zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Boazeria i lamperia: wielki powrót na salony

Boazeria i lamperia: wielki powrót na salony
Są słowa, których architekci nie używają przy swoich klientach, są to słowa takie jak: lamperia, boazeria, meblościanka czy pawlacz. Te słowa budzą wstręt we wszystkich pokoleniach.
0
Boazeria i lamperia: wielki powrót na salony

Dotyczy to szczególnie tych, którzy pamiętają czołgi na ulicach, i którzy, żeby napisać referat szli do biblioteki, a nie po ładowarkę. Dla nich lamperia to zielony korytarz przychodni, boazeria- najbardziej znienawidzone wcielenie drewna oblepiające wszystkie przedpokoje ; pomarańczowe, sękate i ta-kie-sa-me. Meblościanka- sposób na zrobienie z „dużego pokoju” dowolnej liczby mniejszych, równie brzydkich. Szczęśliwy, komu przypadł pokój od strony pleców meblościanki, połaci dykty aż proszących sie o plakat Limahla albo Pet Shop Boys. Kto dostał „od frontu” wygrywał szydełkową serwetę, kryształ i czterotomową encyklopedię PWN.

Runęły mury i systemy, a meblościanki gdzieniegdzie mają się się dobrze. Tylko to już nie są takie same meblościanki, ani takie same lamperie. A już boazeria to hit hitów. Musiało wyrosnąć to pokolenie, ożenić sie z frankiem szwajcarskim, pojechać stopem do Holandii, naoglądać się szwedzkich blogów sącząc smoothie a placach Warszawy. I już boazeria bardziej kojarzy sie się z ę-Francją, a lamperia z praktyczna Holandią.

Sama popełniłam ostatnio boazerię, co prawda szeroką i kolorową, ale jednak.

 

 
projekt: Fuel + Marta Borysewicz- Damięcka,
fot. Fuel

 A to zdjęcia z moich zbiorów, które w toku pracy z klientami służą mi do oswajania tych groźnych słów (lamperia, boazeria). Poniżej nowa, lepsza twarz boazerii:
fot. www.etxekodeco.blogspot.com
fot. www.convoy.tumblr.com


fot. www.restauracjaalthaus.pl
fot. www.fermliving.com
 

…i nowa lepsza twarz lamperii

 


fot. www.spicerandbank.blogspot.com
fot. www.oliviaraejames.com


fot. www.muuto.com
fot. www.sfgirlbybay.com

 Więcej na blogu Fuel Design >>

Z powołania i wykształcenia jest architektem wnętrz. Prowadzi też autorski projekt DOLCE LUCE związany ze starymi neonami. Prowadzi bloga Fuel Design: www.fueldesign.pl.
Wczytywanie rekomendacji...