zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej, z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować, lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji. więcej
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Lampy jak z fabryki

Lampy jak z fabryki
Choć mają często surowy przemysłowy wygląd i eksponują techniczne elementy konstrukcji, chętnie przyjęto je na salonach. Zadomowiły się nie tylko w mieszkaniach o typowo industrialnym klimacie, ale też skandynawskich czy nowoczesnych. Projektanci prześcigają się w pomysłach. Zobaczcie efektowne modele, w których można się zakochać.
0
Lampy jak z fabryki

Kuchnia industrialna

 

Typowo przemysłowe

Siermiężna stylistyka to ich największy atut. Bloczki, łańcuchy, czy pokrętła zaworów hydrantowych często występują jako ich elementy dekoracyjne. We wnętrzu często stają się dominantą, która nadaje charakter. Tak jak to widać w kuchni na zdjęciu. Jasna hala fabryczna przystosowana na wnętrze mieszkalne, proste meble z drewnianymi frontami szafek i blatami. A do tego czarna przemysłowa lampa, która zdecydowanie wysuwa się na pierwszy plan. Nasza rada: taki stylistyczny pazur w postaci lampy nad stołem czy nad kuchenną wyspą warto zestawić z neutralnymi oprawami w strefie roboczej czy dyskretnymi kinkietami, aby nie odwracały od niego uwagi. 

Kuchnia w stylu postindustrialnym

 

    

  

Żarówki w roli głównej

Kiedyś ukryta pod kloszem, teraz gra pierwsze skrzypce. Zawieszona po prostu na kablu czy zamocowana do kawałka żeliwnej rury, „goła” lub w metalowej górniczej oprawie. Może mieć formę lampy wiszącej, stojącej lub kinkietu. Wariacji na jej temat jest nieskończenie wiele. A wciąż pojawiają nowe – w kształcie fikuśnie powyginanej rurki bądź tradycyjnej żarówki, ale z ozdobnym żarnikiem w środku. Furorę robią też żarówki, które są zniekształcone, jakby się roztopiły pod wpływem ciepła. Jak widać na przykładzie aranżacji poniżej takie lampy na kablach można ozdobnie upinać, a nawet uszlachetnić przy pomocy sztukateryjnej rozety. Czarne kable warto też zastąpić kolorowymi.   

Domowe biuro oświetlone żarówkami

 

    

 

 Funkcjonalne wysięgniki

Przegubowe ramię, które pozwala odpowiednio ustawić odległość i kąt padania światła to praktyczny parametr. Takich lamp nie da się nie zauważyć we wnętrzu, bo ich konstrukcja prezentuje się naprawdę efektownie. W kuchni na zdjęciu designerskie lampy na łamanych wysięgnikach oświetlają głównie wyspę ze zlewem. Ale w razie potrzeby można je skierować także na sąsiedni salon z kominkiem. Warto zainstalować taki przegubowy model na granicy salonu i jadalni – wtedy jedna lampa będzie służyć zamiennie w dwóch strefach – raz nad stołem jadalnianym, raz nad kanapą. 

Blat z polerowanej stali

 

   

 

 Reflektory techniczne

Estetyką nawiązują do reflektorów filmowych, czyli sprzętu, którego rolą bynajmniej nie jest dekorowanie wnętrza. A jednak mają w sobie coś, co przyciąga je do przestrzeni mieszkalnych. W aranżacji poniżej są w swoim naturalnym środowisku, bo skomponowano je z betonowym sufitem i odkrytą rurą biegnącą przez całą długość pomieszczenia. Ale odnajdą się też we wnętrzu minimalistycznym, oszczędnym w formy, gdzie być może staną się główną atrakcją. Listwy, kinkiety, plafony albo pojedyncze spoty… Reflektory łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb.   

Betonowy sufit w kuchni

 

       

 

 Metalowa oprawa

Mocno zarysowane kontury na tle odrapanej z tynku ściany czy industrialnego okna – to robi wrażenie! Lampom w czarnych metalowych oprawach potrzebne jest dobre tło i przestrzeń nieprzeładowana dodatkami. W tym salonie żarówka w ciemnej oprawie osłonięta jest kloszem z grubego szkła. Nawiązuje on trochę do luksferów, które też kojarzą się z fabryczną przestrzenią. Po zapaleniu rzucają na wnętrze przyjemne refleksy. W ogóle strefa wypoczynkowa jest tu niezwykle przytulna. Miękki dywan, pled, poduszki na skórzanej sofie, drewniany ażurowy stolik przełamały surowy charakter otoczenia.  

Salon z industrialnym oknem

 

    

 

 Światło punktowe

Dobrze ukierunkowane światło ma znaczenie nie tylko w strefie roboczej. Można nim też podkreślić element dekoracyjny w pokoju albo zawiesić w kącie jako dodatkowe źródło rozpraszającego mrok światła. W tej kuchni wiszące kule zawieszone w rzędzie punktowo doświetlają blat kuchenny. Użyto ich, ponieważ we wnętrzu nie ma wiszących szafek, pod którymi można by umieścić oprawy. Taki nietypowy wystrój jest bardzo ciekawy. W dodatku lampy dobrano kolorystycznie do metalowych ram industrialnych okien, dzięki czemu wszystko we wnętrzu gra. Równie dobrze pasowałyby tu lampy w betonowej oprawie, która harmonizowałaby z wykończeniem ścian.  

Kuchnia ze ścianą z betonu

 

      

 

 

Zobacz więcej LAMP w industrialnym stylu

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...