Pomysły na funkcjonalny przedpokój

Pomysły na funkcjonalny przedpokój
Zwykle nie grzeszy metrażem, dlatego trzeba dobrego pomysłu, by dobrze go zagospodarować. Oto kilka sprawdzonych rozwiązań na przechowywanie czy wygodne siedzisko w przedpokoju. Niektóre można zrealizować własnoręcznie, co ucieszy miłośników DIY.
0
Pomysły na funkcjonalny przedpokój

Dyskretna szafka na buty

Obuwie to niekoniecznie reprezentacyjny element wystroju strefy wejściowej. O ile jedna lub dwie pary nie zaburzają harmonii i ładu, to kilka już tak. Przy większej ilości trudno o porządek, a co więcej – cierpi na tym wygląd przedpokoju. Estetyczne i praktyczne rozwiązanie zastosowano w tym skandynawskim przedpokoju. Kilka modułów z uchylnymi drzwiami utworzyło całkiem pojemną „garderobę” dla butów. Szafki są białe, z dyskretnymi uchwytami, niemal wtapiają się w tło ściany. A ponieważ są płytkie, nie zabierają wiele przestrzeni. Ma to znaczenie o tyle, że pomieszczenie jest dosyć wąskie i długie. Taki układ mebla nie zaburza ani proporcji wnętrza, ani swobodnej komunikacji między pokojami. Dodatkowy plus – na szafce można ustawić doniczki z roślinami i ozdobne drobiazgi, by upiększyć wystrój.

Szafka na buty

 

Kinowe fotele zamiast ławki

O przydatności siedziska w przedpokoju dyskutować nie trzeba. Możliwości też jest wiele. W tym wnętrzu postawiono na retro i wyszukano w komisie meblowym stare kinowe fotele. Są mocno wysłużone, z uszkodzeniami tapicerki, ale w tym tkwi ich urok. Poduszka na oparcie wystarczy, by przykryć mankamenty. A korzyści z takiego mebla jest bardzo wiele. Można na nim przysiąść podczas zakładania czy zdejmowania butów, odłożyć torbę czy plecak po powrocie do domu, odetchnąć podczas sprzątania… Składane siedziska to naprawdę funkcjonalne rozwiązanie. Nieużywane fotele zajmują minimum miejsca i nie są zawadą na drodze do wyjścia. Jest to więc pomysł dla osób, które chciałyby mieć mebel do siedzenia w przedpokoju, ale nie dysponują zbyt dużą powierzchnią.

Kinowe fotele w przedpokoju

 

Praktyczny pawlacz

Pawlacz to rozwiązanie znane od lat. Zazwyczaj jest to bardzo pojemny schowek przydatny do przechowywania rzeczy rzadziej używanych lub sezonowych, np. butów trekkingowych, łyżew, walizek... Pozwala wykorzystać efektywnie przestrzeń pod sufitem – nad drzwiami wejściowymi czy nad szafą wnękową, jak w aranżacji poniżej. Może być wykończony tak samo jak pozostała część zabudowy przedpokoju lub z nią skontrastowany. By go maksymalnie zamaskować, można fronty okleić taką samą jak na ścianie tapetą. W tym wnętrzu dosyć głębokie nisze w ścianie zaopatrzono we fronty w jej kolorze. Dzięki temu górna część zabudowy jest lekka i nie rzuca się w oczy. Drzwi w tym wypadku są uchylne na bok, ale dla wygody użytkowania praktyczniejsze mogą się okazać przesuwane lub uchylane do góry.

Pawlacz w przedpokoju

 

Wieszak z rurek

Mocowany do sufitu wieszak z rurek to pomysł zarówno efektowny, jak i pozwalający zaoszczędzić miejsce na podłodze, które zająłby model stojący. Dzięki temu przestrzeń pod wieszakiem zagospodarowano ozdobnymi pojemnikami na akcesoria garderobiane. Ten prosty pomysł da się odtworzyć samodzielnie. W supermarketach budowlanych, np. w Leroy Merlin można kupić poszczególne elementy – rury, narożniki, złącza, końcówki mocujące – i skomponować z nich własny wieszak. Mogą być one jak w aranżacji na zdjęciu chromowane, co ładnie współgra ze stylowym fotelem i błyszczącymi pojemnikami. Ale w sklepach dostępne są też rurki stalowe i miedziane, które nadadzą przedpokojowi bardziej industrialny charakter.

Otwarta garderoba w przedpokoju

 

Szafa za zasłoną

Okrycia wierzchnie, odzież sezonowa, obuwie w jak najlepszym porządku? To zadanie dla szafy, która ujmie je w ryzy. Zlokalizowana w strefie wejściowej może przybrać różne formy – zabudowy wnękowej, mebla wolno stojącego, albo – schowka z zasłoną. Ta ostatnia opcja jest bardzo interesująca i nie wymaga dużych nakładów finansowych, jak to jest w przypadku zabudowy pod wymiar. Wystarczy drążek rozporowy i jedna lub dwie zasłony. Zasłonka może być wzorzysta lub kolorowa, gładka albo z ciekawą fakturą. Motyw tkaniny na zdjęciu został dopasowany do rustykalnego skandynawskiego stylu przedpokoju. Ale równie dobrze można dobrać elegancki aksamit do stylowego wnętrza czy surowy len do przedpokoju w stylu eko. Taka szafa wygląda lekko, a do tego można ja łatwo „wymienić” – wystarczy zawiesić nowe zasłony.

Garderoba w przedpokoju

 

Zabudowa z siedziskiem

W tej aranżacji zastosowano nowoczesne kompaktowe rozwiązanie, które jest superpraktyczne. W jednej zabudowie połączono trzy funkcje – ławki, szafy i regału. Dzięki takiemu urozmaiceniu szafa w zabudowie nie jest zwarta i ciężka, ale nabrała finezji i charakteru. Na pierwszy plan wysuwa się zdecydowanie kobaltowe siedzisko, czyli nisza w zabudowie, tapicerowana efektowną welurową tkaniną. Usytuowane na wprost salonu może być używane nie tylko podczas zakładania czy zdejmowania butów, ale też jako wygodny kącik do czytania, bo jest dobrze doświetlone światłem dziennym. Zintegrowanie kilku funkcji daje poczucie dobrze wykorzystanej przestrzeni. Ma to szczególne znaczenie w pomieszczeniach wąskich lub o niedużej powierzchni. Pod siedziskiem można też zaprojektować schowek, najlepiej w formie szuflady, do której będzie łatwo sięgać.

Tapicerowane siedzisko w przedpokoju

 

Tablica informacyjna

Żyjemy w biegu i ciągle o czymś zapominamy. Dlatego przyda się nam mała pomoc. Mała, bo wystarczy na nią niewiele miejsca i można ją zrobić niewielkim nakładem sił i środków. Mowa o tablicy informacyjnej w przedpokoju. W tym na zdjęciu wykorzystano skrawek ściany między oknem a drzwiami wejściowymi, by przykręcić do niego pomalowaną farbą tablicową płytę MDF. Jeden rzut oka przed wyjściem z domu i nie ma szans, by zapomnieć o umówionym spotkaniu. Opcjonalnie można pomalować samą ścianę lub jej fragment farbą tablicową, jeśli mamy pewność, że pomysł nam się nie znudzi przez długi czas (bo usunięcie jej to mozolny zabieg, a do zamalowania potrzebny będzie specjalny podkład). Tańszą, ale też mniej trwałą opcją są naklejki i folie tablicowe. Ale tak jak było w szkole, tak też w domu kreda będzie pylić, co niektórym może przeszkadzać.

Tablica przy wejściu do domu

 

Oryginalne półki

Zamiast prostych tradycyjnych półek – okrągłe. To pomysł prosty, niebanalny, łatwy do samodzielnego wykonania. I idealny sposób do przechowywania zwiniętych w rulon szalików, toreb, a nawet obuwia. W przedpokoju na zdjęciu użyto starych garnków i dużych puszek po farbie. Żeby aranżacja była ciekawsza, wybrano pojemniki o różnych średnicach. Każdy też pomalowano farbą w sprayu, a w dnie wywiercono po cztery otwory, żeby je stabilnie zamocować do ściany przy pomocy wkrętów. W sklepach budowlanych można też poszukać ocynkowanych wiaderek, które świetnie zaprezentują się nawet bez malowania. Albo użyć w tym celu starych pudeł na kapelusze albo kartonowych walcowatych pudełek ozdobnych. Nie są drogie, a będą świetnie wyglądały na ścianie. Trzeba tylko pamiętać, że te „półki” z papieru będą miały mniejszy udźwig.

Przedpokój z półkami z wiader

 

 


Odwiedź naszą sekcję JAK URZĄDZIĆ PRZEDPOKÓJ

Przeczytaj także:

SIEDZISKO W ZABUDOWIE

FOTELE KINOWE W PRZEDPOKOJU

WIESZAKI WE WNĘCE

ŁAWKA W PRZEDPOKOJU

REGAŁ NA KSIĄŻKI W PRZEDPOKOJU

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...