Poznaj styl art déco

Poznaj styl art déco
Reprezentacyjny, wyrafinowany, zmysłowy. Królował w latach 20. i 30. minionego wieku – w szalonej epoce jazzu, kinematografii, pierwszych samochodów i wyemancypowanych kobiet. Znów jest modny we wnętrzach.
0
Poznaj styl art déco

Nowe czasy – wolność, szybkość, radość

Nie bez powodu mówi się o tej epoce – szalona. Po I wojnie światowej na przekór kryzysowi życie nabrało tempa. Budowano coraz wyższe drapacze chmur. Budynek Chryslera i Empire State Building stały się znakami firmowymi nie tylko Manhattanu, ale też art déco. Ocean przemierzały luksusowe transatlantyki, niebo – zeppeliny i samoloty. Bicie kolejnych rekordów ułatwili projektanci, wprowadzając w latach 30. opływowe kształty i gładkie lśniące powierzchnie pojazdów, które minimalizowały opór powietrza. To wtedy dokonała się największa rewolucja w kobiecej garderobie. Coco Chanel odesłała do lamusa gorsety i falbany. W zamian zaproponowała prostą, krótką sukienkę, która okazała się nieśmiertelna. Hollywoodzkie hity, z takimi gwiazdami jak Greta Garbo czy Ginger Rogers, popularyzowały na świecie nowy styl, pokazując stroje kobiet wyzwolonych i ekskluzywne wnętrza.

 

Salon w stylu art déco

 

Uproszczone kształty

W przeciwieństwie do poprzedzającej secesji, która czerpała wzory z natury, architekci i projektanci wyposażenia w latach międzywojennych byli zafascynowani geometrią. Walce, prostopadłościany, kule, łuki, trójkąty stały się nie tylko punktem wyjścia do konstruowania mebli czy lamp, ale również inspirującymi motywami dekoracyjnymi. Upraszczanie form wynikało zarówno z zachwytu nad nowoczesnością, jak i z dążenia do zapewnienia użytkownikom wygody.

 

Salon w stylu art déco

 

Szlachetne materiały

To one, a nie rzeźbienia i misterne ornamenty, stanowiły o dekoracyjności mebli i akcesoriów. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech mebli art déco są forniry o mocnym rysunku, np. brzoza płomienista, orzech, heban makasarski, czeczot, zebrano i bubinga. Wykańczano je na wysoki połysk. „Uroda forniru nie wymaga więcej ozdób niż gałka z kości słoniowej, okucie z brązu, pasek hebanu” – pisał jeden z ówczesnych krytyków. Jednak stosowano więcej szlachetnych materiałów, jak macica perłowa, laka, skóra węża, a nawet rekina. Najpiękniejsze meble przypominają szkatułki z cennego, bo rzadkiego materiału. Koszt produkcji tych fornirowanych stał się szybko nieosiągalny dla wielu, nawet zamożnych, osób. Przemysł pomógł rozwiązać ten problem. Z błyszczącej chromowanej stali powstawały lekkie konstrukcje mebli nie mniej eleganckich. W połączeniu z drewnem i lustrami ich metaliczny połysk nadawał wnętrzom wykwintność. W drugiej dekadzie popularnością cieszył się bakelit – pierwsze sztuczne tworzywo.

 

Salon z kominkiem

 

Źródła inspiracji

Twórcy tego czasu chętnie sięgali do motywów sztuki egzotycznej. Fascynacja Egiptem (w 1922 roku odkryto grób Tutanchamona) wniosła do stylu motywy palmy i lotosu. Z afrykańskiego buszu przywędrowały figurki dzikich zwierząt. Schodkowe budynki i regały miały swój pierwowzór w azteckich piramidach. Czerpano też ze sztuki ludowej. U nas – z góralskiej.

 

Sypialnia art déco

 

Siła przetrwania

Art déco było pierwszym nowoczesnym stylem, który dekoracyjność podporządkował wygodzie. Skierowanym do mieszkańców miast, ludzi aktywnych, otwartych na świat. Inspirował się wieloma kulturami. To dlatego wciąż się podoba – nadal powstają repliki mebli zaprojektowanych w dwudziestoleciu międzywojennym. Idealnie pasują do wnętrz XXI wieku.

 

Jadalnia w stylu art déco

 

Blask luksusu

Podstawa konsoli ma charakterystyczny kształt litery U, która dodaje meblowi finezji. Warto zwrócić uwagę na srebrzyście lśniące elementy wnętrza – świecznik, lampy, tace i inne bibeloty. Ciekawa rama okrągłego lustra podkreśla styl salonu.

 

Salonik art déco

 

Urok oryginałów

Zwarte, uproszczone bryły wykończone efektownymi fornirami, sztuka i wysokiej klasy rzemiosło – kwintesencja ówczesnego modnego wnętrza. Masywnym meblom ujmowały ciężaru zaokrąglenia krawędzi, łuki i podstawy w kształcie litery U. Jak widać na zdjęciu poniżej, taki mebel świetnie prezentuje się nawet we współczesnym mieszkaniu. We wnętrzach z epoki ważne były nie tylko sprzęty, ale też podłoga i ściany. Parkiet układano w piękne mozaiki, często z kilku różnych gatunków drewna. Ściany zdobiono kamiennymi okładzinami, np. marmurem.

 

Kredens w stylu art déco

 

Wdzięk bibelotów

Furorę robiły figurki zwierząt i ludzi z ceramiki, terakoty, odlane z metalu. Pantery, lisy, koty, tancerki, sportsmenki, marynarze przedstawiani byli w ruchu i nierzadko w zabawnych sytuacjach. W Polsce szczególnie popularne w tamtych latach były porcelanowe figurki z Fabryki Fajansu w Pacykowie. Szklarze początku XX wieku byli artystami poszukującymi nowych technik i nowych efektów. Kwintesencją stylu art déco są flakony do perfum René Lalique’a oraz karafki. W Polsce wprowadziły go do swoich wyrobów takie wytwórnie jak Huta Niemen, Huta Hortensja czy Zawiercie. Dla lamp stołowych najbardziej typowe klosze to półkolisty, tzw. grzybek, a także kula podtrzymywana np. przez smukłą postać kobiety. Najczęściej spotykane są lampy z mlecznego szkła. Jednak w antykwariatach i na pchlich targach można znaleźć takie z kloszami wykonanymi z półszlachetnych kamieni. Wciąż jeszcze trafiają się piękne okazy. Produkowane są również modele stylizowane na te z epoki.

 

 

   

 

   

 

 

Inspirowane stylem

Urządzone współcześnie mieszkanie nawiązuje do art déco wyrazistym fornirem mebli kuchennych. Jego rysunku nie zakłócają żadne uchwyty, bo szafki otwierają się na docisk. Charakterystyczne dla mebli z lat 20. są także zaokrąglone krawędzie zabudowy.

 

Fornirowane meble kuchenne

 

I TOBIE SIĘ UDA

• Urządzając wnętrze w stylu art déco, unikaj dosłowności. Chodzi o to, by nie stworzyć wrażenia sztucznej filmowej scenografii. Nie wszystkie sprzęty muszą być z epoki. Śmiało łącz je z nowoczesnymi prostymi meblami, np. stolikiem ze szklanym blatem i na nogach ze stalowych rurek lub fotelem o obłej linii. Eklektyzm to także cecha tego stylu.

• Ściany pomaluj na jasny kolor: kremowy, popielaty, beżowy albo biały. Jeśli masz na podłodze parkiet lub mozaikę, nie zakrywaj jej w całości dywanem.

• Na ścianie powieś reprodukcję (albo droższą od niej kopię) obrazu Tamary Łempickiej. Ta ikona stylu doskonale podkreśli klimat wnętrza.

• Zadbaj o ładne oświetlenie. Ważny jest kilkuramienny żyrandol pod sufitem, z kloszami w kształcie walców, kul, półkul. Rozstaw również w dwóch, trzech miejscach lampy stołowe. W ich blasku zaświecą połyskujące tkaniny, chromowane i złocone dodatki.

• Nie zapomnij o figurkach tancerek i zwierząt. Znajdziesz takie w antykwariatach, na Allegro, na targach staroci. Kopie z lat 30. kupisz na zamówienie w Zakładach Porcelany „Ćmielów”. Wiele ładnych drobiazgów jest także w sieci sklepów Leroy Merlin.

 

   

 

   

 

Zobacz więcej wnętrz w STYLU ART DÉCO

Odwiedź również naszą sekcję JAK WYBRAĆ STYL

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...