zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej, z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować, lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji. więcej
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Mon Amie czyli mistrzowska porcelana

Mon Amie czyli mistrzowska porcelana
Porcelana to coś, bez czego dla mnie nie ma domu, jego wykończenia, klimatu i ciepła. Jest baza, ale bez porcelany nie ma tego idealnego dopełnienia, do którego śmieją się oczy, które zdobi i służy do czegoś bardzo bardzo ważnego – do upiększania i umilania nam życia.
0
Mon Amie czyli mistrzowska porcelana

Porcelana to coś, bez czego dla mnie nie ma domu, jego wykończenia, klimatu i ciepła.
Jest baza, ale bez porcelany nie ma tego idealnego dopełnienia, do którego śmieją się oczy, które zdobi i służy do czegoś bardzo bardzo ważnego – do upiększania i umilania nam życia.

Bez niej chwile picia kawy lub herbaty, objadania się pysznym ciastem razem z przyjaciółmi są jakieś niepełne. Bez niej brakuje mi pewnej magicznej jakości, poczucia luksusu…

Dobra, unikalna porcelana, czy to nowoczesna czy retro to taka sama inwestycja, jak w sztukę. Wystarczy choćby popatrzeć na szybujące ceny XX-wiecznej porcelany z Polski lub Skandynawii (nie wspominam o innych krajach, o porcelanie japońskiej lub chińskiej, bo nie czuję się w tej działce kompetentna; moje zainteresowania są jasno określone) :-)
Wystarczy popatrzeć na nagrody, jakim obsypywani są młodzi i zdolni twórcy porcelany i wzorów na nią. Na ceny nowoczesnych kruchych piękności.
Uwierzcie mi: lepiej kupić jeden unikalny, wymarzony porcelanowy egzemplarz i pięknie go wyeksponować, używać z rozwagą dla podkreślenia najpiękniejszych momentów w życiu, niż zabałaganić dom setką ceramicznych „skorup”, które nie przetrwają próby czasu…

Chyba na żadnym materiale połączenie bieli z kobaltem, granatem lub niebieskim nie wygląda tak dobrze, jak na porcelanie!
A mistrzem mistrzów biało-granatowych zestawień jest dla mnie projekt Mon Amie stworzony przez Marianne Westman dla Rörstrand.

https://beggarsandchoosers.wordpress.com/2011/01/16/marianne-westman/

 Niesamowite lata 50. ubiegłego wieku, świeżo upieczona absolwentka University College of Arts, Crafts & Design w Sztokholmie. Myślicie, że przeczuwała, iż ten kwiatowy deseń stanie się praktycznie znakiem rozpoznawczym jednej z najbardziej znanych i cenionych wytwórni porcelany?
A czy przeczuwała, że stanie się jedną z nie tak, niestety, licznych kobiet, bez których nie ma mowy o skandynawskim wzornictwie?
Do świata designu nie weszła jakimś wielkim przebojem. W Rörstrand znalazła się na praktykach, została i… pozwolono jej się rozwinąć, zaufano, uwierzono, że jej styl może się sprzedać (no cóż, wszystko sprowadza się do pieniędzy). Na sukces czekała kilka lat, a teraz jej wzory podrabia się na całym świecie – czyż nie jest to swoista miara sukcesu?
Marianne twierdziła, że wenę, pomysły na ozdabianie porcelany czerpie głównie ze swojej kuchni. Och, jak zaściankowe musiało wydawać się to gospodyniom domowym z połowy ubiegłego wieku ;-) Jeśli jednak potrafiły wyjść poza swe uprzedzenia i kupić serwis kawowy Mon Amie i kilka innych wzorów, które wyszły spod ręki Marianne, dziś posiadają małą fortunę!

 
 
 
 
 

  http://www.rorstrand.com/index.php/products/dinnerware/mon-amie-serien/

 

Z czym łączyć tę szlachetną, piękną i – przyznajcie – na szczęście niezbyt „napuszoną” czy pałacową porcelanę?
Ze wszystkim, byle z głową ;-) Z ikonami designu i ze zwykłymi przedmiotami, z rzeczami vintage i nowoczesnymi, z drewnem, szkłem, metalem i nawet plastikiem…

I oczywiście z inną porcelaną! :-)

1. Lampa Flowerpot - https://www.domzpomyslem.pl/sklep/oswietlenie/lampy-wiszace/lampa-wiszaca-flowerpot-and-tradition,li27,p259237.html
2. Trampki Marimekko dla Converese - http://www.sarenza.pl/converse-premium-chuck-taylor-all-star-marimekko-hi-w-s765310-p0000030824
3. Miseczka Retro Sagaform - http://www.scandishop.pl/pl/p/Miseczka-0%2C5L-Retro-Sagaform/484
4. Pled Kinkallo - http://www.kapibara.com.pl/pl/nowosci/434-duzy-pled-z-warkoczami-recznie-robiony-indygo.html
5. Herbaty Lov - http://cudmiodherbata.pl/

Jak widzicie, uważam, że z porcelany można korzystać nawet w trampkach ;-)

Pozdrawiam,
fu
 

 

 

Autorka bloga funita.blogspot.com. Kocha porcelanę, wzory, kolory i dobre wzornictwo. Wiecznie poszukuje pomysłów na to jak zagrać deseniem i barwą w swoim mieszkaniu.
Wczytywanie rekomendacji...