Pixel art

Pixel art
Pixel art, czyli – jak mówi mój kolega – „sztuka wydziobywana”, wymaga anielskiej cierpliwości. Wytrwałość jej prekursorów, pointylistów z ostatniej ćwierci XIX wieku, nie przestaje mnie zadziwiać.
0
Pixel art

Spójrzcie tylko na „Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte” czy „Portret Félixa Fénéona”. Georges Seurat i Paul Signac nie mieli zapewne pojęcia, że pracowicie malowane przez nich barwne punkciki nieco ponad 120 lat później zostaną nazwane pikselami i będą generowane przez maszyny. Ich sztuka inspiruje do dziś – i malarzy (np. Gerharda Richtera), i projektantów (i tym się dziś zajmiemy).

„Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte” (Georges Seurat, 1884) / en.wikipedia.org

„1024 Farben” (Gerhard Richter, 1973) / gerhard-richter.com

Klasykiem klasyków w temacie designerskiej pikselozy bez wątpienia jest legendarny Alessandro Mendini, który w 1978 roku przeprojektował klasyczny, neobarokowy fotel francuski, przesuwając go nieco w czasie, a raczej zmuszając do stylistycznego szpagatu między epoką Marcela Prousta (koniec XIX wieku) a latami 80-tymi. W efekcie powstał kultowy fotel „Poltrona di Proust” pokryty tkaniną, której wzór stanowiły powiększone kropki z jednego z obrazów wyżej wspomnianego Paula Signaca, rówieśnika autora „W poszukiwaniu straconego czasu”.

ateliermendini.it

Bardzo dosłownie potraktował temat Cristian Zuzunaga, urodzony w Barcelonie, pracujący w Londynie, wyraźnie kochający piksele. Tkaniny jego projektu (dla Kvadrat) są odwzorowaniem powiększonych do bólu oczu zdjęć wielkich miast nocą.

Sofa „Volant” (by Patricia Urquiola, upholstered in Zuzunaga fabric, for Moroso, 2012) / zuzunaga.com

Sofa „Springfield” (by Patricia Urquiola, upholstered in „Pixellated” fabric by Zuzunaga, for Moroso, 2007) / zuzunaga.com

Dywan / rug (Zuzunaga for Brintons, 2012) / zuzunaga.com

Coś jest w tych południowych krajach, co inspiruje do zabawy pikselami. Wykształcona między innymi w Madrycie berlińska artystka Myra Klose też rozbija barwy na atomy. Jej Wunderwaffe to… wełniane pomponiki.

myk-berlin.com

Więcej pikselowego designu na moim blogu Forelements. Zapraszam!

 

 

Oprócz pisania, stylizuje i projektuje wnętrza oraz prowadzi wykłady na temat designu z elementami historii sztuki. Pisze blog FORelements o designie i wnętrzach.
Wczytywanie rekomendacji...