zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Poznaj styl eko

Poznaj styl eko
Ekologia to jedno z tych pojęć, które lubimy odmieniać przez wszystkie przypadki i przypinać do różnych dziedzin życia. Często używamy go nieprecyzyjnie i na wyrost, ale przekaz jest czytelny. Chodzi o stały kontakt z przyrodą, odpowiedzialność za środowisko naturalne i przekonanie, że właśnie tego nam trzeba. Także w aranżacji wnętrz.
0
Poznaj styl eko

W różnych odcieniach

Czasem eko lekko zahacza o siermiężne klimaty rustykalne, częściej o stylistykę Skandynawii, od której nauczyło się brać z przyrody budulec, barwniki i wzory. Bywa ortodoksyjnie przywiązane do idei ochrony środowiska, bywa nowoczesne i naszpikowane energooszczędną technologią. Może mieć również odcień egzotyczny, ponieważ lubi we wnętrzach zamorski bambus, korek czy kauczuk. Jednak wszystkie te wersje łatwo dają się sprowadzić do wspólnego mianownika. Ten styl zawsze stawiana podstawowe formy, tradycyjne materiały i zdyscyplinowaną paletę barw. Prostymi metodami budzi w nas zapomniane poczucie przynależności do Matki Natury. To jego wartość i siła.

 

Łazienka w stylizacji eko

 

Eko-logicznie

Aranżacja wnętrz jest zazwyczaj „kilkuwarstwowa”. Prócz tego, że czuje się w nich bliskość przyrody i stosuje „zielone” rozwiązania techniczne, ważne są także harmonia i spokój kompozycji. W oczywisty sposób przenikają się one i łączą. Styl eko kieruje się rozsądkiem: jednocześnie dba o nasze zdrowie, środowisko oraz portfele. Jest też mocno osadzony w ideologii. Wyrasta z przekonania, że jesteśmy odpowiedzialni za degradację świata i możemy ten proces powstrzymać. Wytycza przy tym wyraźny kierunek działania – musimy zacząć od siebie. A w tej materii znaczenie ma naprawdę wszystko: od wynalazków pozwalających czerpać z przyrody energię odnawialną, po codzienny nawyk segregowania śmieci czy choćby wybór ekologicznej farby do wnętrz.

 

Bielona ceglana ściana

 

Mądry dizajn

Żadnych plastików, sztucznych barwników i dużych kontrastów! Eko korzysta z materiałów tradycyjnych jak wełna, kamień, ceramika, metal, ale równie chętnie z recyklingowej tektury czy powtórnie topionego szkła. Jednak podstawowym i ulubionym tworzywem jest drewno. Najlepiej lokalne, żeby zminimalizować koszty transportu. Linie mebli są oszczędne. Ornamenty rzadkie i powściągliwe. Wnętrza eko toną w świetle. Lubią barwy surowego drewna, łagodne zielenie i piaskowe ochry. Kochają rozbielone szarości, poszarzałe, przydymione biele, gołębie błękity. Wzornictwo eko jest jeszcze niszowe, jeszcze nieśmiałe, ale żywotne i kreatywne. Ma jasny cel i wysoko stawia poprzeczkę. Szuka pomysłów praktycznych i przyjaznych środowisku, omija rozwiązania wymyślne i drogie. Tworzy modułowe meble wzorowane na przykład na strukturze plastra miodu i awangardowe połączenia ciętej wikliny ze stalą. Albo recyklingowe zegary z płyt winylowych i torby uszyte z dętek rowerowych. Niezwykle ciekawe są projekty z materiałów przetworzonych i ulegających biodegradacji, nadające się do produkcji przemysłowej: fotele z wytłoczek po jajkach, tekturowe krzesła składane jak pudełka czy opakowania, które można powtórnie wykorzystać jako kosze na odpadki albo półki. To prawda, że na razie częściej widzimy je na wystawach niż w sklepach. Jednak kto wie, może właśnie do takich projektów należy przyszłość wzornictwa.

 

Stolik z blatem ze starych drzwi

 

Korzenie słowa

I jeszcze ciekawostka etymologiczna. Pojęcie „ekologia” składa się z dwóch greckich słów: oíkos i lógos. Lógos znaczy nauka, ale oíkos ma dwa równoprawne znaczenia: stosunki życiowe i... dom. Dlatego, choć ekologia jest dziedziną biologii, można bez przesady powiedzieć, że idea urządzania domu jest w nią wpisana od zawsze. Dosłownie.

 

Wezgłowie z palety transportowej

 

Jasno i przestronnie

Mieszkaniom eko jest potrzebny oddech. Okna powinny wpuszczać maksymalnie dużo naturalnego światła. Dlatego tam, gdzie to tylko możliwe, warto zrezygnować z zasłon i rolet. Zaprośmy przyrodę do środka, a ściany, podłogi i framugi okien pomalujmy na biało. Ten kolor zawsze rozświetla i powiększa przestrzeń.

 

Drewniane półki w salonie

 

Przytulna powściągliwość

Podłoga z desek lub parkiet przemysłowy z ułożonych ciasno deszczułek to typowe rozwiązanie. Dla lakieru nie ma tolerancji. Powierzchnie drewniane są zabezpieczane woskiem, olejem lub przetarte atestowaną farbą. Maty z plecionej trawy morskiej i niebarwione dywany z czystej wełny zajęły miejsce popularnych wykładzin.

 

Drewniana ściana w kuchni


Szorstkie piękno

Neutralna, stonowana gama barw wcale nie jest nudna. Przeciwnie, to właśnie dzięki niej do głosu wreszcie dochodzą faktury. W kuchni na zdjęciu surowe nieheblowane drewno skrzynek tworzących oryginalny regał zestawiono ze szkłem, papierem, wikliną, ceramiką... W tej różnorodności jest metoda, bo wnętrze prezentuje się naprawdę ciekawie.

 

Regał kuchenny ze skrzynek po owocach

 

Mocno wyplatane

Do wnętrz wchodzą meble ogrodowe. Sprawdzają się zarówno ciężkie blaty na krzyżakach, jak i niezobowiązujące mobilne siedziska wyplecione z wikliny, rattanu, sznurka, słomy, trawy morskiej lub pasków zgrzebnego płótna. Meble te na deskach salonu wyglądają równie dobrze jak na trawie.

 

Meble ogrodowe w salonie

 

Miłe odprężenie

Proste półki, regularny rytm książek i toczonych świeczników, wyciszenie. Kompozycja ma być jedynie tłem dla życia codziennego, zapewniać nam dobre samopoczucie. Eko potrafi bezinwazyjnie wniknąć w inne style, jak tu w vintage, któremu dodaje lekkości. Mleczny klosz owinięty paskiem forniru jest kwintesencją tego związku, a przy tym projektem osiągalnym i tanim.

 

Salon z malowaną na biało podłogą

 

I TOBIE SIĘ UDA

• Reanimuj meble przeznaczone na śmietnik zgodnie z ideą „przetwarzanie zamiast wyrzucania”. Użyj do tego techniki patchworku lub kolażu. Uzyskasz trzy w jednym – zrewitalizujesz staroć, stworzysz małe dzieło sztuki i ograniczysz ilość odpadów.

• Odwiedź portal Miejscedobrejenergii.pl, który promuje „zielone” produkty i styl życia eko, zajrzyj też do sklepu z ekodizajnem – Ecomateria.pl.

• Szukaj produktów z atestami: tapet drukowanych naturalnymi barwnikami, farb z oznaczeniem No-VOC (Volatile Organic Compounds) – bez lotnych związków organicznych.

 

Minimum

To sztandarowe hasło stylu, który konsekwentnie unika zbierających kurz bibelotów. Chętnie też wykorzystuje toporne deski odzyskane z rozbiórki stodoły czy wyrzucone przez morze kłody. Sięga po polny kamień lub w jego zastępstwie oswaja szary beton.

 

Kuchnia z betonowym blatem

 

 

Dobry wybór w stylu eko:

... do salonu

 

     

 

        

 

... na balkon lub taras

 

      

 

         

 

... do łazienki 

 

     

 

    

 

 

Zobacz więcej wnętrz w STYLU EKO

Odwiedź również naszą sekcję JAK WYBRAĆ STYL

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...