Poznaj styl chalet

Poznaj styl chalet
Wyobraźmy sobie bacówkę gdzieś w Tatrach czy Sudetach. Ściany ze świerkowych belek, spadzisty dach, mroczne wnętrze wypełnione dymem z paleniska i zapachem świeżo uwędzonych oscypków. Sto czy dwieście lat temu podobnie wyglądały szałasy pasterskie w szwajcarskich Alpach. To od nich pochodzi nazwa stylu, który wyznacza estetyczny kanon górskich domów.
0
Poznaj styl chalet

Od szałasu do kurortu

Ten styl wywodzi się wprost z prymitywnych jednoizbowych chat, w których latem koczowali pasterze wypasający owce w wyższych partiach gór. Przycupnięte pod lasem, przyklejone do zbocza, idealnie wtapiały się w krajobraz. Z cywilizacją połączone jedynie krętymi górskimi ścieżkami, musiały być samowystarczalne i wyposażone z surową prostotą. Na zimę pasterze wracali w doliny. Ich opustoszałe szałasy dawały schronienie traperom, pasjonatom alpejskiej wspinaczki i nart. Wraz z rosnącą popularnością sportów zimowych i napływem turystów chalet zaczął przechodzić ewolucję. Małe koliby stopniowo adaptowano do obiektów o większej kubaturze, przekształcano w wygodne wielopokojowe domy i pensjonaty. Niezmienne pozostały nazwa, przywiązanie do tradycyjnych materiałów i podstawowe zasady kształtowania bryły w warunkach wysokogórskich.

Sypialnia ze ścianą z desek

 

Z drewna i kamienia

Budynki od zawsze wznoszono z naturalnych, lokalnych surowców. Własnoręcznie lub przy pomocy cieśli z najbliższej okolicy. Syn uczył się tej sztuki od ojca, materiałów dostarczały las i góry. Tak jest do dziś. Ściany nadal układa się z płazów – okorowanych i pociętych na grube plastry pni jodły lub świerka. Na nich jest wznoszona więźba dachowa. Drewniany szkielet jest konstruowany tak, by udźwignął ciężar pokrycia i grubej warstwy śniegu, a także oparł się wichrom i nawałnicom. Dachy przykrywa się przybijanym warstwowo gontem. Bogate w żywice drewno jodłowe lub modrzewiowe zachowuje naturalną odporność. To dlatego taki dach bez impregnacji może przetrwać ćwierć wieku. Tradycyjnym pokryciem jest też kamienny łupek czerpany ze skalnych rumowisk. Podmurówkę i komin buduje się z otoczaków wybieranych z potoków.

Łazienka cała w drewnie

 

Klimat schroniska

W górach człowiek zawsze jest gościem, szukającym schronienia wędrowcem. Ściany domu muszą być więc potężne - w zimie osłaniać przed wiatrem i mrozem, w lecie dawać chłód podczas upałów. Grube płazy nie wymagają dodatkowej izolacji termicznej. Powstające pomiędzy nimi szpary tradycyjnie uszczelniano mchem lub dekoracyjnymi warkoczami struganych wiórów. Potrzeba kumulowania ciepła wpłynęła na mały rozmiar okien górskich domostw. Z czasem, dzięki nowoczesnym systemom grzewczym, zaczęto stosować większe płaszczyzny, choć nadal chronione zazwyczaj drewnianymi okiennicami.

Girlanda ze świerków

 

Pochwała skromności

Wejdźmy do środka. Surowość otoczenia zobowiązuje – narzuca prostotę. Wnętrza w stylu chalet są podporządkowane przede wszystkim użyteczności. Niezbędne minimum to łóżko, stół, kominek, jakiś kredens, skrzynia, trochę naczyń. Wszystko inne to dodatki. Jednak nawet te bardzo skromnie wyposażone są przytulne dzięki płonącym w paleniskach bierwionom i dominującej obecności drewna. Wypełnia ono wszystkie pomieszczenia od podłogi przez ściany po sufit. Może być nieheblowane, ze śladami siekiery; świeże, jeszcze pachnące żywicą, albo poszarzałe ze starości, pozyskane z rozbiórki starej stodoły czy drewutni. Z gęstych faktur urozmaiconych urodą sęków, rysunkiem słojów, tworzy niepowtarzalny nastrój.

Kuchnia w domu na wsi

 

W górach bez zmian

Warunki naturalne, w jakich kształtował się styl, oddalenie od „wielkomiejskiego życia” sprawiają, że chalet nie poddaje się wnętrzarskim modom. Charakteryzują go stałość i przewidywalność. Meble i przedmioty praktycznie się nie zmieniają. Trwają i służą, nawet te mocno nadgryzione zębem czasu. Dziś, jak i przed laty, oprócz wykonanego z drewna wyposażenia klimat chalet tworzą grubo tkane wełniane pledy, lniane zasłony, wyplatane pasiaste chodniki. Także motywy myśliwskie. Trofea na ścianach snują opowieści o górach. Skóry i futra ocieplają ławy, łóżka, podłogi; fragmenty poroża świetnie sprawdzają się w roli lamp czy wieszaków. Coraz bardziej widoczny staje się jednak nurt minimalistyczny – surowce wciąż te same, ale formy uproszczone, nowoczesne; wnętrza uporządkowane, czyste, jasne, sprzyjające wyciszeniu. Choć zakorzeniony w tradycji, jest jak ożywczy powiew górskiego wiatru, nie niszczy, ale usuwa kurz.

Salon z żeliwną kozą

 

Z widokiem na...

Przez lata w architekturze chalet zmieniała się skala i dbałość o szczegóły. Prostą bryłę urozmaiciły wykusze, werandy i balkony ukryte pod wysuniętym na szczytach dwupołaciowym dachem. Na takim tarasie miło wyciągnąć się na drewnianym leżaku, opatulić pledem i wystawić twarz do słońca; odpocząć po nartach, popatrzeć na góry. Urodę domu wzbogacają snycerskie ornamenty i rzeźbienia: ozdobne wiatrownice, okapy, wystające spod nich fantazyjnie wykończone belki stropowe, tzw. rysie.

Rustykalny taras

 

Skosy poddasza

Tę mało użytkową powierzchnię najczęściej wykorzystuje się na sypialnię. Na zdjęciu widać fragmenty konstrukcji więźby dachowej: część krokwi i tram, czyli poziomą belkę łączącą krokwie. Ta poprzeczna belka jest bardzo efektowna dzięki nierównościom powierzchni, spękaniom i sękom. Otynkowane ściany rozjaśniły poddasze.

Rustykalna sypialnia

 

Urok rękodzieła

Retro plus ludowy dodatek. Drewniane rustykalne krzesło świetnie uzupełniło wystrój z wanną retro na nóżkach i umywalka na stelażu. To współczesny model, który nawiązuję formą do starodawnych stojaków z misą do mycia. Tłem są drewniana posadzka i okładzina ściany pod parapetem, wykonana z przeciętych na pół bali. Ta łazienka pokazuje swobodne, eklektyczne podejście do stylu chalet.

Drewno w łazience

 

Po pierwsze praktycznie

W górach rację bytu mają przede wszystkim przedmioty użyteczne. Ich metryka nie ma znaczenia. Mogą być kulawe, sterane czasem, wysłużone. Tak jak ten kredens bogato zdobiony snycerką. Ozdobna tralka między korpusem a nadstawką przytrzymuje stojące talerze, tworząc przy okazji dekoracyjny efekt.

Rzeźbiony kredens

 

Bez pedanterii

W górskim domu drewno do kominka może leżeć w salonie, sufit może być ułożony z desek lekko tylko przetartych w tartaku. W tym uwagę zwracają ciekawe przedmioty i detale: stolik kawowy jest tak naprawdę starym drewnianym kufrem, a łączenia desek na ścianach podkreślono „fugą” z jutowego sznurka. Obszerna kanapa narożna jest w sam raz na długie wieczory przy kominku, który znajduje się w przeciwległym rogu pokoju. Inny dźwięk i płomień daje suchy dąb, inny jodła czy sosna.

Salon w rustykalnym stylu

 

I TOBIE SIĘ UDA

• W Internecie znajdziesz firmy sprzedające drewno rozbiórkowe: belki o potężnych przekrojach i ornamentowane fragmenty desek. Możesz zbudować z nich ścianę lub wkomponować ich kawałki w biały tynk.

• Okiennice czy nawet drzwi z góralskiego domu mogą służyć jako zamknięcia szafek kuchennych albo zabudowy wnękowej.

• Szukaj staroci ze strychów, stodół i piwnic – zydli, skrzyń, wiejskich kredensów, tradycyjnych gospodarskich sprzętów.

• Postaw na naturalne tkaniny, miękkie poduszki, pledy i koce. W oknach powieś ciężkie zasłony, na łóżko rzuć kawałek kożucha lub futra.

• Zadbaj o nastrojowe światło: zgromadź stare lampy, świece, latarnie.

• Drewno kominkowe to bardzo mocny element dekoracyjny: w wiklinowych koszach albo ułożone pod ścianą.

Rustykalna sypialnia

 

Drewno żywe

Rozsycha się, wygina, paczy, pęka, skrzypi. Pracuje. Z drewna jest stabilna drabina zastępująca schody na poddasze, odkryta belka, skrzynia-siedzisko. Ozdobna półka przykryta makatką i sielskie obrazki dopełniają klimatu wnętrza.

Przedpokój w rustykalnym stylu

 

Nowocześnie

Materiał wciąż ten sam, ale minimalistyczna prostota skutecznie zastąpiła regionalne wzory. Uporządkowano faktury i formy. Bardziej ozdobne meble – stolik kawowy z rzeźbionym blatem i sekretarzyk – występują jako stylowe akcenty.

Drewno na ścianach w salonie
 

 

Dobry wybór w stylu chalet...

...w wersji rustykalnej

 

  dywan  piec kominkowy 

 

    

 

...w wersji nowoczesnej

 

   

 

    

 

Przeczytaj także:

ZIMOWE INSPIRACJE - GÓRSKI CHALET

EKLEKTYCZNY CHALET W SZWAJCARII

Obejrzyj film:

EKSKLUZYWNY CHALET W AUSTRII

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...