zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Poznaj styl etno

Poznaj styl etno
Wprowadza klimat namiotu nomadów na wysokie piętro wielkomiejskiego wieżowca, trofea z safari do szeregowego domu na przedmieściach, a dom w Alpach urządza za pomocą mebli z Dalekiego Wschodu. Lubi wyprawy dookoła świata. Podróże w czasie i przestrzeni. Do źródeł kultury ludowej, która pod szyldem etno nabiera zupełnie nowego wymiaru.
0
Poznaj styl etno

Etnoholizm

Nazwa stylu ma greckie korzenie. „Ethnos” znaczy plemię i naród, a gromadzeniem wiedzy o zwyczajach i przedmiotach charakterystycznych dla ludzi różnych kultur zajmuje się etnografia. Od 200 lat tworzy naukowy zapis egzotyki drzemiącej w tradycjach ludowych, czyli tego, co tak naprawdę stanowi esencję etno w dzisiejszych wnętrzach, modzie czy muzyce. Jednak rosnącą popularność stylu można też odczytać jako zjawisko całkiem współczesne. Potraktować jak alergiczną reakcję na plastikowy świat spod znaku McDonald’s i próbę ochrony oryginalności, która na naszych oczach cofa się przed nachalną globalizacją.

 

Etniczny salon z jadalnią

 

Bez granic

Etno tworzy we wnętrzach małe oazy egzotycznych kultur. Jest prostym sposobem na poznawanie świata. W dodatku wcale nie wymaga rzeczywistych podróży. Dzięki sklepom orientalnym i Internetowi bez wyprawy do Indii można zgromadzić w dowolnym wnętrzu na dowolnym kontynencie klimatyczne przedmioty z Kaszmiru, Madrasu czy Goa. Etno ma wiele wariantów. W wydaniu afrykańskim postawi na lamparcie cętki, tygrysie pasy, totemiczne motywy i plemienne maski. W wersji arabskiej będzie miało wzorzyste dywany w wypalonych słońcem i startych przez czas kolorach, fajki wodne, baldachimy czy gliniane tadżiny. Etno po meksykańsku nie zapomni o grubo tkanej wełnie w gorących barwach i pasiakach, a w klimacie japońskim o plecionych matach, lampach z ryżowego papieru i drzewku bonsai.

 

Łazienka w stylu afrykańskim

 

Hand made

Do aranżacji w stylu etno można podejść geograficznie, koncentrując się na jednym kontynencie czy regionie, lub przeciwnie – łączyć motywy z różnych miejsc i kultur. Ale jedna zasada jest wspólna – etno zawsze jest reakcją na bezosobowe wzornictwo i zmieniające się jak w kalejdoskopie sezonowe trendy. Szuka tego, co nie przemija, co opiera się katalogowym modom. Stawia na autentyczne rzemiosło i urodę przedmiotów, których piękno i funkcja są równie ważne jak i tradycyjne, na ogół ręczne wykonanie. Od rzeczy masowych woli te unikatowe. Od drogich i ekskluzywnych – spracowane, z historią, osadzone w tradycji i wykonane z lokalnych materiałów.

 

Salon w stylu orientalnym

 

Raj dla dizajnerów

Chętnie sięga po naturalne pigmenty, ręcznie drukowane tkaniny, prymitywną ceramikę, zwierzęce skóry, plecione kilimy, plemienne stroje czy biżuterię. Swobodnie mieści pod wspólnym szyldem przedmioty tak różne jak wyszywane uzbeckie tkaniny suzani, afrykańskie tam-tamy czy dorożkarskie lampy i drewniane narty znalezione na strychu w Bukowinie. Jest pojemny i pozbawiony ortodoksji. Nie wymaga generalnych zmian, nie zmusza do skuwania posadzki czy sufitu. Nie unika symbiozy z tradycją czy ultranowoczesnością. Potrafi dopasować się do każdego wnętrza i zbudować klimat za pomocą kilku przedmiotów – spójnej kombinacji ornamentu, faktur, form, materiałów i kolorów. Właśnie dlatego tak bardzo cenią go architekci i dekoratorzy wnętrz.

 

Salon podróżnika


Nowa odsłona

Po inspiracje etniczne chętnie sięgają też projektanci przemysłowi, a łączenie nowych technologii z oswojonymi przez pokolenia motywami daje zaskakująco dobre efekty. Czasem cytują dawne wzory dosłownie, częściej przetwarzają je i upraszczają, uzyskując mocno zakorzenione w tradycji nowoczesne formy i symbole. Ten ogólnoświatowy trend, nazwany etnodizajnem czy neofolkiem, stawia na prostotę, dobry przekaz, projekty łatwe do produkcji i, oczywiście, folklorystyczne zdobnictwo. Jest świetny rozwiązaniem dla seryjnej produkcji szukającej tożsamości.

 

Łazienka z marokańskimi kaflami

 

Zapiski z podróży

Można się założyć, że na półkach białego regału leżą egzemplarze National Geographic, atlasy i opisy pionierskich wypraw geograficznych. To nowoczesne neutralne wnętrze jest dobrym tłem dla intrygujących i ekspresyjnych przedmiotów. Tworząc aranżacje w tym stylu, warto pamiętać o zachowaniu kolekcjonerskiego umiaru. Bez niego łatwo przekształcić mieszkanie w muzeum.

Przedpokój w stylu etnicznym

 

Smak świata

Współczesne szafki kuchenne i rzeczy etno, których używa się na co dzień: ręcznie malowane lub wyplatane misy i miseczki, toporne łyżki, marokańskie naczynia z metalu. Te ręcznie robione przedmioty z różnych kontynentów wnoszą do domu poczucie dystansu wobec rutyny i pędzącego życia.

Kuchnia z etnicznymi dodatkami

 

Buenos Dias!

Salon w duchu meksykańskim. Byłby banalny, ale dzięki wzorzystym obiciom foteli i podnóżka stał się niezwykły i dynamiczny. Efekt potęguje pomarańczowa ściana pod schodami.

Etniczny salon

 

Lekcja kaligrafii

Elegancko, wyraziście, naturalnie – zasady chińskiej sztuki pisania można odnieść również do kompozycji wnętrza etno. Urządzając je, podobnie jak pisząc, zachowaj dobry nastrój i swobodę. Traktuj meble i przedmioty niczym mocne znaki. Jak czarne litery na białym tle. Muszą być dobrze zaprojektowane, a ich liczba ograniczona, inaczej stracą siłę wyrazu. Na koniec ustaw parę detali. Będą jak stemple wieńczące pracę kaligrafa.

Jadalnia z chińską szafą

 

Wspólny pokój

Łączenie klimatu orientalnego z ikonami zachodniego dizajnu sprawdza się we współczesnych wnętrzach wyjątkowo dobrze. Ważne, by przedmioty z tak różnych światów nie dominowały, nie kłóciły się ze sobą, lecz budowały nastrój. Harmonijne ustawienie stylowych stolików obok krzesła zaprojektowanego przez Charlesa i Ray Eamesów kieruje wzrok na egzotyczne dodatki – figurkę Buddy, kolorowe szkło i hinduskie portrety.

Orientalny salon

 

Nieograniczone możliwości

Etno świetnie trafia w potrzeby tych, którzy tęsknią za wyprawami w nieznane. Buduje mosty między kulturami. Łączy stare z nowym. W tej klasycznej sypialni z prostymi stolikami nocnymi i rustykalnym wieszakiem aksamitna mięsista tkanina zawieszona na ścianie z powodzeniem zastępuje wezgłowie łóżka. Kolonialne dodatki i wyraziste poduszki oraz narzuta tworzą niebanalną egzotyczną kompozycję.

Sypialnia z orientalną tkaniną na ścianie

 

Do tych aranżacji pasują:

 

1. DYWAN KELIM
2. LAMPA WISZĄCA DZWONEK
3. MISA
4. KRZESŁO RATANOWE BLOOMINGVILLE
5. DEKOR RAINBOW PATCHWORK A
6. DZBANEK DO HERBATY CIACAPO MAŁY CIEMNOCZERWONY

 

 

1. PUDŁO ŁOWICZ
2. TACA LEAF WENGE
3. ZASŁONA GOTOWA FONIC
4. DEKOR INWENCJA CUBAN CUBE
5. PODUSZKA DEKORACYJNA AZULEJO
6. FARBA CERAMICZNA DO ŚCIAN I SUFITÓW CERAMIC

 

 

I TOBIE SIĘ UDA

W albumie Modern Ethno Interiors wydanym przez Amazon znajdziesz wiele przykładów wnętrz inspirowanych klimatami Azji, Afryki czy Ameryki Południowej.

Pamiętaj o ostrej selekcji przedmiotów, wzorów i kolorów, a wnętrze buduj za pomocą autentyków, a nie rzeczy stylizowanych na etno.

Ciekawe meble i przedmioty znajdziesz np. na Guido.pl, Sklepmeksykanski.pl czy Moroni.pl

Do stworzenia klimatu etno wykorzystaj wielkoformatowe fotografie oryginalnych motywów, wzorów, przedmiotów i detali.

 

 

Zobacz więcej aranżacji w STYLU ETNO i ETNICZNYM

Odwiedź również naszą sekcję JAK WYBRAĆ STYL

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...