zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej, z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować, lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji. więcej
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Reflex: więcej światła w mieście

Reflex: więcej światła w mieście
Projekt Joanny Paścik rozświetli warszawskie budynki.
0
Reflex: więcej światła w mieście

W gęsto zabudowanych miastach naturalne światło to towar deficytowy. Bloki często kryją się w cieniu wysokich biurowców. Mieszkania wystawione na północ lub wschód też nie mogą się cieszyć słonecznymi wnętrzami. Warszawska projektantka, Asia Piaścik, znalazła proste rozwiązanie. Zaproponowała, by na budynkach sąsiadujących z niedoświetlonymi obiektami umieścić panele odbijające światło. W ten sposób promienie słońca trafią do ciemnych mieszkań. Panele zbudowane są z modułów – można je swobodnie aranżować i tym samym tworzyć dowolne kompozycje na fasadach bloków.

  

 

Każdy z trójkątnych elementów panelu wycinany jest za pomocą lasera. „Trójkąty” można zaginać pod innym kątem i tworzyć trójwymiarowe struktury. Wędrujące w ciągu dnia słońce zmienia pozycje, jednak tak skonstruowane panele pozwalają na czerpanie światła przez cały dzień.

 

 

Projektantka zainspirowała się własnymi doświadczeniami. „Mieszkałam w mieszkaniu, skierowanym na wschód. Słońce wpadało do wnętrza jedynie rano. Pamiętam bardzo dobrze momenty, gdy do mieszkania wpadało na chwilę dodatkowe światło – odbite w oknach w sąsiednim budynku. To była prawdziwa rozkosz”.Projekt zdobył pierwszą nagrodę w konkursie BMW/URBAN/TRANSFORMS organizowanym przez Fundację Bęc Zmiana oraz BMW Group Polska. Organizatorzy szukali sposobów na zrównoważony rozwój miasta. Konkurs miał wyłonić projekty, które wpłyną na poprawę życia mieszkańców Warszawy. Projekt Joanny Piaścik już wkrótce rozświetli warszawskie budynki.

Wystawę konkursowych prac można obejrzeć w dawnej Fabryce Norblina przy Żelaznej 51/53 w Warszawie. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie konkursu >>

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...