Wielki powrót Libuse Niklovej

Wielki powrót Libuse Niklovej
Kultowe dmuchane czeskie zabawki znów cieszą oko.
0
Wielki powrót Libuse Niklovej

Dmuchane zabawki Libuše Niklovej bawiły dzieci w Czechosłowacji i państwach bloku komunistycznego. Na pewno pamięta je wiele osób wychowanych w czasach PRL-u. Kolorowe zwierzęta o prostych, bajkowych formach były odtrutką na mało bajkowe czasy.
Niklova to ważna postać dla czeskiego wzornictwa. Żadne szanujące się opracowanie o czeskim designie nie obędzie się bez jej osoby. Doceniła ją też MoMa – prace czeskiej artystki znalazły się na wystawach „Century of the Child” (2012 r.) oraz „Designing a Modern Women”, które odbyły się w Nowym Jorku.


Niklova już w latach 50. zaczęła eksperymentować z plastikiem. Choć dziś wydaje się on oczywistym tworzywem, nie był wtedy popularny, a we wzornictwie dziecięcym rządziło drewno. Już wtedy projektantka rozwinęła swój charakterystyczny styl – zabawki były proste, kolorowe i obowiązkowo, jakbyśmy to dziś powiedzieli, interaktywne. Niklova uważała, że powinny służyć nie tylko do oglądania, ale rozwijać wyobraźnię i poskramiać dziecięcą energię.

 


W 1963 roku powstaje plastikowy kot – jedna z pierwszych czeskich zabawek, która trafiła do masowej produkcji. Pomiędzy głową a ogonem umieszczony był tułów przypominający harmonię. Sympatyczna zabawka służyła nie tylko do zabawy, ale i wydawała dźwięki.
W latach 60. Niklova związała się z Fatrą – czeską firmą należącą do koncernu Bata specjalizującą się w produkcji z przedmiotów plastiku. Do folii, linoleum i plastikowych opakowań w połowie lat 60. dołączyły dmuchany byk, żyrafa i słoń. Zabawki, jak na Niklovą, przystało miały też dodatkową funkcję dmuchanych mebli, na których dziecko mogło usiąść.

 

 

Produkowano je nieprzerwanie do końca lat 90. Nie wytrzymały jednak konkurencji tanich chińskich zabawek. Powróciły w 2014 roku. Fatra wznowiła produkcję trzech najbardziej znanych dmuchanych zwierząt. Do współpracy zaprosiła też młodych czeskich projektantów (Jan Čapek, Atelier SAD, Zuzana Lednická), którzy stworzyli nowe modele inspirowane twórczością Niklovej.

Zabawki dostępne są w sklepie: www.kanapony.pl


Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...