Poznaj styl grecki

Poznaj styl grecki
Chociaż kształtował się pośród cennych amfor, w cieniu posągów i marmurowych kolumn, nie lubi patosu. Pachnie sjestą w gorące południe, oliwą i winem sączonym w małej tawernie. Rozświetlony słońcem i nasycony błękitem, unika przegadanych dekoracji. Chętnie zapomina o symetrii. Dostrzega urodę zwykłych przedmiotów codziennego użytku.
0
Poznaj styl grecki

Piękno plus rozsądek

W starożytności nawet najbogatsi Ateńczycy urządzali swoje domy z umiarem. Luksus i rozrzutność nie przystawały do arystotelesowskiej filozofii złotego środka ani zasad demokracji. Także dziś styl grecki jest syntezą piękna, tradycji i prostoty. Bardziej od ornamentów liczy się w nim atmosfera, osadzona w historii architektura i symbioza z otoczeniem. Ważne są strefy pośrednie, które łączą wnętrze z ogrodem: zaciszne dziedzińce, małe tarasy, schody wtopione w elewację. Prostotę architektury podkreślają kosze kwitnących ziół i ciężkie donice z kwiatami i drzewkami cytryny.

 

Dom w stylu greckim

 

Dotyk ludzkiej ręki

Wnętrza są równie dalekie od natłoku zbędnych dekoracji, co minimalistycznego chłodu. To zasługa naturalnych materiałów, rustykalnych krzywizn, a także zamiłowania do rzemiosła. Styl grecki wymyka się symetrii: lubi zaskakujące podesty, zakamarki i nisze. Kamienne ławki czy półki wyrastające z bielonych ścian. Światłocienie kładące się miękko na ręcznie zacieranych powierzchniach. Niosące chłód kamienne posadzki. Luźno podpięte, przewiewne białe lny i bawełny. Rytm stropowych belek i światło sączące się przez żaluzjowe okiennice. Wystrój jest sprowadzony do podstawowych elementów i mebli. Dzięki temu na pierwszy plan wychodzą gliniane donice i wazy, malowane naczynia i misy pełne owoców. Świece, lichtarze czy kute latarnie. Detale i zwyczajne przedmioty codziennego użytku wykonane z ogromną pieczołowitością i artyzmem.

 

Kącik wypoczynkowy w stylu greckim

 

Czas stanął w miejscu

Domy w Grecji od stuleci budowano z drewna, cegieł i kamienia ciosowego. Te same materiały znajdziemy także we współczesnym greckim wnętrzu. Najbardziej charakterystyczne są kamienie: granity, trawertyny, piaskowce, łupki i oczywiście słynne greckie marmury. Chłodne w dotyku, wprowadzają do wnętrz gamę ciepłych kolorów, naturalnych żyłkowań i nieregularności. Służą do układania posadzek, budowania kominków, schodów, wykuwania mebli albo łazienkowych umywalek. Od czasów Peryklesa nie zmieniły się też ornamenty. Motyw liścia akantu, fali, spirali czy meandra to inspiracje czerpane z natury, a sprowadzone do rytmicznych, geometryzujących kształtów.

 

Łazienka z betonu

 

Biały i niebieski

Najbardziej greckie kolory na narodowej fladze układają się w symboliczny rytm poziomych pasów. To barwy nieba i chmur. Albo, jak kto woli, morza i morskiej piany, z której u brzegów Cypru wyłoniła się Afrodyta. Niebieski ma mnóstwo odcieni – od gołębich szarości, przez akwamarynę i turkus morza, po intensywne odcienie kobaltu, indygo oraz ultramaryny. Wszystkie te odcienie można znaleźć w greckim domu, jednak najbardziej typowy jest nasycony szafir śródziemnomorskiego nieba. Pojawia się w dodatkach – haftach lub zdobieniach ceramiki, ale również na płaszczyznach drzwi, framugach, okiennicach. Nawet na elewacjach. Jest intensywny i radosny, a w połączeniu z bielą ścian daje wrażenie świeżości. Rozjaśnia ciemne brązy terakoty, cytrynowe żółcienie, oliwkowe zielenie i bogatą paletę naturalnych barw drewna, piasku i ziemi.

 

Rustykalna jadalnia

 

Sława marmuru

Kamienne złoża powstałe w wyniku osadzania się zwierzęcych szkieletów, skorup, roślin i mułu na dnach zbiorników wodnych to skarb greckiej gospodarki. Marmur wykorzystywano tu do budowy i urządzania wnętrz od zawsze. W tej łazience wycięto z niego posadzkę i takie kafle położono nawet w strefie prysznicowej.

 

Łazienka w stylu greckim

 

Bez luksusu

Wnętrza śródziemnomorskie są jak jedzenie z tego rejonu – proste i zdrowe. Jedyną dekoracją tego ascetycznego pomieszczenia są pokryte rdzą klucze i masywne dzbany. Nieszkliwiona ceramika z czerwonej gliny to jeden z elementów stylu greckiego. Nawiązuje kształtem do form antycznych, niekiedy odtwarzając doskonałe proporcje starożytnych amfor.

 

Rustykalne wnętrze

 

Dom otwarty

Ten styl lubi przestronność, zmiany poziomów, podesty, małe wnęki. Ściany na ogół są białe, ale zdarzają się przetarte błękitem czy szarością. W tym pokoju szarość pojawia się także na kamiennej posadzce i platformach łóżek. Dzięki niej pomieszczenie wydaje się większe, jest wypełnione powietrzem. Odmienną fakturę i kolor wprowadzają drewniane belki stropowe i ściana z nieociosanych kamieni. Uwagę przyciąga równoramienny krzyż. To znak przywiązania do religii i tradycji, które udało się Grekom zachować pomimo czterystu lat tureckiej niewoli. Symbol ten jest obecny także na narodowej fladze.

 

Grecki salon

 

Rękodzieło

W tej kuchni widzimy kilka charakterystycznych elementów: zlew wykuty w kamieniu, posadzkę ułożoną ze zwykłych cegieł, lekkie białe zasłony, z powodzeniem zastępujące drzwi kuchennej zabudowy. Półki są murowane i pobielone, a blat ułożono z ceramicznych płytek. Aranżację ożywiają ręcznie malowane naczynia. Małe dzieła sztuki towarzyszące Grekom w życiu codziennym.

 

Kuchnia w stylu greckim

 

I Tobie się uda

■ To styl nasycony słońcem, którego u nas bardzo brakuje. Dlatego w naszym klimacie najlepiej sprawdzi się w letnim domu

■ Wprowadź do wnętrz błękit – pomaluj drewnianą szafkę, półkę albo framugi okien lub drzwi

■ Chropawą fakturę na ścianach czy murowanych meblach łatwo uzyskasz, stosując tynk gipsowy. Przy odpowiednich proporcjach z wodą lepi się jak plastelina, a po wyschnięciu jego powierzchnia jest twarda i wodoodporna

■ Jeśli chcesz lepiej poznać grecki sposób urządzania domów, zajrzyj do książki Suzanne Slesin i Stafforda Cliffa „Greek Style”

 

Sen nocy letniej

Przedmioty muszą mieć historię. Naruszone zębem czasu terakotowe donice, wytarte drewniane meble, pokryte patyną ażurowe latarnie. To one tworzą klimat. Nie konkurują ze sobą i nigdy nie ma ich zbyt dużo, podobnie jak w sypialni na zdjęciu. Symetrię i surowość kompozycji przełamano tu krzywizną ręcznie modelowanej wnęki, grą światła i lekką dekoracją – drgającym od ruchu powietrza, zawieszonym nad łóżkiem mobile.

 

Rustykalna sypialnia z wnęką

 

 

DOBRY WYBÓR

...na taras i balkon

 

          

 

     

 

 

...do łazienki

 

       

 

    

 

 

 

Zobacz więcej aranżacji w STYLU GRECKIM

Odwiedź również naszą sekcję JAK WYBRAĆ STYL

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...