Jak dobrze zaprojektować małą łazienkę?

Jak dobrze zaprojektować małą łazienkę?
Łazienka odgrywa w naszych domach coraz bardziej istotną rolę. Zgodnie z wschodzącymi tendencjami to wnętrze ma służyć odpoczynkowi i zapewniać relaks i odprężenie po ciężkim dniu.
0
Jak dobrze zaprojektować małą łazienkę?

Od  statusu  równemu  schowka  na  szczotki  ewoluowała  i awansowała do miana domowego SPA, w którym chcesz zniknąć na co najmniej kilkanaście minut dziennie. Dodatkowo pamiętając przytaczane przeze mnie już statystyki, że remont łazienki każdy z nas wykonuje raz na 15 lat warto go dobrze zaplanować.

Najczęściej  aranżowanie łazienki wymaga od nas wielu kompromisów. Pierwszym napotykanym problemem jest jej wielkość. Niejednokrotnie nasze potrzeby i pomysły wymagałyby powierzchni dwu, lub nawet trzykrotnie większej. Zmuszeni jesteśmy zrezygnować z wanny na korzyść pralki czy większej umywalki.

Są jednak zasady, których należy się trzymać, aby stworzyć wnętrze ergonomiczne i komfortowe w użytkowaniu nie zależnie od jego wielkości.

1. Aby łazienka była wygodna i funkcjonalna należy pamiętać o odpowiednich odległościach pomiędzy urządzeniami, która powinna wynosić nie mniej niż 20-­30cm.

2.  Aby  zachować  komfort  korzystania  z  urządzeń  należy  zaplanować:  co  najmniej  60  cm przed misą wc, co najmniej 70 cm przed umywalką, wanną czy bidetem.

3. Przestrzeń prysznicowa powinna mieć rozmiar co najmniej 80 cm x 80 cm.

4. Łazienka powinna być odpowiednio doświetlona. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie równomiernego oświetlenia górnego oraz jednocześnie doświetlenie strefy znajdującej się przed lustrem.

5. Dla bezpieczeństwa stosuj tylko takie gniazdka, które posiadają oznaczenie techniczne –IP44.

6. Projektując łazienkę pamiętaj o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji.

7.  Warto  pamiętać  o  ochronie  środowiska  jak  i  o  własnym  portfelu.  Wybieraj baterie jednouchwytowe. To najprostszy sposób, żeby ograniczyć zużycie wody. Bateria z 2 oddzielnymi pokrętłami do zimnej i ciepłej wody zużywa 42 l na minutę, bateria jednouchwytowa jedynie 12 l! Wynika to z czasu jaki potrzebujesz aby ustawić najlepszą dla Ciebie temperaturę i strumień wody. Ta bateria świetnie koresponduje z umywalką nablatową Gardenia, Deante. Jej smukły kształt nie zabiera niepotrzebnie miejsca. Resztę blatu możemy zagospodarować pojemniczkami i koszyczkami na podręczne kosmetyki.

8. Pamiętaj o odpowiedniej ilości schowków i półek. Szampony i kremy nie zawsze są estetycznie opakowane. Dodatkowo ilość używanych, szczególnie przez kobiety kosmetyków nie zmieści się na żadnej półce pod prysznicem. Dlatego warto zapobiec katastrofie już na etapie projektowania łazienki. Pod prysznicem zamontuj tylko małą półkę na żel i szampon. Nie ma nic bardziej irytującego niż sięganie po kosmetyki z podłogi.  Przy umywalce możesz postawić pojemniki czy koszyczki na kosmetyki, których używasz wyjątkowo często. Resztę najlepiej pochować w szafkach. Takie rozwiązanie pomoże w utrzymaniu porządku w łazience.

Zapraszam do lektury pozostałych moich wpisów >>

Blogerka, pomysłodawczyni MEETBLOGIN, ogólnopolskiego zjazdu blogerów wnętrzarskich oraz inicjatorka Bloggers Zone, współpracuje z wieloma festiwalami designu w Polsce. Na swój blog zaprasza po garść inspiracji do tworzenia pięknych przestrzeni wokół siebie. Jest pasjonatką skandynawskich bieli i zamiłowania do naturalnych materiałów, industrialnych dodatków oraz loftowych, otwartych przestrzeni. Uwielbia meble vintage w nowoczesnych aranżacjach. Ceni polski design dlatego też jest ambasadorką Łódź Design Festival.
Wczytywanie rekomendacji...