Poznaj styl pop-art

Poznaj styl pop-art
Ściany jak barwne reklamy, meble i przedmioty codziennego użytku jak kolorowe gadżety. Tapety z wizerunkami idoli kultury masowej i komiksami z gazety codziennej. Styl dla nowoczesnych mieszczuchów – wiecznych optymistów. Natura jest gdzieś daleko. Żyjemy w mieście i rządzimy się jego prawami.
0
Poznaj styl pop-art

Marilyn Monroe i spółka

Zaczęło się od Andy’ego Warhola, malarza, ilustratora i filmowca. Był ikoną pop-artu, kierunku w sztuce z lat 60. ubiegłego wieku. To dzięki Warholowi puszka zupy Campbell stała się znana na całym świecie, a kolorowy wizerunek Marilyn Monroe do dziś można znaleźć na koszulkach, torbach i ścianach. Styl pop-art wykorzystuje konsumpcyjne podejście do życia, dlatego coca-cola czy mercedes mogą być równie dobrym tematem obrazu, jak Marilyn.

Salon w stylu pop-art

 

Mocne kolory

Czerwienie, pomarańcze, zielenie i fiolety – barwy opakowań z supermarketu albo neonów i świateł wielkiego miasta. Ściany, dywany, meble pokryte są dużymi geometrycznymi wzorami: kwadratami, kołami i prostokątami. Wystrój wnętrz ociera się o kicz, i o to właśnie chodzi.

Salon z kuchnią w kawalerce

 

Meble jak dla dzieci

Dmuchane siedziska i lampy, barwne gadżety, przezroczyste stoliki. Są niepoważne, lekkie, wyglądają na jednorazowe. Nie muszą występować w kompletach, świetnie się czują solo. Ustawione na kolorowych podłogach tworzą nastrój wiecznej radości. Meble z epoki lubią towarzystwo współczesnych, zwłaszcza jeśli te są równie szalone.

Kuchnia pop-art

 

Bohaterowie

Wizerunki gwiazd filmowych, postaci z komiksów, idoli muzycznych. Mogą być małe – na przedmiotach – i wielkie na całą ścianę. Gigantyczna Myszka Miki w pokoju dziecięcym czy portret aktorki Elizabeth Taylor w salonie to typowe popartowskie akcenty. Jako motyw dekoracyjny został wykorzystany także komiks. Charakterystyczny rysunek lub hasło z „dymka” może być ciekawym elementem we wnętrzu.

Salon z Warholem

 

Tworzywa sztuczne

Styl pop-art rezygnuje z naturalnych materiałów. Żadnej wikliny, drewna czy kretonowych zasłonek w kwiatki. Meble, naczynia, tkaniny obiciowe mogą być w stu procentach sztuczne, za to we wszystkich kolorach tęczy. Mamy więc urocze ceraty, skaje i lureksy. Skoro pędzimy przez miasto z jednorazowym kubkiem w ręku, dlaczego te przedmioty nie mają nam towarzyszyć w domu?

Kuchnia w smakowitych barwach

 

Kolorowy plastik

Dmuchana piłka? Mydelniczka? Zabawka dla dzieci? Żółte plastikowe krzesło i lampa z pleksi, różowe ściany i zielone meble w kuchni, a do tego wszystkiego wykładzina z nadrukiem – tak kontrastowe elementy tworzą nastrój psychodelii, bardzo modnej w latach 60. Nasycone kolory ładują we wnętrze mnóstwo energii. Styl pop-art nie boi się mocnych zestawień, nawet pomarańczowy z czerwonym i różowym nigdy się nie gryzie.

Wnętrze w kolorach po-part

 

Warhol przy garnkach

Wielki świat staje się twoim własnym światem. Reprodukcja mistrza pop-artu, czyli puszka zupy Campbell, powiększona do rozmiaru plakatu sprawiła, że ta mała kuchnia stała się miejscem niezwykłym. Charakterystyczne są także kontrastowe zestawienia czerwieni i bieli. Wnętrze wypełniają minimalistyczne sprzęty. To świetny przykład, jak podkręcić współczesne, ale trochę nudne wnętrze, akcentami popartowskimi.

Kuchnia pop

 

Krzesło-symbol

Oto siedzisko Panton. Zaprojektował je Duńczyk Verner Panton w 1960 r., wykorzystując nowe technologie. Było to pierwsze w historii krzesło wykonane z jednorodnego materiału (plastiku), produkowane na wtryskarce. Mebel jest wytwarzany do dziś i nic nie stracił ze swej nowoczesności.

Eklektyczny aneks jadalniany

 

Komiks wszędzie

Pop-art wielbi komiks, schematyczne rysunki i charakterystyczne dymki. Sztuka popularna potrafi wejść na meble i inne powierzchnie. Czasem wystarczą akcenty w stonowanym wnętrzu, jak blat czy ściana ozdobione komiksem. Gotowanie w takim otoczeniu staje się bardzo interesującym zajęciem, gdy przy okazji jest na czym zawiesić oko.

Czarno-biała kuchnia z tapetą-komiksem

 

Op- art = szalone ściany

Równolegle ze sztuką pop-art rozwijał się op-art, czyli kierunek oparty na efektach optycznych. Barwne desenie na ścianie – namalowane lub na tapetach – wprowadzają do wnętrza ruch: wzory się zmieniają, migoczą zależnie od tego, gdzie stoimy. Tapicerka fotela w falujące linie współgra z psychodelicznym wzorem na ścianie. Nie mogło też zabraknąć charakterystycznych dla stylu pop-art dodatków, takich jak pojemnik na długopisy w kształcie puszki po zupie Campbell. Biała lampa kreślarska w rozmiarze XXL i drewniane biurko równoważą feerię barw i tonują ten mocny efekt.

Salon z opartowskim fotelem

 

I Tobie się uda

Zrób sobie nadruki Zaproś swojego idola do domu. Wystarczy zdjęcie na płycie lub tradycyjne (do zeskanowania) oraz przedmiot, który chce się ozdobić: gładka poduszka, kubek, deska do krojenia. W profesjonalnych punktach, gdzie wykonuje się nadruki reklamowe, można nanieść wybrany motyw lub wydrukować wielkoformatową fotografię do przyklejenia na ścianę. Podajemy dwa wypróbowane warszawskie adresy, innych firm szukaj przez internet. Folplex, www.folplex.pl, DWZ Architekci, www.dwzarchitekci.com.pl.

Powiększenia na ścianie Twoje dziecko upiera się, by mieć ulubioną postać z bajki na ścianie? Proszę bardzo. Trzeba mieć zdjęcie w komputerze i podłączony projektor albo zwykły slajd i rzutnik. Wystarczy wyświetlić obraz na ścianie, odrysować powiększoną postać ołówkiem, pokolorować farbkami i gotowe. A dorośli może się skuszą na wielkiego kapitana Żbika nad kanapą.

Szał barw we wnętrzu Jeśli uważasz, że twoja kuchnia czy korytarz to małe i nudne pomieszczenia, pomaluj ściany mocnymi kolorami, każda może być inna. Do tego kontrastowe drzwi i futryny, a otrzymasz młodzieżową i elektryzującą przestrzeń.

 

Dobry wybór w stylu pop-art...

... do salonu

 

   

 

   

 

 

... do kuchni

 

   

 

  

 

 

Zobacz więcej wnętrz w stylu POP-ART

Odwiedź nasza sekcję JAK WYBRAĆ STYL?

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...