zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej, z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować, lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji. więcej
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Jak malować ściany?

Jak malować ściany?
Farby nie tylko wprowadzają do wnętrza kolor. Mają też wielką moc optycznego modelowania przestrzeni. Pokój ma się wydawać wyższy, szerszy, większy? Poznaj praktyczne wskazówki, jak osiągnąć taki efekt.
0
Jak malować ściany?

ZATARTA GRANICA

Spodobał nam się pomysł namalowania na suficie ciemnego trójkąta w kolorze ściany poniżej. Taki zabieg rozmył granicę między ścianą a sufitem, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się wyższe. Czerń wysuwa się na pierwszy plan, co zmienia perspektywę w przestrzeni. Pogłębia ją widoczny w tle fragment przedpokoju z białymi ścianami i zabudową.

Salon otwarty na przedpokój

 

WYŻSZY POKÓJ

Innym sposobem, by optycznie „podwyższyć” pokój, są pionowe pasy na ścianie. Wcześniej trzeba odmierzyć szerokość wzoru i przykleić taśmę malarską w odpowiednich miejscach. Pasy malujemy wąskim wałkiem, a krawędzie wykańczamy pędzlem. W tej kamienicy wnętrza są naprawdę wysokie, więc na niebiesko pomalowano też sufit, by go wizualnie obniżyć. Ciekawie wyglądają białe listwy sztukateryjne oddzielające poszczególne powierzchnie.

Pokój dziecka z pasiastą ścianą

 

RÓWNOWAGA

Ciemna, prawie czarna podłoga i stół plus kolorowe krzesła to dosyć ciężki wizualnie zestaw. Żeby przywrócić równowagę między dolnymi partiami kuchni a białymi ścianami i zabudową sufit pomalowano na… zielono. Kolor nie jest bardzo ciemny, więc nie przytłacza. Jego odcień jest neonowy, nawiązuje więc do kolorystyki nowoczesnych krzeseł z tworzywa. Spójność i oryginalny styl – to lubimy!

Zielona kuchnia

 

KRÓTSZA ŚCIANA

W tej wąskiej, ale długiej kuchni trzeba było poprawić proporcje. Dlatego też ścianę pomalowano miętową farbą tylko do wysokości górnej krawędzi ościeżnicy. Optycznie się ona skróciła, a przestrzeń nic na tym nie straciła. Chłodny pastelowy kolor przecież też optycznie powiększa.

Dekoracyjne oświetlenie w kuchni

 

PASTELOWA ABSTRAKCJA

Kolorowa ściana w tym salonie nie ma za zadanie poprawiać proporcji, ale tworzyć ciekawe dla oka tło i przełamywać monotonię bieli i szarości w sąsiednim aneksie kuchennym. Geometryczny wzór namalowano pastelowymi odcieniami zieleni, pomarańczu, fioletu i żółtego. Wystarczyło wcześniej stworzyć szablon z taśmy malarskiej. Dynamiczny deseń modeluje ścianę w zależności od kąta padania światła.  

Pastelowy salon z aneksem kuchennym

 

LEKKIE SKOSY

W niedużym pomieszczeniu, w dodatku ze skosami lepiej zrezygnować z kolorów, nawet pastelowych. Minimalistyczna biel podkreśliła urodę architektury w tym wnętrzu, a jednocześnie nadała elementom sufitu optyczną lekkość. Żeby nie było tak bardzo sterylnie, ścianę z wieszakiem na ręczniki pociągnięto farbą w gołąbkowym kolorze. Różnica kolorów jest minimalna, a jednak subtelnie urozmaica przestrzeń.

Łazienka z drewnianą ławką

 

ZAAKCENTOWANE DETALE

Zestawienie dwóch kolorów na ścianie tego przedpokoju nadało mu efektowny wygląd. Ciemniejsza farba uwypukliła jeszcze bardziej wystające elementy ściany, jasna zaś pozostaje tłem dla wyposażenia i dodatków. Kolory pochodzą z tej samej gamy kolorystycznej, co jest wskazówką pomocną do stworzenia udanej kompozycji odcieni. Kontrast wymagałby już większego wyczucia kolorów. 

Niebieski przedpokój

 

WRAŻENIE GŁĘBI

Fragment ściany i sufitu przy drzwiach wejściowych zaznaczono czarną farbą. Dla równowagi również podłogę wykończono czarnymi kaflami. Powstało złudzenie głębokiej wnęki, która jest namiastką przedpokoju. Efekt jest tym większy, że czerń skontrastowano z bielą posadzki, ścian i zabudowy w korytarzu. Pomysł prosty do zrealizowania, a jak wiele zmienia w przestrzeni. I to dzięki puszcze farby!

Czarna ściana w przedpokoju

 

SZERSZA PERSPEKTYWA

Mówiliśmy o tym, jak pionowe pasy mogą optycznie podwyższyć pomieszczenie. Teraz kilka słów o poziomych. Horyzontalnie namalowany pas czerni w tej łazience zdaje się „rozciągać” przestrzeń. Pomaga drugi, namalowany przy podłodze oraz jasne pasy na wysokości umywalki i grzejnika. Co do grzejnika, sprytnie zamaskowano go, pokrywając tymi samymi kolorami co ścianę. Taki zabieg też zapewnia kolorystyczną harmonię i przez to też dodatkowo powiększa przestrzeń.

Łazienka w czerwono-czarne pasy

 

MODNE OMBRE

Na koniec coś o trendach. Modne jest ostatnio cieniowanie – różnych odcieni tego samego koloru albo zbliżonych barw, np. pastelowych. Taki zabieg zastosowano na ścianie tej sypialni. Pastelowa oliwka, morela i róż zostały ze sobą subtelnie zestawione na ścianie za łóżkiem. Wnętrze jest ciekawe, przytulne i pełen indywidualizmu. Fajnie, że pod kolor farb dobrano tkaniny na łóżku. Wnętrze jest trochę cukierkowe, ale na pewno nie przesłodzone.  

Pastelowa sypialnia

 

 

Odwiedź naszą sekcję FARBY DO ŚCIAN

Przeczytaj także:

TAPETA KONTRA FARBA

CZARNA FARBA CZYNI CUDA

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...