Mieszkanie dla matki i córki

Mieszkanie dla matki i córki
SFARO Architects to duet dwóch młodych izraelskich architektów – Bosmata Sfadii-Wolfa i Nira Rothema. Dla jednej ze swoich klientek niefunkcjonalne wnętrze w starej kamienicy zmienili w wielopokoleniową przestrzeń.
0
Mieszkanie dla matki i córki

Budynek, w którym mieści się wnętrze, powstał latach 40. w centrum Tel Awiwu. Przed remontem w mieszkaniu była tylko jedna sypialnia, jedna łazienka, kuchnia i salon.
 


„Nasza klientka poprosiła nas, by zaprojektować przestrzeń dla siebie i swojej 20-letniej córki. Chciała, by mieszkanie miało dwie oddzielne strefy, które pomogą zachować nieco prywatności mieszkankom” mówią architekci.
 


Zamiast jednej sypialni miały powstać dwie, klientki chciały mieć też oddzielne łazienki. Mieszkanie przed remontem było dosyć ciemne. Ograniczeniem wydawał się też mały metraż - wydzielenie dwóch stref na 66 m2 wymagało rozwiązań szytych na miarę.
 

 


Przestrzeń na strefy podzieliła biała „kostka”, która stanęła w centralnej części mieszkania. W niej znajdują się dwie łazienki. „Kostka” oddziela też strefę dzienną od prywatnej – tuż za łazienką znalazły się dwie sypialnie.

 


„Chcieliśmy uniknąć dzielenia przestrzeni korytarzami i ścianami. Mieszkanie miało być jak najbardziej jasne i otwarte. Aby w pełni wykorzystać potencjał małego mieszkania, trzeba skondensować kilka funkcji, np. łazienka, przechowywanie i klimatyzacja w jednym miejscu. W ten sposób nie traci się cennej przestrzeni”.

 


W salonie stanął regał z surowego drewna wykonany na zamówienie. Po jego bokach znajdują się wejścia do strefy matki i córki. Dzięki temu każda z lokatorek może zachować prywatność. Drzwi stapiają się ze ścianą, gdy są zamknięte wydaje się, że za regałem już nic nie ma. Naturalny kolor regału oraz pobejcowana na ciemno podłoga, ocieplają białe ściany i nadają wnętrzu przytulny charakter.
 

 

Projekt: Sfaro Architects: Bosmat sfadia-Wolf, Nir Rothem (www.sfaro.co.il)
Rok: 2013
Ile metrów: 66 m2
Gdzie: Tel Awiw
Zdjęcia: Shai Epstein (www.shaiepstein.co.il)
 

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...