Mała Czarna z historią

Mała Czarna z historią
Nowy projekt Marii Jeglińskiej to ukłon w stronę kawiarnianej tradycji PRL-u.
0
Mała Czarna z historią

Warszawa czasu "Odwilży" wychodzi na ulice. W ciasnych mieszkaniach nie ma miejsca na bujne życie towarzyskie. Kawiarnie stają się drugim domem. W meblarstwie coraz powszechniejszy staje się drut. Na Zachodzie z drucianej siatki tworzy już Harry Bertoia - w 1952 roku powstaje słynny fotel "Diamond Chair". W Polsce brakuje materiałów. Projektanci mierząc się z deficytami produkcyjnymi szukają nowych rozwiązań. Materiał ma być tani i łatwy w obróbce. Wybór pada na drut. Architekci i projektanci mają zaprojektować druciane meble do stołecznych kawiarni.

 

fot. Małgorzata Turczyńska

 

Dzisiejszy kawiarniany boom w stolicy ma zupełnie inne podłoże. Maria Jeglińska w kolekcji "Mała Czarna", która powstała dla marki "Vox", łączy te dwie epoki. Kult kawiarni oraz odniesienia do materiałów stosowanych w latach 50. i 60. to nowoczesne spojrzenie na tradycję.

 

fot. materiały prasowe

Kolekcja składa się z krzesła, fotela, stołka barowego i stolika. Powstała z malowanego drutu i stalowych rurek. Swoja premierą miała na początku tego roku. Można było obejrzeć ją m.in. podczas Arena Design w Poznaniu.

Maria Jeglińska należy do grona najzdolniejszych młodych polskich proejktantów. Ukończyła prestiżową akademię ECAL w Lozannie. Pracowała dla Ligne Roset, DesignMarketo i Cinna. W 2008 roku magazyn "Wallpaper" wymienił ją na liście najbardziej obiecujących talentów świtowego designu. Jeglińska nie tylko projektuje, dużą część jej działalnośći zajmuje praca badawcza, którą od 2012 roku prowadzi w swoim warszawskim studio "Office and Design for Resaerch".

 

fot. Iwona Kuraszko

 

 

 

 

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...