to biodegradowalne urny przeznaczone do nawiązującej do tradycji słowiańskich ceremonii pochówku na morzu. Powstały przy wykorzystaniu lokalnych surowców i technologii. Projekt: Joanna Jurga.

 

 

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...