zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej, z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować, lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji. więcej
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Idealne zasłony na lato

Idealne zasłony na lato
W sezonie letnim otulamy okno zwiewnymi, jasnymi i lekkimi tkaninami. Sam ich wygląd to jednak nie wszystko. Warto też wiedzieć, jak dobrać rozmiar i rodzaj mocowania zasłon.
0
Idealne zasłony na lato

ISTOTNA FUNKCJA

Czy zasłona ma oddzielać od spojrzeń sąsiadów i blokować promienie intensywnego słońca, czy tylko dekorować? W tym ostatnim wypadku wystarczające mogą się okazać wąskie bryty tkaniny upięte taśmami lub sznurami albo nowoczesne panele. Warto rozważyć to jeszcze przed zakupami. Zupełnie inne tkaniny wybierzemy na jesień i zimę, żeby dodatkowo izolowały termicznie, a inne na lato. W sezonie wakacyjnym sprawdzą się cienkie bawełny, organzy, przewiewne lny… Jeśli sypialnia jest mocno nasłoneczniona i nie lubisz, gdy budzi cię oślepiający blask, dobrym rozwiązaniem będą zasłony typu black out, czyli zaciemniające. Dodatkowo ochronią pokój przed nagrzaniem. Niebagatelne znaczenie ma też odcień zasłon. Chłodne będą miały „orzeźwiający” wpływ na wnętrze latem.

Sypialnia na poddaszu 

 

 

 Stylowy kącik kawowy

 

ODPOWIEDNI STYL

Kolor, rodzaj tkaniny, wzór… Te czynniki przede wszystkim decydują o tym, czy zasłona będzie pasowała do stylu naszego wnętrza. Ale są też tkaniny neutralne, które nadają się i do pałacu, i do loftu. Styl wtedy można określić za pomocą pewnych dekoratorskich rozwiązań. Na przykład w stylowym wnętrzu warto suto namarszczyć zasłony przy oknie. Może to oznaczać konieczność kupienia materiału w ilości trzykrotnie przewyższającej długość karnisza. Ale efekt jest spektakularny i elegancki. Klasycznego uroku i romantyzmu dodają też drapowania. Natomiast prosty kawałek tkaniny zawieszony na haczykach albo lince świetnie wpisze się w minimalistyczny wystrój.  

 Pastelowa sypialnia

 

Ścienne ozdoby w salonie 

 

ROZMIAR MINI ALBO MAXI

Niezależnie od tego, czy chcemy mieć krótką czy długą zasłonę, musimy znać pewne zasady odmierzania potrzebnej ilości materiału (jeśli oczywiście zasłony mają być dopiero uszyte). Należy na przykład przewidzieć zapas potrzebny do wykonania zakładów, który dla standardowej prostej zasłony wynosi minimalnie 10 cm. Lepiej jednak założyć 20 cm. Standardowe wymiary tkanin zasłonowych to 150 lub 280 cm szerokości. Jeśli chodzi o długość, musimy samodzielnie zadecydować w zależności od tego, czy zasłona ma się kończyć równo z podłogą, czy ma być na niej delikatnie udrapowana. Ta ostatnia opcja jest godna polecenia, bo optycznie podwyższa pomieszczenie i dodaje mu szyku.

Jeansowe wezgłowie łóżka 

 

 Sypialnia z betonową podłogą

 

RODZAJ ZAWIESZENIA

Minęły czasy, gdy zasłony mocowano wyłącznie na tzw. żabki. Teraz wybór jest znacznie większy i mamy zdecydowanie więcej aranżacyjnych możliwości. Wygodne pod względem przesuwania zasłon są przelotki. To otwory wycięte w górnym pasie tkaniny i wykończone okrągłymi metalowymi okuciami. Łatwo się je zakłada i zdejmuje z drążka karnisza. Miłośnikom stylu rustykalnego albo klasycznego polecamy troczki. Mogą być z tej samej tkaniny co zasłona albo kontrastowe dla większego efektu. Podobne do nich są szelki, ale nie trzeba ich wiązać, bo są na stałe przymocowane do zasłony. Estetycznie prezentuje się też tunel, w który wsuwa się drążek. Otwór tunelu powinien być szerszy od średnicy drążka o jakieś 1,5 do 2 cm. 

 Duże lampy nad stołem

 

Salon w stylu vintage 

 

DOBRY WYBÓR...

...zasłony

 

 

 

  

 

 

...karnisze

 

     

     

 

 

Przeczytaj także:

ZWIEWNE ZASŁONY W SALONIE

PIĘĆ SPOSOBÓW NA EFEKTOWNĄ DEKORACJĘ OKNA

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...