Poznaj styl lata 60.

Poznaj styl lata 60.
Wróciły. Wielofunkcyjne meblościanki, jednonogie krzesła z plastiku, stoliki o miękkich kształtach i tkaniny w abstrakcyjne esy-floresy śmiało zadomawiają się we współczesnych wnętrzach. Sentyment? Chyba coś więcej. W przedmiotach kojarzonych dotąd z nieciekawym czasem i estetyką dostrzegamy pomysł, intrygującą formę i wdzięk.
0
Poznaj styl lata 60.

Jadalnia w stylu lat 60.

 

Szalona dekada

Czasy dobrobytu, politycznych napięć i obyczajowych przemian. W tle – demonstracje przeciwko wojnie w Wietnamie, pierwszy spacer po Księżycu, studenckie bunty i festiwal w Woodstock. Na Manhattanie Andy Warhol urządza The Factory, słynną pracownię w lofcie. W Londynie sir Terence Conran otwiera pierwszy sklep sieci Habitat z nowoczesnym wyposażeniem wnętrz. Nosi się mini, słucha The Beatles, ogląda filmy z Audrey Hepburn. Wzornictwo krąży pomiędzy zdyscyplinowanym konstruktywizmem a odlotowym, kiczowatym pop-artem.

Salon z geometryczną tapetą retro

 

Przemysłowy rozmach

Tradycyjne rzemiosło jest w odwrocie. Projekty tworzone są z myślą o produkcji seryjnej i masowej: ma być dużo, szybko, tanio. Badania nad lotami kosmicznymi lawinowo rozszerzają możliwości technologiczne. Producenci eksperymentują z nowoczesnymi materiałami, z których można tworzyć plastyczne formy podporządkowane wygodzie i ergonomii. W meblarstwie rządzi sklejka, aluminium i tworzywa sztuczne wszelkiej maści.

Rozkładany stół w kuchni

 

Plejada gwiazd

Zachodnie wzornictwo ma się świetnie. Wiele projektów z lat 60. przejdzie do historii jako ikony designu, niektóre z nich nieprzerwanie produkowane są do dziś. Dekadę rozpoczyna debiut pierwszego w historii jednoelementowego krzesła uformowanego z plastiku za pomocą wtryskarki. To projekt Vernera Pantona, znany jako Stacking lub Krzesło S. W tym samym czasie w Kopenhadze zaczyna działać Royal Hotel (dzisiejszy Radisson), zaprojektowany przez Arne Jacobsena od a do z: od architektury przez meble i dekorację wnętrz – po uniformy pracowników. W 1962 bracia Castiglioni tworzą kultową lampę Arco na ogromnym wysięgniku, rok później Joe Colombo – pierwszy fotel na konstrukcji z włókna szklanego.

Salon w stylu vintage

 

Zestaw obowiązkowy

Do wystroju przeciętnego wnętrza z lat 60. należą fotele z drewnianymi podłokietnikami i odchylonym oparciem, plastikowe krzesła na jednej nodze, prostokątne bufety i praktyczne meblościanki, stoliki o zaokrąglonych kantach, potocznie nazywane nerkami lub jamnikami. Modne są ściany pokryte boazerią, parkiet lub linoleum na podłodze. Nogi mebli są cienkie i wysokie, wykonane z toczonego drewna lub metalowych rurek. Blaty szklane albo fornirowane. Wzory tkanin abstrakcyjne i odważnie kolorowe.

Salon w stylu vintage

 

Hity znad Wisły

W Polsce rządzi Gomułka i jest siermiężnie. Ale mimo centralnie sterowanej gospodarki, nieustannych problemów z jakością i dostępem do zachodnich technologii, fabryki zatrudniają wybitnych projektantów. Złoty okres przeżywa Instytut Wzornictwa Przemysłowego prowadzony przez Wandę Telakowską. Rozwija się szczególnie ceramika. W Ćmielowie powstają słynne kolekcje figurek, w Wałbrzychu świetne serwisy. Ale projektem, który najlepiej oddaje ducha czasów, jest meblościanka. Pomysł Bogusława i Czesławy Kowalskich, który wygrał konkurs na mebel dla zwykłych Kowalskich, czyli przeciętnej, robotniczej rodziny.

Gra kolorów w salonie

 

 Drewno pojawia się we wnętrzach często, w różnych miejscach i postaciach. Także na ścianach. Charakterystyczne są naturalne, jasne odcienie, z wyraźnym rysunkiem słojów, albo fornir czy politura na wysoki połysk. Zwróć uwagę na lekką formę fotela ze sklejki, obecnej w przemyśle meblarskim od końca XIX wieku (pierwsze wytwórnie powstały równocześnie w Ameryce i w Rosji), wysoko cenionej przez projektantów lat 60. Wytrzymała i elastyczna, pozwalała na swobodne tworzenie modnych form.

 

Jadalnia w klimacie lat 60.

 

Opływowy kształt kielichowatego siedzenia krzesła wzorowany jest na słynnym modelu Tulip Eero Saarinena. Zaprojektowane było co prawda w latach 50., ale w różnych wersjach i wariantach powielane także w następnej dekadzie. Inspirowane kwiatem, ma harmonijną bryłę i świetne proporcje. Do dziś produkuje je firma Knoll.

Marmur w kuchni

 

We wnętrzach obok naturalnych odcieni drewna i bieli pojawiają się mocne barwy podstawowe, kolory neonów i świateł wielkiego miasta. To wpływ rosnącego w siłę pop-artu. Maszyna do pisania w dobie komputerów nie służy już pewnie do pracy. Być może jest to nawet zaprojektowana w 1963 roku maszyna Golf Ball firmy IBM – kultowy sprzęt biurowy, który po raz pierwszy pozwalał na użycie różnych krojów czcionek. Dziś podobne można upolować na aukcjach.

Salonik z granatową ścianą

 

Charakterystyczne są toczone z drewna, stożkowe nóżki mebli tapicerowanych, ustawiane pod lekkim kątem do podłogi.

Biały salonik vintage

 

Nowoczesna wersja meblościanki, czyli mebla „do wszystkiego”. Jej pierwowzór stworzyli Amerykanie – Charles i Ray Eames, projektując serię „jednostek magazynowania”. Idea był prosta: to właściciel decydował, gdzie znajdą się szafki na ubrania, szuflady na bibeloty, a gdzie półki na książki. W Polsce meblościanka była próbą rozwiązania problemu małego metrażu w bloku.

Salon z graficzną tapetą

 

I TOBIE SIĘ UDA

• Znajdź np. stolik w kształcie nerki, trójkąta lub elipsy. Nóżki przetrzyj papierem ściernym, pomaluj na czarno. Na blat przyklej fototapetę. Motywów jest mnóstwo: od wielkich grochów po picassowskie wzory. Fototapetę można zamówić według własnego pomysłu, na podstawie cyfrowego zdjęcia czy skanu (www.qprint.com.pl).

• Meblościankę w stylu lat 60. poddaj metamorfozie. Odsunięta od ściany, dobrze sprawdzi się w roli dwustronnego regału. Możesz dokręcić jej kółka, żeby była mobilna. Mebel unowocześnisz, rezygnując z uchwytów albo wymieniając fronty np. na tafle półprzezroczystego poliwęglanu.

• Unikaty znajdziesz np. w Warszawie na stadionie Olimpii, ul. Górczewska; w galeriach Third Hand i Re:FORMA, ul. Bema 65; Dada, ul. Ząbkowska 38. W Krakowie: Galeria Miejsce, ul. Zegadłowicza 2. Gadżetów i mebli szukaj na www.pufacafe.pl, www.studioindygo.pl, www.refre.pl.

Vintage w przedpokoju

 

Dobry wybór w stylu lat 60.

...do salonu

 

     

 

     

 

 

...do sypialni

 

     

 

     

 

 

 

Odwiedź naszą sekcję JAK WYBRAĆ STYL?

Obejrzyj film MIESZKANIE W STYLU VINTAGE

Przeczytaj także artykuł POZNAJ STYL VINTAGE

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...