Poznaj styl paryski

Poznaj styl paryski
Intrygujący i romantyczny. Z arystokratyczną klasą. Inspirowany przepychem pałaców królewskich, łączy lekkość formy i dekoracyjność z elegancją i duchem awangardy. Niepodzielnie rządzi w Paryżu.
0
Poznaj styl paryski

Paryżanie są zakochani we własnej historii. Jednocześnie, przeświadczeni o awangardowej roli Paryża jako mekki mody i sztuk dekoracyjnych, lubią nowe pomysły. Dzięki tej kombinacji po mistrzowsku przerabiają dawne wzory na współczesny miejski szyk. 

Sypialnia z czerwonym łóżkiem i kominkiem

 

Spécialité de la maison...

...czyli specjalność domu. W tym wypadku to oś symetrii, najważniejsza obok czerni klamra spinająca wnętrze w całość. Wprowadza harmonię i ład. Blichtr i przepych zamyka w klasycznej kompozycji. Lampiony, nakrycia, fotele, obrazy pojawiają się w parach i są ustawiane symetrycznie. Drewniany parkiet na podłodze jest ułożony w regularną jodełkę, a kamienna posadzka w typową francuską szachownicę.

Błękitny salonik

 

Przedmioty z historią

Cenne jest to, co pokryte patyną czasu. Meble i przedmioty sprawiają wrażenie zbieranych od pokoleń. Na malowanych komodach i biurkach pojawiają się postarzające spękania. Wnętrza zdobią elementy architektoniczne: sztukaterie, kolumny, podpory i ogrodowe rzeźby. Na stolikach czy konsolach stoją bibeloty: butelki po perfumach, pamiątkowe zdjęcia w dekorowanych ramkach, świeczniki, lustra w ozdobnych ramach, porcelanowe figurki czy jednobarwne ornamentowane naczynia.

Dekoracyjne ramy

 

Eklektyzm...

...czyli mieszanka dekoracyjnych wątków z różnych epok. W paryskich wnętrzach bez trudu rozpoznamy ślady rokoko, neoklasycyzmu, belle époque czy art déco. Klimat wnętrz tworzą tzw. „ludwiki”, ikony francuskich mebli – fotele, kabinety, konsole czy szezlongi. Oryginalne lub imitowane, stoją w salonach, sypialniach i kuchniach – obok współczesnych mebli i sprzętów.

Klasyczny salon z industrialnymi schodami

 

Glamour...

...czyli urok, blask i luksus ze szczyptą pikanterii. Bogate rzeźbienia i złote akcenty na meblach drewnianych, szlachetne, połyskliwe materiały na tapicerowanych. Sofy, fotele i okna ubrane w brokaty, aksamity, tiule i adamaszki. Kwiatowe desenie na tkaninach czy tapetach to cytaty ze starych herbarzy i botanicznych albumów. Ważne są pałacowe detale: ozdobne chwosty, karnisze, sznurowania, frędzle, a także poduszki, obszerne zagłówki i pikowania.

Salon w buduarowym stylu

 

Tkaniny

Wnętrza są ozdobione tkaninami bardzo dobrej jakości. Nawet tapety powinny być z materiału. Tkaniny ocieplają wnętrza, dodają im czaru i magii. Ważny jest wspólny mianownik deseni oraz odcieni. Zmysłowym akcentem może być parawan obity muślinem lub surowym jedwabiem, przywołujący atmosferę buduaru paryskiej elegantki. Założenie jest proste: każde z pomieszczeń ma być odrębnym światem, ale muszą razem tworzyć stylistyczną całość. A powtarzający się element, kolor, wzór czy faktura spinają wnętrze, nadając mu harmonijny charakter.

Szykowny salon ze złotymi dodatkami

 

Przykład modelowy

W typowym apartamencie urządzonym w paryskim stylu nie może zabraknąć kryształowego żyrandola oraz pałacowego lustra w rzeźbionych ramach zawieszonego nad kominkiem. Rozproszone przez nie światło tworzy specyficzną grę kolorów, faktur i linii. Światło naturalne wpada przez ogromne okna. A sztuczne buduje nastrój za sprawą lamp i lampek w stylowych abażurach. Dopełnieniem wystroju w salonie są tapicerowane sofy, fotele oraz niski stolik.

Paryski salonik

 

„Ludwiki”

Pod wspólną nazwą kryje się aż pięć stylów w dekoracji i sztuce użytkowej, pochodzących od imion francuskich królów. Największym powodzeniem cieszą się meble wzorowane na czasach Ludwika XIV i Ludwika XV. Pierwsze z pełnego drewna, monumentalne, bogato rzeźbione, złocone bądź intarsjowane. Ulubione tematy dekoracyjne z tych czasów to liście nenufarów, lilie, muszle, maszkarony, motyw słońca. Meble z okresu Ludwika XV są lżejsze, bardziej kobiece. Nastawione na wygodę, fornirowane, z wyraźnymi wpływami włoskiego baroku i sztuki wschodniej.

Salon w kamienicy

 

Mistrzowie rzemiosła

Malarze, tapicerzy i stolarze tworzyli bibeloty, meble i tkaniny o niespotykanej klasie. Dzięki nim styl paryski jest synonimem elegancji. Oryginalne meble z epoki są drogie. W paryskich domach najczęściej znajdziemy ich kopie. Ale nad Sekwaną nawet replika musi być świetnej jakości. Istotne są miękkie linie i krągłości: okrągłe stoliki, zaokrąglone kanapy, łóżka z pikowanymi zagłówkami.

Sypialnia w stylu glamour

 

Taupe et noir

Kolory kreciego futra (taupe), barwy ziemi i czerń są typowe dla paryskich wnętrz. Biele, szarości, beże i zgaszone pastele to kolory neutralnego tła i dużych mebli. Do XIX wieku nie znano sztucznych barwników, a naturalne nie dawały odcieni nasyconych. Szmaragdowa zieleń, szkarłat czy błękit pojawiły się później. Styl paryski dodał do tej palety smolistą czerń (noir), jako kolor akcentów podkreślający urodę przedmiotów: mebli, tkanin, ram i lamp.

Drewniana podłoga w kuchni

 

Niech żyje komfort!

Paryżanie cenią wygodę. Ich mieszkania zachowują proporcje między nowoczesnymi sprzętami a elementami z epoki, tradycyjna czarno-biała szachownica na podłodze podkreśla urodę współczesnego, ale stylizowanego wyposażenia łazienki.

Łazienka w stylu retro

 

Desenie

Dom w stylu paryskim ma dwa plany. Pierwszy, podstawowy jest stały: to meble i przedmioty, które stanowią kontur całości. Drugi to zmienna gra kolorów oraz deseni, wprowadzonych poprzez dekoracyjne tkaniny. Dzięki niej mieszkanie ulega przeobrażeniom, sięga po nowe trendy, także ze świata mody.

Wnętrze z kominkiem

 

I Tobie się uda!

Meble obowiązkowe To przede wszystkim „ludwiki”. W salonie obowiązkowy jest tapicerowany fotel, a w holu konsola z lustrem zawieszonym centralnie.

Odwrotność minimalizmu Ważne są dekoracyjnie upięte zasłony, pikowane obicia, ozdobne abażury.

Nowoczesny szyk Ten styl kocha awangardę, lubi patrzeć na przedmioty z przymrużeniem oka. Liczy się kontrast i zaskakujące dekoracje, np. rama lustra z epoki, pomalowana na jaskrawy kolor.

Obrazy Klimat znad Sekwany wprowadzą czarno-białe pocztówki, fotografie Paryża, kabaretowe plakaty np. Moulin Rouge.

Dobre książki „Paris style” vol. 2 oraz „Paris Interiors”, wyd. Taschen. Piękne paryskie wnętrza w nowoczesnej interpretacji.

Dobre adresy www.meridienne.pl, tel. 602 35 00 55; Grisard, ul. Mokotowska 42/44; Maison Creative, ul. Mokotowska 45; Place Vendome, ul. Emilii Plater 12; Yves Delorme, ul. Emilii Plater 14, Warszawa.

 

Dobry wybór w stylu paryskim...

... do salonu

 

  

 

  

 

 ... do sypialni

 

   

 

  

 

 

 

 

Zobacz więcej wnętrz w PARYSKIM STYLU

Odwiedź naszą sekcję JAK WYBRAĆ STYL

Przeczytaj także EKLEKTYCZNE PARYSKIE MIESZKANIE PROJEKTANTKI WNĘTRZ SANDRY BENHAMOU

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...