9 gorących trendów do kuchni

9 gorących trendów do kuchni
Targi Eurocucina to wyrocznia trendów kuchennych. Przez najbliższe dwa lata dominować będą kolory ziemi, naturalne materiały, matowe powierzchnie. Co jeszcze? Zobacz najciekawsze propozycje w praktyce.
0
9 gorących trendów do kuchni

Blat zintegrowany ze zlewem

Hitem najbliższych lat w kuchennym designie będzie wyżłobiony w blacie zlew, który stanowi z nim jednolitą bryłę, bez kłopotliwych łączeń. W takim zlewie absolutnie nie potrzeba żadnych uszczelek. Wykonuje się go na zamówienie, pod konkretny wymiar. Z prezentowanych na targach zestawień wynikało, że najpopularniejsze materiały na scalony z blatem zlew to – kamień (granit, marmur), stal, beton, kompozyty, np. corian. Taki zlew jest estetyczny i łatwy w pielęgnacji. Minusem jest wysoka cena. Jednak materiały, z których się je wykonuje, są na tyle trwałe i ponadczasowe, że warto zainwestować.

Zlew z kompozytu

 

Matowe powierzchnie mebli

Lakierowane na wysoki połysk fronty meblowe zdają się schodzić na dalszy plan. Teraz w modzie będą matowe powierzchnie, które nadają zabudowie elegancki wygląd i głębszy kolor. Szarość, grafit, czy popularna wciąż biel nabiorą nowego wymiaru. Matowe fronty świetnie będą się prezentowały zarówno w wydaniu nowoczesnym, jak i klasycznym. Można je łączyć z innymi trendami – złotymi czy miedzianymi uchwytami, marmurowymi albo drewnianymi blatami. Odważnym polecamy czarny mat, który też pojawił się jako propozycja na targach. A co z odciskami palców na czarnym tle? Nie ma obaw! Specjalna powłoka chroni przed takimi śladami.

Szare meble w kuchni

 

Pionowe fronty

Zamiast tradycyjnej zabudowy z licznymi mniejszymi drzwiczkami oddzielnych szafek niektórzy producenci zaproponowali pionowe fronty, za którymi ukryte są półki na produkty, na naczynia, a nawet całe spiżarnie czy… roboczy blat. Tendencję tę widać też w pionowym układzie struktur wykończenia, np. słojów drewna. Pionowe fronty wprowadzają do wystroju harmonię i mniej rozpraszających podziałów. Dzięki nim zabudowa bardziej przypomina meble salonowe niż kuchenne. W dodatku optycznie podwyższają pomieszczenie, więc ta propozycja może się okazać przydatna, jeśli chcemy poprawić proporcje naszej kuchni.

Zabudowany aneks kuchenny

 

Półki wszędzie

Zamiast zabudowanych szafek w kuchniach proponowanych na targach często pojawiały się otwarte półki na naczynia, dekoracje, książki kucharskie i rośliny. W niektórych aranżacjach półki miały postać regałów sięgających od podłogi do sufitu. Pomysł ciekawy i nadający zabudowie lekkości. Ale wymagający dyscypliny w zachowywaniu porządku. Bo chaos burzy harmonię. W kuchni na zdjęciu uwagę przykuwa połączenie czarnych matowych frontów ze sklejką. Naturalny rysunek nadal jest w modzie. Drewno cieszy się powodzeniem zarówno solo, jak i w ciekawych zestawieniach.

Czarna zabudowa kuchenna

 

Kuchnia ze stali

Blaty, półki, a nawet fronty. Stal w kuchni nie ogranicza się tylko do sprzętu AGD czy armatury. Taki laboratoryjny look nie jest dla każdego. Tym bardziej że stal jest trudna w utrzymaniu – widać na niej każdy odcisk palca. Trochę łatwiejsza w opanowaniu jest ta w wersji zmatowionej, przypominającej spatynowany metal. Ale amatorów tego materiału pewnie nie będzie brakowało, bo jest on higieniczny i efektowny. Jest chętnie zestawiana z drewnem i kamieniem naturalnym, który też mocno zaznaczył swą obecność na targach. Niezwykle efektownie prezentowały się stalowe wyspy kuchenne o bryłach przypominających sprzęt rodem z nowoczesnego laboratorium naukowego.

Kuchnia hi-tech

 

Marmur

Ten szlachetny kamień jest ponadczasowy i właściwie nie wychodzi z mody nigdy. Pięknie się starzeje, jest elegancki. Teraz dostrzeżono jego potencjał nie tylko jako materiału na blaty, posadzkę czy wykończenie ściany. Proponuje się go również na fronty szafek. Albo wykonuje obudowę wyspy, która dzięki takiemu zabiegowi przypomina lity kubik z tego kamienia. Szuka się takich odmian, które mają piękny rysunek i eksponuje w połączeniu z białymi meblami, żeby grały główną rolę. Co ciekawe promowane są powierzchnie marmurowe zarówno w połysku (polerowane), jak i zmatowione.

Kuchnia z marmurowym blatem

 

Kolory ziemi

Na targach Eurocucina zdecydowanie rządziły odcienie zaczerpnięte z natury. Od jasnych piaskowych beżów, przez szarości z kroplą brązu (taupe), po antracyty i grafity. Pojawiały się w meblach, dekorach, wykończeniu ścian. W większości aranżacji uzupełniono je roślinami, które zwisały z sufitu, stały na półkach, „porastały” ściany. W taką naturalną stylistykę wpisuje się też drewno, zwłaszcza ciepły odcień orzecha, który zdaje się być numerem jeden. Aranżacja poniżej świetnie łączy stonowane odcienie złamanej bieli, brązu i szarości. Zamaskowany pod kolor ściany okap to też pewna podpowiedź. Na targach zaprezentowano ten pomysł w różnych odsłonach.

Kuchnia w kolorach ziemi

 

Niedoskonałości na topie

Blat tego stołu wygląda jakby pochodził z odzysku. To kolejny trend w kuchennym designie. Sęki, pęknięcia, ślady po kornikach… Takie niewyszlifowane, niedoskonałe elementy nieśmiało przebijały wśród targowych propozycji. Ale ich autentyczne piękno i niepowtarzalność to cechy, które przyciągają. Jak widać, taki element całkowicie odmienia wygląd nowoczesnej kuchni, ociepla ją, dodaje charakteru. Odpowiednio oczyszczone i zaimpregnowane zachowuje swoje „mankamenty”, które są jego największym atutem. Stół, kuchenny blat, czy obudowa wyspy z takiego materiału będą naprawdę oryginalnym elementem wystroju.

Wysoka zabudowa w kuchni

 

Zatarte granice pomieszczeń

Aneks kuchenny otwarty na salon to żadna nowość. Jednak teraz pokój dzienny bardziej przenika się z kuchnią. Albo meble salonowe częściowo wdzierają się w strefę gotowania, albo odwrotnie – zabudowa salonu jest przedłużeniem tej kuchennej, jak we wnętrzu poniżej. Taka ścisła interakcja jest podkreślona zastosowaniem tego samego materiału w wykończeniu elementów. Białe fronty z prostą płyciną nadają nowoczesnemu wystrojowi lekko klasyczny styl. A brak uchwytów – bardziej uniwersalny, „salonowy” charakter.

Szkło nad kuchennym blatem

 

Przeczytaj także:

NAJMODNIEJSZE LODÓWKI W MEDIOLANIE

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...