Dom z prefabrykatów

Dom z prefabrykatów
Sklejka, blacha falista i drewno. Pod Sztokholmem powstał ekodom, który zachwyca prostym designem.
0
Dom z prefabrykatów

Ładny, tani i do tego ekologiczny? Prawie niemożliwe, a jednak szwedom się udało. Architekt Tommy Carlsson bardziej niż tanie efekciarstwo (które wcale nie jest tanie) ceni architekturę z drugiej ręki. Na przedmieściach Sztokholmu powstał "Happy Cheap House", czyli tani dom z prefabrykatów.

Ekologiczne rozwiązania kojarzą się różnie: przaśny upcykling, sprzęty jak z zajęć ZPT i toporne materiały to pierwsze, co często przychodzi na myśl, gdy wertujemy przegródkę z tym hasłem. Ale może być całkiem inaczej. Elewację tego domu pokryto blachą falistą - żłobienia w materiale nadają bryle ciekawy rytm. Dom powstał na lekko pochylonej działce o powierzchni 65 m2. Kształt budynku, by zachować jak najlpeszą ergonomię, jest więc nieco pościnany na rogach, co dodaje rzeźbiarskiego uroku.

Ten dom to prototyp. Architekt chciał odpowiedzieć na pytania o to, jak wiele przestrzeni potrzebnej jest nam do życia i jak będziemy żyć w przyszłości. Szwedzi uwielbiają takie ekorozwiązania, które są częstym widokiem na przedmieściach.

Na parterze znajduje się wspólna część dzienna połączona z kuchnią, na piętrze zaś dwie sypialnie i salon.

Dom oparty jest na ramie z prefabrykowanej, laminowanej sklejki, którą można szybko złożyć na miejscu budowy. Sklejka jest bardzo łatwym w obsłudze materiałem. Dzięki niej wnętrze dopasowało się do geometrycznej formy bryły budynku. Ze sklejki powstały ściany działowe, drzwi, balustrady, a nawet sufit, który w wielu miejscach pomalowano na niebiesko.

Nasze ulubione miejsce w tym domu to kuchnia z piękną szarą zabudową z uchwytami wykonanymi ze skóry.

Patent ze skórzanymi uchwytami wykorzystano też zamiast klamki do drzwi.

  

Projekt: Tommy Carlsson (www.tommycarlssonarkitektur.com)
Ile metrów: 110 m2
Gdzie:
 Sztokholm
Rok: 2013
Zdjęcia: Fantastic Frank (www.fantasticfrank.se)

 

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...