Art nouveau na nowo

Art nouveau na nowo
Biel, czerń i beton. A do tego dużo dobrego designu. Zaglądamy do wnętrza jednej ze starych kamienic w Brnie.
0
Art nouveau na nowo

Wnętrze w secesyjnej kamienicy powstało z połączenia dwóch mieszkań. Architektki Radka Valova i Magda Paleckova z praskiej pracowni OOOOX pomiędzy oryginalne detale wplotły nowoczesny design.

Mieszkanie ma powierchnię 150 m2. Aby wydało się jeszcze bardziej przestronne, podłogę z desek pomalowano na biało, co optycznie powiększa przestrzeń. Kontrastują z nią ściany, które wyglądają, jakby odrapano z nich tynk. Zdzieranie oryginalnego tynku ze względu na ukryte pod nim instalacje nie było możliwe, architektki zastosowały więc farbę, która świetnie ten efekt imituje. Dół ściany zdobi lamperia z kartongipsowych kasetonów.

Właściciele uwielbiają gotować. Kuchnię zdecydowali się otworzyć na salon. Centralne miejsce zajmuje betonowa wyspa. Wysuwany okap można w każdej chwili schować. Do jednej ze ścian wyspy dobudowano też donicę na zioła. Reszta zabudowy wtapia się w ściany - niski rząd białych szafek za wyspą komponuje się z białą lamperią, wysoka brązowa szafa kryjąca sprzę AGD dobrze pasuje zaś do ścian pokrytych imitacją tynku.

Strefę jadalnianą wyznacza stół z desek z orzecha amerykańskiego. Blat wsparty jest na solidnym stalowym stelażu. Nad nim stylowa plątanina - lampa Aim marki Flos, dzieło duetu projektantów, Ronana i Erwana Bouroullec. To nie jedyny designerski dodatek przy stole - krzesła 53 to projekt duńskiej marki Gubi. Siedziska pokrywa naturalna skóra w trzech kolorach.

Za przesuwnymi drzwiami kryje się gabinet. Ścianę wokół drzwi zabudowano regałem, który mieści pokaźny księgozbiór właścicieli. Głębokość półek można regulować, dzięki przesuwnym ściankom.

Sypialnia to w zasadzie salon kąpielowy. Na podeście pod oknem znajduje się bowiem wolno stojąca żeliwna wanna. Oświetlają ją dwa czarne kinkiety No 303 z kolekcji lamp DCW Editions. Warto również zwrócić uwagę na pięknie odrestautrowaną stolarkę okienną. Do białych ościeżnic dobrano mosiężne zamknięcia. W sypialni znalazło się takze miejsce na umywalkę naiwązującą do stylistyki retro. Klimat podkreśla okragłe lustro na skórzanym pasku marki Gubi. Łóżko dla przecicwwagi jest już współczesne - stary model zyskał nowy pikowany zagłówek.

W mieszkaniu jest też niezależna łazienka. Utrzymana w kontraście grafitu i bieli.

Na podłodze w holu położono biało-czarną marmurową mozaikę nawiązaującą do wnętrz z początku XX wieku. Ogormne lustro oparte o jedną ze ścian optycznie wydłuża pomieszczenie. Owalny grzejnik to nowoczesny i stylowy akcent w tym wnętrzu. Przedpokój z sypialnią łązczy garderoba zabudowana szafami aż po sam sufit.   

 

 

OOOOX Tivoli from OOOOX on Vimeo.

Projekt: OOOOX | Radka Valova, Magda Paleckova (www.oooox.com)
Gdzie: Brno
Ile metrów: 150 m2
Kiedy: 2013
Zdjęcia: Martin Zeman
Film: Pavel Raev

 

 

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...