Sztuka przypadku

Sztuka przypadku
Ceramika Moniki Patuszyńskiej potrafi ranić do krwi.
0
Sztuka przypadku

Ceramiką zajęła się przez przypadek. Dziś jest jedną z najbardziej uznanych artystek tworzących w porcelanie i nową dyrektor artystyczną Institute of Design w Kielcach. 

 

 

Kiedy opanowała już do perfekcji technikę skupiła się na tym co niedoskonałe. Błędy, które wcześniej starała się ukryć, wyeksponowała. Nie ukrywa łączeń, deformacji i ostrych brzegów, które potrafią ranić do krwi.

 

 

Artystka eksperymentuje z tradycyjną techniką tworzenia porcelany. Zmienia kolejność procesów wytwarzania ceramiki, tnie na kawałki formy, następnie łączy je, tak by na naczyniach widać było deformacje i szwy.

 

 

Prace Moniki Patuszyńskiej można oglądać również zagranicą. Naczynia z serii Nonformy i PapFormy można znaleźć w Maison Guerlain przy Champs – Elysees w Paryżu. Swoje prace wystawiała w Royal college of Art i w galerii Puls Contemporary Ceramics w Brukseli.

 

 

„Bastards&Orphans” to projekt, który był próbą przypomnienia upadłych fabryk porcelany. Artystka wykonała odlewy porzuconych przedmiotów i umieściła je zamkniętych fabrykach porcelany. Odwiedziła m.in. Fabrykę Porcelany „Książ” w Wałbrzychu, "Royal Boch" w Belgii czy "Spode" w Wielkiej Brytanii.

 

 

Monika Patuszyńska studiowała na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pierwsze zawodowe szlify zdobywała w Zakładach Porcelitu Stołowego „Pruszków”, dla którego zaprojektowała serwis „Kowalsky” nominowany w 2001 roku do nagrody Dobry Wzór przyznawanej przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Od 2007 roku przewodniczy międzynarodowemu sympozjum „Porcelana Inaczej”, które odbywa się w Wałbrzychu od 1977 roku. To jedno z najważniejszych wydarzeń dla twórców ceramiki, które skupia czołówkę projektantów z całego świata. W Milanówku pod Warszawą prowadzi autorską pracownię ceramiki.

 

 

Zdjęcia: Monika Patuszyńska, Grzegorz Stadnik

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie projektantki >>

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...