10 pomysłów na aranżację kominka

10 pomysłów na aranżację kominka
Jesienią i zimą lubimy grzać się w jego cieple i wpatrywać dla relaksu w migocące płomienie. Jak go zaaranżować, żeby był efektywny i prezentował się ciekawie we wnętrzu? Podpowiadamy sprawdzone pomysły – od klasycznych po te najbardziej nowoczesne
0
10 pomysłów na aranżację kominka

1. Kominek typu koza

Jego zaletą jest to, że można go zainstalować gdziekolwiek – w rogu, na środku pokoju albo przy oknie jak w aranżacji na zdjęciu. Oczywiście w miejscu tym musi być poprowadzony przewód kominowy, dlatego jeśli budujesz dom, zastanów się dobrze, gdzie chciałbyś mieć taki kominek. W tym salonie jest dużo przeszklonych ścian, więc nie sposób było zainstalować kozy gdzie indziej, ale ostatecznie ta lokalizacja jest bardzo dogodna ze względu na ładne tło ogrodu. A także pod kątem efektywności urządzenia, bo ciepło rozchodzi się równomiernie między strefą jadalnianą i wypoczynkową z telewizorem.

 

Salon ze stalowym piecykiem

 

2. Kominek dwustronny

W ściankę oddzielającą kuchnią z jadalnią od salonu wbudowano kominek. Palenisko jest przeszklone z dwóch stron, dzięki czemu ciepły płomień można oglądać nie tylko z perspektywy kanapy. W dodatku wnętrze wydaje się przestronniejsze, bo ściana nie jest zwartą bryłą. Taki kominek to prawdziwe serce domu. Obudowany surową cegłą ciekawie komponuje się ze stylowymi meblami gabinetowymi w kąciku do pracy. Jeśli podoba Ci się ten pomysł, rozejrzyj się za rozbiórkową cegłą. Czasem można kupić ją za niewielkie pieniądze. Nawet jeśli trzeba ją będzie oczyścić, odwdzięczy się niepowtarzalnym klimatem w mieszkaniu.

 

Dwustronny kominek

 

3. Kominek z wnęką na opał

Jeśli posiadasz kominek opalany drewnem, masz szansę na ciekawą aranżację wnętrza. Polana można przechowywać obok kominka w tradycyjnym koszu, nowoczesnym pojemniku, albo jak widać poniżej, zaprojektować dla niego specjalną wnękę. Ta akurat jest pozioma, ale równie atrakcyjnie zaprezentuje się pionowa nisza. Taką konstrukcję można wymurować albo wykonać z płyt gipsowo-kartonowych. Sposobów wykończenia też jest wiele. Może to być dekoracyjny tynk jak w salonie ze zdjęcia. Warto jednak wybrać taki materiał, który będzie łatwy w czyszczeniu lub ciemną kolorystykę, bo drewno jednak brudzi ścianę.

 

Nowoczesny kominek

 


4. Kominek obudowany taflami lustra

Zamiast kafli, cegły czy kamienia – tafle lustra. Ten ekskluzywny pomysł na obudowę kominka sprawdzi się najlepiej w eleganckich klasycznych wnętrzach jak to poniżej. W połączeniu z aksamitną tapicerką mebli i obrazami w srebrnych ramach nadaje wnętrzu blask glamour. A przy tym optycznie powiększa przestrzeń, wywołując wrażenie, że w ogóle nie ma w tym miejscu ściany. Dla spotęgowania efektu i spójności wystroju do tego salonu wybrano dodatkowo lustrzany stolik. Takie powierzchnie są niezwykle efektowne, jednak wymagają też specjalnej dbałości.

 

Ekskluzywny salon

 

5. Nowoczesny biokominek

Ta skośna ścianka bardziej łączy niż dzieli obie strefy otwartej przestrzeni. Z jednej strony ma efektowny architektonicznie prześwit, z drugiej przeszklony z trzech stron biokominek. Takie rozwiązanie jest estetyczne, ale też mało wymagające. Szyb nie trzeba czyścić, ponieważ używane paliwo (bioetanol) nie wydziela dymu i sadzy. Trzeba jedynie pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, bo do spalania potrzebny jest tlen. W dodatku aranżacji można nadać charakter, wysypując palenisko ozdobnymi kamieniami, jak to widać poniżej. Ą co więcej biokominek można mieć w mieszkaniu w bloku, bo nie wymaga instalacji do komina!

 

Nowoczesny kominek w salonie

 

6. Kominek wbudowany w meblościankę

Ciekawy, praktyczny, a przy tym całkowicie bezpieczny. Biokominek lub kominek elektryczny w zabudowie to idealny pomysł do nowoczesnego czy wręcz minimalistycznego wnętrza jak ten salon z miejscem do pracy. Czarna nisza w meblu sprawia, że palenisko dyskretnie wtapia się w jej tło, kiedy kominek nie jest używany. Za to gdy zapłonie ogień, efekt jest zjawiskowy. Atrakcyjny wygląd tej aranżacji wynika z zestawienia czerni z surowym drewnem o wyraźnym rysunku słojów i sęków. Warto wziąć to pod uwagę przy doborze materiałów.

 

Drewniana zabudowa w salonie

 

7. Żeliwna koza w obudowie kominka

Pomysł dwa w jednym. Klasyczny rzeźbiony portal kominkowy stał się oprawą dla żeliwnej kozy w stylu retro. To ciekawe zestawienie współgra z resztą eklektycznego wystroju, w którym nowoczesne kanapy we wzorzystych obiciach i abstrakcyjne obrazy żyją w symbiozie ze sztukateriami, stylową konsolą czy pałacowym żyrandolem. O estetyce tego rozwiązania decyduje również to, że przewód kozy wprowadzono do komina tradycyjnego kominka, więc go nie widać. Koza jest mniej wymagająca niż kominek, a żeliwna i wyłożona w środku szamotem emituje ciepło jeszcze długo po wygaśnięciu.

 

Sztukaterie w salonie

 

8. Kominek narożny

Idealny, by zagospodarować niewielki kąt w pokoju. Taki kominek może nie będzie centrum domowego ogrzewania, ale dla nastroju warto o nim pomyśleć. Nietypowy kształt wymaga wykonania na zamówienie, ale to nie problem. Wiele firm podejmie się takiego zlecenia. To tylko kwestia zaprojektowania obudowy dopasowanej do wnętrza. Materiał wykończenia dowolny. Kamień czy kafle w stylu retro jak na tym zdjęciu będą dobrze przewodzić ciepło. Palenisko z szybą okaże się bezpieczniejsze, jeśli w domu są dzieci.

 

Kominek obłożony kaflami

 

9. Kaflowy piec zamiast kominka

Stare kaflowe piece to klasa sama w sobie. I jak widać, świetna dekoracja nowoczesnego wnętrza. Ten działa dzięki temu, że zainstalowano w nim kominkowy wkład. Niektórzy producenci oferują gotowe stylizowane modele, w których można zamontować nawet płaszcz wodny, dzięki czemu zostanie ogrzany cały dom. Jednak przerobiony wiekowy piec z ozdobnym gzymsem będzie miał zdecydowanie bardziej niepowtarzalny charakter. Czasem można kupić w komisie same kafle i wykorzystać je do wykonania stylowej obudowy.

 

Wielofunkcyjna wyspa

 

10. Kominek z otwartym paleniskiem

Można mu wiele zarzucić – że jest nieekonomiczny, bo ciepło, jakie emituje, szybko znika, że jest niebezpieczny, bo iskra może łatwo spaść na pobliskie meble. Jednak jeśli zachowamy wymagane odległości od sprzętów (czyli minimum 80 cm) i wykończymy okolice takiego kominka niepalnymi materiałami, zażegnamy ryzyko pożaru. A trzeba przyznać, że nic nie dorówna klimatowi, jaki tworzy ogień niezamknięty w żadnej kasecie. Jeśli nie zależy Ci na ogrzewaniu kominkiem, a jedynie chcesz mieć nastrój zimową porą, ten pomysł jest właśnie dla Ciebie.

 

Betonowa ściana w salonie
 

 

Przeczytaj także:

NAROŻNY KOMINEK

KOZA ZAMIAST KOMINKA

STYLOWE KOMINKI

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...