Concretnie

Concretnie
Cykl utformowych artykułów zaczynamy concretnie – od betonu! Beton we wnętrzach zaczyna coraz częściej pojawiać się na posadzkach, ścianach, ale również jako główny materiał wyposażenia wnętrz.
0
Concretnie

źródło: www.decosee.com

W naszych mieszkaniach powstają z betonu blaty kuchenne czy łazienkowe, półki, umywalki, wanny, stoły oraz przedmioty codziennego użytku. Coraz więcej osób przekonuje się do szarych, niejednolitych płaszczyzn, które zestawiane z innymi materiałami tworzą proste, nowoczesne wnętrza. Często beton zestawia się z drewnem, to bardzo udane połączenie. Beton jako materiał jest bardzo wytrzymały, odporny na wszelkie substancje chemiczne oraz, co najważniejsze, jest tani. Jego jedyną wadą jest ciężar. Jednak nie jest on większy od ciężaru kamienia, który ma podobne zastosowanie (np. na blaty kuchenne), a jest wielokrotnie droższy. Szafki kuchenne nie muszą być dodatkowo wzmacnianie niż pod blaty kamienne. Nie można jednak zapomnieć o impregnacji betonu, to dzięki niej materiał jest odporny na wszelkie zabrudzenia. Dodatkowo można beton zabarwiać. Wybrać możemy również sposób wykończenia: wysoki połysk, półmat lub mat.
Betonowe posadzki niestety nie wszędzie można zrealizować. Wylewka betonowa swoje waży. Stropy drewniane często spotykane w starych budynkach niestety nie są przystosowane do takich dodatkowych obciążeń, a szkoda!

źródło: dellacooks.com

Dekoracyjne płyty ścienne (o grubości ok. 15 mm) imitują ściany żelbetowe, które niestety rzadko spotyka się w budownictwie typowo mieszkaniowym. Przy adaptacji budynków przemysłowych często wykorzystuje się istniejącą konstrukcję ścian (oraz stropów) wraz z widocznym rysunkiem szalunków. Płyty ścienne porównując do posadzek mają szersze zastosowanie, unikać należy jedynie jako podłoża z płyt gipsowo - kartonowych. Elementy montażowe płyt mogą stanowić dodatkową dekorację bądź być całkowicie niewidoczne.

Płyty – płytki betonowe występują również w mniejszych rozmiarach. Niestety ich ceny są oszałamiające... ale warto się zainspirować.

źródło: www.trendir.com/archives/concrete-tiles-by-ivanka-flast.html

źródło: www.fubiz.net/2015/03/06/hexagonal-wall-tiles-by-kaza-concrete/

Na koniec wisienka na torcie – betonowe wnętrze!

źródło: www.thirstadvertising.com/interior-design-ideas/concrete-house-with-raw-beauty-and-an-eye-for-fashion.html

Więcej informacji i przykładów na blogu: utforma.blogspot.com


Ewa, architekt, na co dzień projektująca wnętrza, autorka bloga Utforma Studio. W jej ‘utformowym’ świecie jest dużo Skandynawii, ale nie tylko – jest prosto, minimalistycznie i funkcjonalnie, często bardzo betonowo.
Wczytywanie rekomendacji...