zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej, z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować, lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji. więcej
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Patataj patataj

Patataj patataj
A właściwie -ihaaa!!! czyli odgłos paszczą polskiego ludowego konika. Mój wybór ze sklepu Dom z Pomysłem.
0
Patataj patataj

W naszej reklamie oprócz nas i dwóch kotów zagrał drewniany czerwony konik:

Ten konik to przykład starej polskiej tradycyjnej zabawki.

źródło

 Zachęcam do poczytania o zabawkarstwie ludowym na stronie Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie, u mnie mały cytat:

"Żywiecki, geograficznie żywiecko-suski, ośrodek zabawkarski należy do najstarszych, sięga bowiem połowy XIX wieku, i najbardziej uznanych ośrodków w Polsce. Jest też w zasadzie jedynym, w którym wyrób tradycyjnych zabawek trwa nieprzerwanie.

W asortymencie zabawkarskim dominują wyroby z drewna, które nadal jest najbardziej dostępnym i łatwym w obróbce surowcem. Większość zabawek wykonuje się tradycyjnymi narzędziami.

Do najstarszych form należą karetki z konikami, sześcienne grzechotki, kołyski, wózki i taczki. Nieco późniejsze są zabawki ruchome, na przykład poruszające się podczas jazdy karuzeli na kijku, machające skrzydłami ptaki ?klepoki? czy dziobiące się kogutki, wprawiane w ruch za pomocą bardziej lub mniej skomplikowanych mechanizmów. Dzisiaj, choć autentycznych wytwórców mniej, tradycyjnych zabawek nie brakuje, w niewielkim stopniu zmienił się również ich asortyment. Tak jak dawniej zabawkarze wykonują koniki: pojedyncze, na podstawach z kółkami, na płozach, zaprzężone do bryczek czy drabiniastych wozów. Są kołyski dla lalek, klepiące skrzydełkami "klepoki", dziobiące się kogutki, karuzelki na kiju oraz szeroki wybór ptaszków."

Tekst z folderu "Nestorzy Beskidzkiej Sztuki Ludowej - zabawkarstwo" autorstwa Barbary Rosiek i Urszuli Witkowskiej
Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku Białej, 2008r.

do poczytania KLIK na stronie Szkoły Podstawowej nr 2 w Stryszawie
 

Gmina Stryszawa jest jednym z głównych ośrodków zabawkarstwa ludowego w Polsce i tam właśnie co roku w pierwszy weekend czerwca organizowane jest Święto Zabawki Ludowej, fani polskich ludowych drewnianych zabawek mogą tam zrobić kolorowe zakupy wprost od wytwórców ludowych.

źródło

Coraz częściej napotykam w sieci na naszego ludowego konika i bardzo mnie to cieszy, chociaż czasem nie jest mu łatwo bo musi walczyć ze szwedzkim konkurentem - konikiem z Dalarna. Wg skandynawskiej tradycji ten konik odstrasza złe demony ale gdzieś czytałam, że nasz konik ma wg ludowych wierzeń podobne właściwości :)

Ważne, że pojawia się na wielu wyrobach, widziałam go na koszulkach, filcowych torbach, poduszkach, itp. Do mnie trafił w innej postaci, jest to zabawka - przytulanka - poduszka podróżna :)

Autorem konika jest firma Zuzu Toys, do kupienia w sklepie Domu z Pomysłem
Moim skromnym zdaniem konik może zamieszkać również w domu bez dzieci dlatego znalazł się u nas, fajny polski charakterystyczny gadżet :) Konika można prać w pralce więc nie będzie problemu gdy z czasem się przykurzy, wiosną pewnie trafi na taras, a latem może pojedzie z nami na działkę :)

Bardzo mi się podoba więc polecam, dużym i małym :)

sklep - DOM Z POMYSŁEM

Zapraszam równiez na mój blog.

 

 

Lubi przedmioty, które chwile świetności mają już za sobą i na pierwszy rzut oka wydają się niewarte zainteresowania ale mają pewną wartość dodaną - niepowtarzalność, która powoduje, że w jej mieszkaniu jest takich przedmiotów sporo. Poza tym reusing jest eko, a urządzanie mieszkania to dobra zabawa. Towarzyszą jej dwaj panowie i trzy koty. Latem jej życie toczy się w ogrodzie i o tym też chętnie pisze. Prowadzi blog SentiMenti's world, pokazujący jej osobiste podejście do kreowania własnej przestrzeni.
Wczytywanie rekomendacji...