Poznaj styl marokański

Poznaj styl marokański
Wewnętrzne dziedzińce, cieniste krużganki i delikatne łuki. To w architekturze. W dekoracji zaś eksplozja ornamentu – fantazyjne motywy roślinne i geometryczne pokrywają każdą wolną powierzchnię. Ten styl, wspólny dla całego świata islamu, panuje w marokańskim domu, meczecie i na ulicy. W niezmienionej postaci od czasów średniowiecza.
0
Poznaj styl marokański

Tylko dla swoich oczu

Skromność i powściągliwość są w kulturze islamu najważniejszymi cnotami. Dlatego w krajach arabskich przepych często skrywa się za niepozorną fasadą. W przenośni i dosłownie. Tradycyjny marokański dom (riad) od strony ulicy niczym się nie wyróżnia. Kamienna fasada prostej bryły przypomina bliźniacze budynki z sąsiedztwa. Ale za otwieraną do środka bramą wszystko wygląda inaczej. Wewnętrzny dziedziniec otaczają podcienie. Szemrze woda w fontannach, rosną cytrusy, oleandry, geranium, pachnie mięta. Zmysły gubią się w labiryncie ornamentów i woni. W głębi znajdują się najbardziej okazałe pomieszczenia. Bliżej ulicy są usytuowane kuchnia i pralnia, a także pokój, w którym przyjmuje się gości. Marokańska architektura pozostaje w zgodzie z potrzebą oddzielenia życia rodzinnego od reszty świata.

Arabski salonik

 

Arabska arabeska

Z szacunku dla boga Mahomet zakazał tworzenia wizerunków ludzi i zwierząt, więc islamscy artyści do perfekcji opanowali sztukę kaligrafii oraz ornamentu. Istnieje nieskończona ilość motywów roślinnych i geometrycznych. Arabskie arabeski są jednocześnie zawiłe i symetryczne, bez początku i końca. Symbolizują nieskończoną naturę Allaha i jego obecność w świecie.

 

Łazienka w stylu marokańskim

 

Dywany, ażury i kafle

To trzy znaki rozpoznawcze Maroka i nieodzowne elementy wystroju wnętrz. Stanowią idealne połączenie ich dekoracyjnego charakteru z praktycznym zastosowaniem. Wzorzyste dywany należą do religijnego niezbędnika, a ażurowe zdobienia to majstersztyk iluzji. Wizualnie kruche, najczęściej są kute w metalu, rzeźbione w drewnie czy kamieniu, odlewane z gipsu. Sprawdzają się jako nastrojowa dekoracja i ochrona przed słońcem. Mają też znaczenie kulturowe: w oknach tradycyjnie zakładano ażurowe okiennice, aby kobiety mogły obserwować ulicę, same pozostając niewidoczne. Wszechobecne ceramiczne kafle, glazurowane barwnym szkliwem, pokrywają ściany meczetów, domostw, bram. Są arcydziełami sztuki zdobniczej, a przy okazji wprowadzają do wnętrza upragniony chłód.

Salon w stylu marokańskim

 

Targi rękodzieła

Sercem każdej medyny, czyli starego miasta jest suk – arabski targ. Oprócz barwnych straganów mieszczą się tu warsztaty lokalnych rzemieślników. Stolarze, szewcy, garbarze, brązownicy czy kafelkarze od pokoleń pracują tymi samymi metodami. Dziedziczą nie tylko fach, ale i tradycyjne narzędzia, których nie zastąpi nowoczesna technika. Niezależnie od materii – czy jest to drewniany relief, miękkie tkaniny, czy też skóra, z której szyje się tradycyjne spiczaste pantofle z zadeptanymi piętami – wszystkie przedmioty pokrywa ornament. Dla Europejczyka równie malowniczy jak sztuka zdobienia jest tutejszy rytuał targowania się. W negocjacjach traci się albo fortunę, albo cierpliwość.

Salonik w marokańskim stylu

 

WZORY JAK Z KALEJDOSKOPU

Mozaiki układane z ceramicznych kafli to nieodłączny element marokańskich wnętrz. W świecie, w którym obowiązuje zakaz przedstawiania wizerunków ludzi i zwierząt, artyści zamiast portretów czy scen rodzajowych tworzą arabeski. Znajdziemy je na ścianach domów, przedmiotach codziennego użytku, a nawet na dłoniach arabskich kobiet, które specjalizują się w dekoracyjnych tatuażach z henny.

Przedpokój w stylu marokańskim

 

W CIENIU SŁOŃCA

W słonecznym skwarze najbardziej deficytowymi towarami są cień i chłód. Dlatego marokańska architektura przypomina system schowków: jest pełna podcieni, amfilad, przejść, nisz. Od kamiennych posadzek i ceramicznych kafli bije kojące orzeźwienie. Ulgę przynosi też woda tryskająca z fontanny lub opływająca wnętrza małymi kanałami.

Patio w marokańskim stylu

 

KORONKOWA ROBOTA

Ażurowe powierzchnie same w sobie są ornamentem. Odlewane z gipsu, wycinane w drewnie, rzeźbione w kamieniu, wykuwane w metalu: żaden materiał nie oprze się marokańskim rzemieślnikom. Stiuki, fryzy i gzymsy na ścianach, często przypominające misterne koronki, budzą niekłamany podziw. Tutejszym budowlańcom znacznie bliżej do artystów niż do zwykłych majstrów. 

Ażurowe przesuwane drzwi

 

CERAMIKA UŻYTKOWA

Zwykłe gliniane naczynia w rękach garncarzy stają się dziełami sztuki. Są toczone na kołach, wypalane i zdobione szkliwami w nasyconych kolorach: żółtym, kobaltowym, zielonym. Ceramiczne talerze i tadżiny (naczynia do duszenia mięsa) to obowiązkowe suweniry każdego turysty. Najprostszy sposób, by zabrać trochę Maroka do domu. Są ręcznie malowane, dlatego nie ma dwóch identycznych egzemplarzy. Pamiątką w marokańskim stylu będą też rzeźbione metalowe tace, pojemniki, imbryki albo ręcznie grawerowane i malowane szklanki.

Marokański salonik

 

PO ŁUKU

Ważnym elementem tutejszej architektury są łuki. Kształty okien, drzwi, amfilad często naśladują formę kopuły mauretańskiego meczetu lub dziurki od klucza. Jednak łuki mają przede wszystkim znaczenie konstrukcyjne. Unoszą większy ciężar murów niż poziome kamienne belkowanie. Tym samym skutecznie odciążają otwory drzwi i okien.

Marokańska garsoniera

 

WIECZÓR NA TARASIE

Po zachodzie słońca zaczyna się drugie życie. Domownicy już nie muszą ukrywać się przed skwarem. Dlatego wieczorny odpoczynek na tarasie (urządzonym często na dachu domu) to najmilsza część doby. Zwłaszcza w okresie ramadanu, muzułmańskiego postu, który za dnia nakazuje powstrzymywanie się od picia i jedzenia.

Marokański taras

 

MAROKAŃSKA WHISKY

Tak określa się herbatę parzoną na sposób arabski, z dodatkiem świeżej mięty. Gorąca, aromatyczna i piekielnie słodka świetnie gasi pragnienie w północnoafrykańskim upale. Przygotowuje się ją w tradycyjnym metalowym dzbanku z wygiętym dzióbkiem. Dzięki niemu napar wlewany z wysoka trafia do wąskiej szklanki, tworząc pianę. Podobno wpływa to znacząco na smak.

Arabska weranda

 

WYGODA I URODA

W marokańskim wnętrzu nie może zabraknąć miękkich poduch i wzorzystych dywanów. Zastępują meble w europejskim znaczeniu. Niskie siedziska to spadek po wędrownym życiu koczowniczych plemion pustyni. Dywany są nie tylko ozdobą, ale też miarą zamożności. Ich wartość ocenia się, licząc liczbę węzłów na centymetrze kwadratowym.

Sypialnia w stylu marokańskim

 

I TOBIE SIĘ UDA

Z podłogi na ścianę. Wierne naśladowanie stylu marokańskiego nie do końca ma sens. Choćby dlatego, że wełniane dywany źle znoszą wilgoć naszego klimatu. Ale twórcza inspiracja to co innego. Orientalne dywany możemy kłaść na podłodze albo powiesić na ścianie. Efekt wzmocnimy delikatnym światłem fotoforów, marokańskich lampionów z twardego wosku. Kupisz je np. w internetowym sklepie z marokańskimi gadżetami Maroko Art, www.marokoart.com. 

Z krzesła na podłogę. Jeśli to wciąż za mało, wystarczy skrócić nogi stolika, a zamiast krzeseł użyć dużych poduch w arabskie wzory. I przy dźwiękach orientalnej muzyki delektować się smakiem marokańskiej whisky.

Łazienka w stylu marokańskim

 

 

Dobry wybór:

Wzorzysty dywan i kafle, arabeski na poduszce, ażurowy lampion... To cała kwintesencja marokańskiego stylu.

 

   

 

   

 

Nasycone kolory i wyraziste formy. W konstrukcji współczesnej lampy pobrzmiewa kształt marokańskiego tadżinu.

 

   

 

    

 

 

 

Odwiedź naszą sekcję JAK WYBRAĆ STYL?

Przeczytaj także DOM Z MAROKAŃSKIMI AKCENTAMI

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...