zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Poznaj styl toskański

Poznaj styl toskański
Nie uznaje czystych linii, gładkich lśniących powierzchni i sztucznych tworzyw, typowych dla współczesnego wzornictwa. Jest tradycyjny i rustykalny. Wybiera wszystko, co nierówne i nieregularne, za to wykonane ręcznie – ciosany kamień, grubo heblowane drewno, toczoną ceramikę i kuty metal. Kolory czerpie z samej natury. Poznaj ciepły i nostalgiczny styl toskański.
0
Poznaj styl toskański

Zanurzony w tradycji

Kształtował się przez wieki pośród miękkich wzgórz, oliwnych gajów i plantacji słoneczników. W samym sercu Italii. Ciekawe, że właśnie tu na świat przyszli jej najwybitniejsi artyści, jak Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Botticelli, Dante. Może właśnie, dlatego w Toskanii tak szanuje się piękno i przeszłość. Wnętrza są odporne na modę, dizajnerskie nowinki, awangardowe rozwiązania. Znajdziemy w nich te same materiały, wzory i kolory, które tworzyły charakter renesansowych willi czy dawnych wiejskich farm. Historia i klimat życzliwie traktują tu ślady czasu minionego. Dzięki temu zamiłowanie do dobrego rzemiosła i sprawdzonych form spokojnie przechodzi z pokolenia na pokolenie.

 

Sypialnia z drewnianym łóżkiem

 

Villa Toscana

W XV wieku wśród możnych rodów Florencji i Sieny zapanowała moda na wiejskie rezydencje. Przeznaczone do letniego wypoczynku kamienne domy miały mocne bryły, cieniste arkady, dachy kryte dachówką, tarasy otwarte na winnice. Wkomponowane w doskonale zaprojektowane ogrody, stały się wzorem harmonii architektury z naturą. Dziś także zaciera się granica między otoczeniem domu a wnętrzem. Po obu stronach progu są te same rośliny, barwy, materiały wykończeniowe. Sercem domu nadal jest patio. Ławki z kutego żelaza zapraszają do odpoczynku, szemrze fontanna, na ceramicznym blacie stołu za chwilę ktoś postawi kieliszki z chianti – słynnym toskańskim winem. Gliniane donice kipią bazylią, lawendą, rozmarynem. Kwitną róże, geranium i hortensje. Przerośnięta trawą ścieżka prowadzi do wejścia. Wchodzi do środka, a nierówny bruk zmienia się w chłodne płyty posadzki.

 

Kącik śniadaniowy na patio

 

Barwy z krajobrazu

Charakter wnętrza wyznaczają tradycyjne materiały: kamień, kuty metal, glina i drewno. Matowe, pociemniałe ze starości, ze śladami zużycia. Równie ważne są nasycone słońcem kolory. Siena palona, czerwień toskańska, umbra, ochra, ugier powstają z naturalnych pigmentów uzyskiwanych z gliny i ziemi. Ich ciepłe odcienie – od słomkowych żółcieni przez złoto i bursztyn po rudości, czerwienie i głębokie brązy – łamane są oliwkową zielenią, chłodzone błękitem i rozświetlającą wnętrza bielą. Ściany są zwykle przecierane, ręcznie fakturowane i patynowane, a światło gra na śladach po murarskiej kielni. Tynki są jasne, niekiedy kolorowe, nierzadko zdobione freskami o tematyce roślinnej. Kiście winogron, kule granatów i pomarańczy, oliwki, słoneczniki oraz cytaty z krajobrazów pojawiają się też na meblach, tkaninach, naczyniach. Stosowane są z umiarem, bo w stylu toskańskim ważniejsza od dekoracji jest harmonia i naturalna prostota.Betonowy blat w kuchni

 

Proporcje i klasyczne linie

Światło dzienne wpada przez okna zacieniane drewnianymi okiennicami. Pomieszczenia nie są przeładowane, a wysokość powały, wielkość paleniska w kominku czy rozmieszczenie mebli starannie przemyślane. Rzemiosło ma tu długą tradycję, sięgającą czasów, gdy tereny dzisiejszej Toskanii należały do Etrusków. Obejmuje wszystkie etapy i elementy aranżacji wnętrza. Widoczne jest w pracach kamieniarskich, sztuce murarskiej, w wykutych z żelaza ramach drzwi, w ściennych malowidłach. W meblach – mocnych i prostych, robionych z ciemnego dębu, orzecha lub wiśni. W urodzie plecionych koszy, srebrnych lichtarzy, ram luster czy mis na owoce.

 

Stylowa łazienka z kamienną beżową mozaiką

 

Uroda stołu

Wnętrze toskańskie jest gościnne. Casa aperta (dom otwarty), jak mówią miejscowi. Czas wyznacza tu rytm sjesty i posiłków. Potrawy przyrządza się według starych receptur, łącząc proste produkty z ziołami, winem i oliwą. Posiłki się celebruje, używając majolikowych talerzy, świec w starych lichtarzach, lnianych obrusów i sztućców, np. z motywem słoneczników. Kuchnia to coś więcej niż miejsce do gotowania. To przestronny pokój rodzinny służący do spotkań z bliskimi. Na otwartych półkach kredensów stoją rzędy słoików z makaronem, moździerze, pojemniki pełne przypraw. Na parapetach doniczki z ziołami. Meble są drewniane, rustykalne, a AGD ukryte za frontami. Nad blatami wiszą mosiężne rondle, żeliwne patelnie, długie warkocze czosnku. Ułożone na stojaku butelki lokalnego wina i wielki prostokątny stół czekają na rodzinę i przyjaciół.

 

Kuchnia w toskańskim stylu

 

W słońcu Południa

Dom zasiedziały od pokoleń, nasycony codziennością. Czas się zatrzymał w kutym metalu lampy-latarni i ramy drzwi wejściowych, w poczernianych belkach sufitu, miękkich liniach krzeseł i lustra. Także w kolorach szarości, żółcieni, pomarańczy i oliwkowych gajów. Delikatny półmrok oraz chłód wytartej posadzki niesie ulgę w śródziemnomorskim skwarze.

 

Rustykalne wnętrze toskańskie

 

Wczoraj i dziś

Współczesna jadalnia. Formy kominka i stojących na nim naczyń są jakby prostsze i czystsze niż te dawniejsze, ale barwy, rytm i atmosfera zakorzenione w tradycji. Meble – tylko niezbędne. Wyraźnym elementem nowoczesnego wzornictwa jest tu kolorowy blat stołu.

 

Kuchnia z kanarkową ścianą

 

Niezmiennie piękne

W tej sypialni ważne są trzy elementy: łoże z kutego żelaza z ozdobnym zagłówkiem i ramą na moskitierę, fragment kamiennej ściany wydobytej spod tynku i komoda w klasycznym, toskańskim stylu arte povera (sztuka uboga). Wypracowane przed laty proste, użyteczne, skromne i wytrzymałe formy powielane są do dziś. Zgodnie z założeniem, że nie ma sensu szukać nowych wzorów, skoro to, co jest, jest dobre. Bardzo dobre.

 

Sypialnia z kamienną ścianą

 

I Tobie się uda!

■ Ułóż podłogę z płytek cotto. Terakotowe kafle są wytwarzane ręcznie z wielu gatunków gliny, dzięki czemu mają różne odcienie i faktury. Odporne na środki chemiczne, wytrzymałe, łatwe w obróbce. Uwaga! Są porowate – nie układaj ich na tarasie, bo zimą mogą popękać.
■ Użyj szablonu do zdobienia ściany czy mebla. Motywów toskańskich (słoneczniki, oliwki, winogrona) szukaj w sklepach dla artystów; możesz zrobić szablon samodzielnie (instrukcja na www.e-sciany.pl) albo zamówić w sklepach internetowych.
■ Wprowadź do domu kolory Toskanii: złote, słomkowe i bursztynowe żółcienie, rudości, czerwienie i oliwkowe zielenie.
■ Zeszlifuj stary kredens do surowego drewna i lekko pociągnij białą bejcą.
■ Na www.tuscan-home-101.com znajdziesz wszystko na temat stylu toskańskiego: od architektury po kolory, meble, oświetlenie.

 

 

Dobry wybór w toskańskim stylu...

... do salonu

 

      

 

      

 

... na taras

 

            

 

       

 

 

 

Zobacz więcej aranżacji w STYLU TOSKAŃSKIM

Odwiedź również naszą sekcję JAK WYBRAĆ STYL

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...