zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Meble wszystkich Polaków

Meble wszystkich Polaków
Projekty Bogusławy i Czesława Kowalskich gościły w niemal każdym polskim domu. Dziś wracają w nowym wydaniu.
0
Meble wszystkich Polaków

Na początku 1961 roku nikt nie sądził, że młode małżeństwo poznańskich architektów tak bardzo zmieni polskie wnętrza. Małe robotnicze mieszkania w wielkiej płycie, w których często mieszkało kilka pokoleń, wymagały sprytnych rozwiązań. Nie pasowały do nich ciężkie, tradycyjne meble. Mieszkaniom w nowym budownictwie bliżej było do corbusierowskiej "maszyny do mieszkania" niż do mieszczańskich wnętrz kamienic.

Gdy w 1961 roku Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego w Poznaniu rozpisało konkurs na modelowe meble do mieszkania robotników, Bogusława i Czesław Kowalscy zaproponowali modułowe, wielofunkcyjne rozwiązanie. Meblościanka, bo tak nazwali swój pomysł, zdobyła pierwsze miejsce i nikt jeszcze nie przypuszczał, że będzie najpopularniejszym meblem PRL-u. Mebel sygnowany był nazwiskiem projektantów, jednak nazwa - meblościanka Kowalskich - szybko stała się symbolem mebli masowych i dostepnych dla przeciętnego Kowalskiego.

 

 

Do sklepów meblościanka trafia jednak dopiero w 1963 roku. Meble oparte były na modułach, które można było uzupełnić np. o chowany tapczan, stół, biurko. Oprócz tego standardowa meblościanka wyposażona była w szafy i półki. Projektanci chcieli, by była nie tylko meblem, ale służyła też do organizacji przestrzeni w domu - np. pomagała wydzielić dodatkowy pokój.Niestety nie wszystkie pomysły trafiły do masowej produkcji. Meblościanka Kowalskich była jednak najlepiej sprzedającym się meblem w PRL-u. W późniejszych latach powstały też inne wersje zaprojektowane przez parę ponzańskich projektantów - seria „Łódź’, „Łask” albo „Koszalin”.

W latach 90. meblościanki zaczęły znikać z polskich mieszkań. Źle się kojarzyły, a wnętrza zaczęły zapełniać się nowościami. Dziś meblościanki lekką ręką nikt nie wyrzuci. Retrosprzęty rodem z PRL wracają na salony. W nowej odsłonie powróciło już krzesło, które Kowlascy zaprojektowali w komplecie z meblościanką i które nigdy nie trafiło do masowej produkcji. Projekt wskrzesił zespół nowymodel.org, który zajmuje się promocją polskiego wzornictwa. Lekka konstrukcja krzesła wykonana jest z drewna bukowego i giętej sklejki i oklejona kasztanowym fornirem. Uwagę zwracają nogi krzesła, które wraz oparciem tworzą literę "k".

 

 

O słynnej meblościance będzie można wkrótce poczytać więcej - Jacek Kowalski, historyk sztuki i syn projektantów napisał książkę o pracy i życiu prywatnym rodziców. Książka „Meble Kowalskich. Ludzie i rzeczy” ukaże się nakładem wydawnictwa Dębogóra.

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...