Marimekko - z miłości do nowoczesności

Marimekko - z miłości do nowoczesności
Ta fińska marka powstała z uwielbienia do prostego, nowoczesnego stylu życia. I przez ponad 60 lat jej idea jest wciąż aktualna.
0
Marimekko - z miłości do nowoczesności

Finowie to mają fajnie. Fińskie są sauny, muminki, Alvar Aalto, Eero Aarnio, Eliel Saarinen i ...Marimekko.
Tak naprawdę nie sprzedaję ubrań, tylko styl życia - mawiła Armi Ratia, założycielka fińskiej marki. To ona zaledwie kilka lat po wojnie, wspólnie z mężem zaprosiła do współpracy przy projektowaniu tkanin młodych fińskich artystów. Pierwsze printy, powstałe w 1951 roku były niczym zastrzyk energii w smutnej rzeczywistości Finlandii. Kolorowe, proste, graficzne wzory, do tego drukowane na naturalnych tkaninach zostały bardzo entuzjastycznie przyjęte przez fińskie kobiety. Finki pokochały nową markę, której nazwa w ich języku oznaczała „Sukienkę dla Marii” – przeciętnej, fińskiej dziewczyny.

Przełomem na skalę światową okazał się rok 1960, kiedy to podczas trwającej kampanii prezydenckiej w USA na okładce jdengo z popularnych magazynów w sukience Marimekko pojawiła się sama Jackie Kennedy. Od tamtej pory Marimekko zyskało światową sławę. A niektórzy twierdzą także, że dzięki uniwersalnym i pięknym sukienkom swojej żony John F. Kennedy wygrał wtedy wybory prezydenckie.

Najbardziej znany tekstylny wzór Unikko, który dziś już nosi miano kultowego i pojawia się na niemal wszystkich możliwych przedmiotach świata powstał dzięki projektantce Maiji Isoli. Malowane, kolorowe graficzne maki, stworzyła w  1964 roku, wbrew zaleceniom swojej szefowej aby nie projektować wzorów floralnych. Kwiaty zawsze lepiej wyglądają w naturze niż na tkaninach - twierdziła Ratia. Jednak kiedy zobaczyła Unniko, szybko skapitulowała. Były proste, graficzne i nowowczesne, dokładnie takie jak miało być całe Marimekko. Dziś wawet jeśli ktoś nie wie, czym jest Marimekko, może kojarzyć kwiecisty wzór, który od ponad pół wieku fińska marka drukuje na swoich produktach. Pojawia się na sukienkach, torebkach, trampkach czy nawet samolotach linii Finnair i miejskich autobusach.

 

Skandynawska marka nosi już miano kultowej, a duże printy, czyste, żywe kolory połączone z bielą, na której tle wydają się jeszcze bardziej wyraziste są pożądane na całym świecie.

 

 

Kocham praktycznie każdy wzór Mariemkko, nie wiem, który jest moim ulubionym, nie potrafię się zdecydować. Bezgraniczną miłością obdarzam zarówno tekstylia, ubrania, dodatki, a nawet papierowe serwetki otrzymane w prezencie, które szkoda mi używać - oczywiście z miłości :) Uwielbiam swoje trampki w grochy, torebkę w maki i tapetę w krowy. Marimekko, dziękuję!

Zdjęcia: Marimekko

Więcej na blogu Pani Pieska.

 

 

 

 

Pani Pieska czyli Marta Lubaszewska. Tworzy głównie dla dzieci, czasem również dla dorosłych. Jest również dziennikarką i stylistką. Pisze o wnętrzach, designie i wszystkim co ładne i ciekawie zaprojektowane.
Wczytywanie rekomendacji...