9 projektów wąskiej łazienki

9 projektów wąskiej łazienki
Wąską, niezbyt ustawną z pozoru łazienkę można urządzić naprawdę funkcjonalnie. Potrzebny jest dobry plan i znajomość przydatnych trików. Zainspiruj się dziewięciona projektami, w których zastosowano praktyczne, a do tego efektowne rozwiązania!
0
9 projektów wąskiej łazienki

Błyszczące powierzchnie i lustra

Dzięki lustrzanej tafli ściana w tej żółtej łazience optycznie „cofnęła się” i pomieszczenie zyskało na przestronności. Taka lustrzana ściana jest nie mniej funkcjonalna od wyłożonej płytkami. Jak widać można na niej zainstalować umywalkę – trzeba jednak do tego zatrudnić fachowca, który umiejętnie wywierci otwory w tafli. Warto pamiętać, że taka lustrzana powierzchnia może też zaszkodzić, jeśli nie uwzględni się paru aspektów. Po pierwsze nie należy umieszczać na jej tle dużych przedmiotów (odbite będą przytłaczać przestrzeń), ani intensywnych źródeł światła (odbity w lustrze blask będzie nas zwyczajnie oślepiał). Ale nie tylko lustro działa na pomieszczenie powiększająco. Efekt taki pogłębiają lakierowane na wysoki połysk fronty szafki nad w.c. i panel na przeciwległej do lustra ścianie. Dzięki takiemu wykończeniu elementy nabrały lekkości, a wnętrze – świetlistości.

Żółta łazienka 

 

Biała glazura

O tym, że biel optycznie powiększa, wiadomo nie od dziś. W tej łazience błyszczące białe kafle położono od podłogi do sufitu, tworząc efekt szczelnego pudełka. Ale żeby było ciekawiej, postawiono na dobry pomysł i do białych kwadratowych płytek dobrano czarną fugę. Ułożone w dodatku w cegiełkę, tworzą na ścianie bardzo ozdobną fakturę. Jest to dobre tło dla kolorowych dodatków (tu wybrano złotą baterię, wieszak i lustro), więc nie musimy się martwić, że nasza łazienka będzie nudna. Obecnie odchodzi się od wykańczania całych ścian glazurą. Wystarczy położyć ją w najbardziej narażonych na wilgoć strefach, a resztę pomalować wodoodporną zmywalną farbą. Produkty do łazienek są dziś naprawdę zaawansowane technologicznie i nie ma obaw, że farba zacznie się łuszczyć.

 Wąska łazienka

 

Narożny blat

Czy umywalka i miska sedesowa w bliskim sąsiedztwie mogą być wygodne w użytkowaniu? Jak najbardziej! Ta aranżacja pokazuje, że doskonałym rozwiązaniem jest blat w kształcie trójkąta. Umieszczony w rogu pomieszczenia zajmuje minimalną ilość miejsca, a dostarcza podpory dla miniumywalki nablatowej. Ponieważ jest wykonany z drewna w pięknym odcieniu, służy również za ozdobę minimalistycznego, czarno-białego pomieszczenia. Innym rozwiązaniem oszczędzającym miejsce i ułatwiającym korzystanie z umywalki jest reling na ręcznik umieszczony… pod blatem. Przestrzeń powiększa też lustro przy umywalce i natrysk ze składanymi drzwiami, które nie zabierają miejsca, gdy nikt nie korzysta z prysznica.

 Drewniany blat w łazience

 

Sanitariaty po jednej stronie

Wąskie pomieszczenie wymaga dobrej organizacji przestrzeni. Dobrym pomysłem jest umieszczenie wanny, umywalki i ewentualnych mebli po jednej jego stronie. Dzięki temu zapewnimy sobie swobodną komunikację i nie będziemy wpadać na sprzęty. Unikniemy też konieczności poruszania się slalomem między poszczególnymi elementami wyposażenia. W łazience na zdjęciu uzyskano prosty ciąg komunikacyjny, jednocześnie dzięki grzejnikowi na ścianie i plecionemu koszowi na ręczniki ustawionemu w kącie wystrój nabrał symetrii. Poza tym użyto tu pewnych praktycznych trików, by wnętrze optycznie powiększyć. Wanna ma nóżki, umywalka jest podwieszana, we wnętrzu dominuje biel. Prosty stolik na jednej nodze służy za praktyczną, bo przenośną półkę na kosmetyki.

Podłoga z malowanych desek w łazience 

 

Fototapeta z perspektywą

Schody biegnące w dół uliczki, długi tunel, albo jak w poniższej aranżacji – molo wcinające się w morze… Takie obrazy to świetny patent do wąskiej łazienki, bo tworzą iluzję przestrzeni i dają poczucie głębi. Dzięki fototapecie jedna ze ścian optycznie się oddala, a wnętrze wydaje większe. Jej stonowaną kolorystykę ożywiono czerwoną mozaiką, co dało bardzo dekoracyjny efekt. Wybierając fototapetę do łazienki, należy pamiętać, że narażona jest ona na wilgoć. Musi więc być wykonana z odpowiedniego materiału i właściwie zabezpieczona. Jeśli nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą, wystarczy kupić tapetę pokrytą laminatem (cena ok. 100-130 zł/m2). Przy wannie lub pod prysznicem konieczne będzie zabezpieczenie jej dodatkowo taflą szkła. Dostępne są też fototapety bezpośrednio drukowane na szkle (koszt jednak jest wysoki i wynosi kilkaset złotych za metr kwadratowy).

Szklana mozaika w łazience 

 

Zróżnicowanie poziomów

Wąskie, ale wysokie pomieszczenie nie wygląda dobrze, ma wręcz zaburzone proporcje. W tej łazience poprawiono je dzięki podwyższeniu podłogi w strefie toaletowej i przy umywalce. Strefa natrysku znajduje się na niższym poziomie i schodzi się do niej po dwóch schodkach. Dzięki temu niepotrzebna jest już żadna ścianka prysznicowa czy szklane drzwi. Dodatkowym udogodnieniem jest metalowa barierka, która zapewnia bezpieczne wychodzenie spod prysznica, a jednocześnie służy za wieszak na ręczniki. Takie rozwiązanie ze zróżnicowanymi poziomami można też zastosować, gdy chcemy mieć wannę – wystarczy wznieść podest z zagłębieniem na nią. Nawet jeśli miałoby zajmować całą szerokość wnętrza. Wąskie i długie pomieszczenie zyska optycznie na takim układzie.

Minimalistyczna łazienka 

 

Wanna na końcu pomieszczenia

W wąskim pomieszczeniu nie musimy rezygnować z wanny. Wystarczy, że wybierzemy model krótszy, który zmieści się w poprzek łazienki (w sklepach dostępne są nawet modele o długości 100 cm). I tak jak w tej aranżacji można taką niewielką wannę efektownie wykończyć. Poprzeczne linie paneli na ścianie i w obudowie wanny optycznie poszerzyły wąskie wnętrze. A jednocześnie wyodrębniły strefę kąpielową. Wanna na końcu pomieszczenia spowodowała też wizualne skrócenie pomieszczenia, które jest wąskie i długie. To dodatkowy plus takiego rozwiązania. By w takiej małej wannie brać swobodnie prysznic, można się pokusić o zasłonkę prysznicową, która po zsunięciu będzie prawie niewidoczna. W tym wnętrzu z niej zrezygnowano na rzecz prostych linii i minimalistycznej stylistyki. 

 

 Aranżacja małej łazienki

 

Węższy sprzęt AGD

Poza standardowymi rozmiarami, na rynku dostępne są sprzęty AGD o gabarytach dedykowanych do mniejszych wnętrz. Modele typu slim mają nawet 30 cm szerokości, a niektóre nawet podobny załadunek do tych o szerokości 60 cm. Chociaż pralka o pojemności 3,5 kilograma to naprawdę ekonomiczny model, idealny dla singla lub pary. Dobrym rozwiązaniem jest też pralka ładowana od góry, której otwarte drzwiczki nie będą zajmowały cennej przestrzeni. Urządzenie użyte w aranżacji poniżej łączy dwie cechy – jest wąskie i otwierane od góry. Wpisano je w przestrzeń obok w.c. bez uszczerbku dla wygody użytkowników. Szafka zaprojektowana powyżej ma oddzielne sekcje dla środków piorących i dla kosmetyków oraz artykułów higienicznych.

Przechowywanie w małej łazience 

 

Rozwiązanie kompaktowe

Połączenie kilku funkcji w jednym elemencie wyposażenia, np. w meblu to rozwiązanie popularne i pożądane w małych pomieszczeniach. A także w wąskich czy nieustawnych. W tym wąskim wnętrzu w dolną część regału na ręczniki i dekoracje wbudowano system podtynkowy z dyskretnym przyciskiem spłukującym. To rozwiązanie naprawdę godne podpatrzenia. Ale żeby jak najlepiej wykorzystać metraż, warto wykonać taką zabudowę pod wymiar. Wykorzystana w aranżacji wanna to też model węższy od standardowego, dzięki czemu nie przytłacza pomieszczenia. Jego proporcje też poprawiono. Ale zamiast łazienkę optycznie skracać, wydłużono ją dzięki lustru nad wanną, które dodaje efektownej głębi.

Wąska łazienka z wanną 

 

Przeczytaj także:

SPOSOBY NA MAŁĄ ŁAZIENKĘ

OTWARTY PRYSZNIC W MAŁEJ ŁAZIENCE

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...