8 trików powiększających przestrzeń

8 trików powiększających przestrzeń
Mały metraż daje spore możliwości stworzenia… wielkiej iluzji. Iluzji przestrzeni oczywiście. Przyda się do tego znajomość kilku optycznie powiększających sztuczek.
0
8 trików powiększających przestrzeń

Lustrzana ściana

 

Szersza perspektywa

Stylowe arkady na fototapecie wywołują w tej łazience wrażenie głębi i optycznie wydłużają jej perspektywę. Zaletą fototapety jest to, że wielkość obrazu dopasować można do wnętrza. Zamawia się ją pod konkretny wymiar. W tym wypadku rozcięto fototapetę na dwa bryty, między którymi znajduje się tafla lustra, również powiększająca przestrzeń. Styl tapety dopasowano do retro klimatu wnętrza – kamienne kolumny to idealne tło dla wanny na lwich łapach. Ciekawy efekt daje czarno-biała posadzka z nadruku, która współgra z prawdziwą szachownicą w pomieszczeniu.

Posadzka w szachownicę w łazience

 

Po tamtej stronie lustra

Lustro zawsze powiększa. A położone na dużej powierzchni dodaje jeszcze więcej cennych centymetrów. W tym wąskim korytarzyku pokryto nim całą jedną ścianę. Dzięki temu udało się pozbyć wrażenia ciasnoty, a przy okazji rozświetlono przestrzeń wykończoną ciemną tapetą i drewnem. Pomieszczenie wydaje się dwa razy dłuższe i gdyby nie zamontowany na tafli kinkiet, można by ulec wrażeniu, że nie ma ono granic. Wykończenie wnętrza lustrem jest ponadczasowe, nie znudzi się, ani nie wyjdzie z mody, więc można je zastosować zawsze i wszędzie. Ceny też są przystępne. Za taflę o wymiarach 160x260 cm i o grubości 4 mm zapłacimy ok. 450 zł. 

Lustrzana ściana

 

Jasno wszędzie

Wszystkie powierzchnie na tym poddaszu pomalowano na biało – podłogę, sufit, ściany. Dzięki temu zatarte zostały ich granice i przestrzeń nabrała oddechu. Pobielone są też elementy konstrukcyjne, czyli ozdobne belki. Ale na tym nie koniec. Wyposażenie sypialni połączonej z kącikiem wypoczynkowym też jest w tym neutralnym kolorze. Mogłoby się wydawać – ale nuda! Jednak nie, to wnętrze jest bardzo ciekawe, bo pełno w nich zróżnicowanych faktur – koronkowej serwety, linii boazerii, lnianego obrusa, dzierganego pledu… Ważne dla uzyskania nastroju i przytulności jest też to, że biele są złamane, a nie śnieżne, a spod farby lekko prześwituje naturalny odcień drewna.

Salon na poddaszu

 

Podłoga bez granic

Jednolita posadzka nie tworzy podziałów, które optycznie pomniejszają jej powierzchnię. Unikamy też kłopotliwych łączeń. Położona w strefie salonu, aneksu kuchennego, a nawet przedpokoju, jak w tej aranżacji, stworzy iluzję większej przestrzeni. tę ostatnią możemy modelować również dzięki odpowiedniemu położeniu desek. W tym wnętrzu układ ich jest prostopadły do ścian, dzięki czemu wydaje się ono optycznie szersze. To dobry trik do wąskich i długich pomieszczeń. Jeśli chcielibyśmy pokój wizualnie wydłużyć, deski lepiej położyć prostopadle do okna.

Loft z antresolą

 

Jak najmniej ścian

Otwarta przestrzeń to większa przestrzeń. Gdzie to tylko możliwe, warto wyburzyć ściany z korzyścią dla metrażu. Najczęściej rozwiązanie to stosuje się jak w przypadku prezentowanego wnętrza na pograniczu kuchni i salonu. Warto je rozważyć nie tylko przez wzgląd na optycznie większą ilość miejsca, ale też na walory towarzyskie. Bardziej zintegrowana rodzina czy lepszy kontakt z gośćmi to naprawdę cenne wartości dodane. Dobrze też, żeby strefy się ze sobą płynnie przenikały. Najlepiej będzie to wyglądało, gdy dobierzemy spójne kolory mebli czy ścian i zastosujemy jednolitą posadzkę.

Czarno-biały aneks kuchenny

 

Meble w górę!

Przestrzeń przykryta meblami optycznie się kurczy. Żeby temu przeciwdziałać, zdecydujmy się na podwieszane meble. Dzięki odsłoniętej podłodze ta łazienka wydaje się większa. Szafkę umieszczono jakieś 20 cm nad posadzką. Dodatkowo podłoga jest widoczna także w kabinie prysznicowej, w której zrezygnowano z brodzika na rzecz odpływu liniowego w podłodze. Co więcej, na podłogę i ściany wybrano płytki imitujące jasne drewno, które przyjemnie rozświetlają wystrój. Wszystko razem daje świetny powiększający efekt.

Kabina prysznicowa bez brodzika

 

Transparentnie

Meble ze szkła, pleksi czy ażurowe spełnią swoją rolę jak każdy inny mebel, ale dzięki lekkiej konstrukcji czy bryle nie obciążą wnętrza. Warto wybierać je do kawalerek czy małych pomieszczeń, które mimo wszystko chcemy funkcjonalnie wyposażyć. W tej sypialni transparentny kubik ciekawie wpisał się w stonowany nowoczesny wystrój. Stoi na tle okna, więc nie zabiera światła, a może nawet je dodatkowo rozprasza przez pryzmat designerskiej falującej powierzchni. Nie ginie też wśród innych sprzętów, bo ma delikatny, ale wyraźnie odznaczający się żółty kolor.

Czarna ściana w sypialni

 

Świet(l)ny efekt

Odpowiednio rozmieszczone źródła światła potrafią zdziałać niebywałe efekty. Mocno oświetlony sufit dzięki np. lampie z kloszami skierowanymi do góry będzie się wydawał wyższy. Taki zabieg zastosowano w tym salonie dzięki łańcuchowi świetlnemu udrapowanemu prawie pod samym sufitem. Pokój wydaje się też szerszy, bo żarówki na kablu rozciągnięto wzdłuż dłuższej ze ścian pokoju. We wnętrzu warto porozstawiać wiele punktów świetlnych, które będą działały na przestrzeń o różnych porach dnia i wywoływały inne wrażenie. Bo jakkolwiek pożądana jest iluzja większej przestrzeni w ciągu dnia, wieczorową pora dużo przyjemniej jest usiąść przy lampie j miękką nastrojową poświatę.

Biała boazeria w salonie

 

Przeczytaj także 9 PROJEKTÓW WĄSKIEJ ŁAZIENKI

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...