Kuchnia prowansalska

Kuchnia prowansalska
Jest pełna smaku, zupełnie jak przepisy z południa Francji. A przy tym naturalna i przytulna dzięki drewnianym blatom i terakocie na podłodze. Jej nieodzowne atrybuty to rustykalne dodatki i doniczki pełne pachnących ziół.
0
Kuchnia prowansalska

Klasyczna zabudowa

Pełne uroku frezowane fronty szafek i stylowe uchwyty kojarzą się właśnie z kuchnią prowansalską. I potrafią nadać taki klimat nawet współczesnemu wnętrzu, jak na tym zdjęciu. Choć najpopularniejsza jest biel, taka zabudowa zaprezentuje się znakomicie również w kolorze mięty, szarości czy spłowiałego błękitu.

Klasyczna kuchnia

 

Alternatywa dla szafek

Tradycyjne kuchnie prowansalskie miały murowane korpusy z półkami, które pobielone ładnie komponowały się z blatami z kamienia. Zamiast frontów szafek często stosowano zasłonki zawieszone na lince. W tej kuchni murowany jest także słupek na sprzęt AGD. Biel tkaniny i zabudowy sprawia, że terakotowa podłoga jest mocnym akcentem wystroju.

Kuchnia w stylu prowansalskim

 

Półeczki, nadstawki i wyplatane krzesła

Solidny drewniany stół to podstawa tego gościnnego stylu. Krzesła mają charakterystyczne wyplatane siedziska. Górne szafki popularne w nowoczesnej zabudowie często są zastąpione nadstawkami na talerze albo gzymsami ściennymi, które służą za półki na przyprawy czy ozdoby.

Kuchnia w stylu francuskiej wsi

 

Kredens na pokaz

Solidny mebel z tej aranżacji poza otwartymi półkami do ekspozycji ma też schowki w postaci szafek i szuflad. Zastawa, obrusy, sztućce – cały jadalniany asortyment jest na podorędziu. Idealny do postawienia w jadalni lub kuchni z dużym stołem na nogach z kutego żelaza.

Stylowa jadalnia

 

Stylizowany sprzęt AGD

We współczesnej kuchni utrzymanej w duchu Prowansji trudno byłoby odtworzyć starodawny piec. Zresztą nie jest to konieczne, gdy do dyspozycji są sprzęty stylizowane na retro, które można idealnie zgrać z klasycznymi meblami. Wyspa poniżej obrazuje spójny stylistycznie, a do tego funkcjonalny zestaw.

Kuchenna wyspa

 

Kamień i terakota

Sprawdzają się w gorącym klimacie Południa. Podłoga z łupka uszlachetniła kuchnie poniżej. Płyty różnej wielkości tworzą niejednorodną ciekawa strukturę. Kontrast szarości z naturalnym drewnem i przecieraną bielą kredensu jest naprawdę efektowny.

Kuchnia pełna drewna

 

Wiklina i emaliowane naczynia

Kuchnia prowansalska lubi kosze zamiast szuflad, zasłonki zamiast drzwiczek i oldschoolowe naczynia pokryte emalią. Dzbany na wodę świetnie sprawdzą się jako efektowne wazony. Można je nieraz upolować za grosze na pchlich targach.
 

Kuchnia prowansalska 

 

 

Dobry wybór do Twojej kuchni: 

1. ZESTAW MEBLI KUCHENNYCH ANIELA
2. ZESTAW MEBLI KUCHENNYCH LEA
3. ZESTAW MEBLI KUCHENNYCH GAJA BIAŁA

 

 

Zobacz więcej PROWANSALSKICH KUCHNI

Odwiedź również naszą sekcję JAK URZĄDZIĆ KUCHNIĘ

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...